REKLAMA

Padł rekord w upadłościach konsumenckich. Bankrutów więcej niż po pandemii

Michał Kisiel2023-12-07 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-12-07 06:00

Po jedenastu miesiącach roku liczba bankrutów przekroczyła 19 tys. Tym samym przebity został roczny rekord odnotowany w 2021 r. Mijający rok już zapisał się w historii upadłości konsumenckiej jako ustanawiający nowe maksima miesięczne i kwartalne.

Padł rekord w upadłościach konsumenckich. Bankrutów więcej niż po pandemii
Padł rekord w upadłościach konsumenckich. Bankrutów więcej niż po pandemii
fot. fran_kie / / Shutterstock

W listopadzie 2023 r. z możliwości stwarzanych przez prawo upadłościowe skorzystało 1707 dłużników, informuje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. To o ponad 300 osób mniej niż miesiąc wcześniej, gdy przebity został dotychczasowy miesięczny rekord liczby przypadków. Jest już jednak pewne, że mijający rok przebił pod względem zainteresowania bankructwem pandemiczny 2021 r. W całym 2021 r. liczba ogłoszeń wyniosła 18,2 tys., w ciągu 11 miesięcy tego roku upadło 19,3 tys. konsumentów.

Liczba ogłoszeń o upadłości konsumenckiej (dla 2023 - okres styczeń-listopad) (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej )

W poprzednich latach liczba upadłości w ostatnim kwartale roku była z reguły nieco wyższa niż w pozostałych okresach. Jeśli sezonowa anomalia utrzyma się również w 2023 r., to czwarty kwartał przebije najwyższe odnotowane do tej pory wyniki (5,3 tys. przypadków w I kw. 2023 r.) i zasłuży na miano rekordowego.

Liczba ogłoszeń o upadłości konsumenckiej miesięcznie od 2022 r. (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej )

Upadłości przyspieszyły po zmianach w prawie

Chociaż instytucja upadłości konsumenckiej po raz pierwszy stała się przedmiotem analiz już 20 lat temu, to na ustawę regulującą bankructwa osób fizycznych trzeba było czekać aż do 2009 r. Wówczas weszła w życie pierwsza wersja ustawy przewidująca ścieżkę dla konsumentów czyli osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Bardzo restrykcyjne zasady ogłaszania upadłości sprawiły, że przepisy przez lata pozostawały martwe – łącznie do 2014 roku opcję bankructwa zdołało wykorzystać zaledwie 120 osób z 2,7 tys. wnioskujących.

Realne zmiany przyniosły dopiero kolejne nowelizacje przepisów. Od 2015 r. liczba bankructw rocznie zaczęła być liczona w tysiącach. Główną barierą dla części dłużników pozostawały jednak wymagania dotyczące braku winy potencjalnego bankruta. Jeśli konsument przyczynił się do powstania lub pogłębienia niewypłacalności umyślnie lub poprzez rażące zaniedbanie, droga do ogłoszenia upadłości pozostawała zamknięta.

Nowy rozdział otworzyła zmiana regulacji, która weszła w życie w marcu 2020 r. Bankructwo stało się dostępne dla wszystkich – nawet umyślne doprowadzenie do niewypłacalności przestało być przeszkodą. Wina dłużnika nie jest obecnie badana na pierwszym etapie postępowania, a wpływa tylko na warunki oddłużenia. Nowe prawo upadłościowe przewiduje także kilka nowych rozwiązań – m.in. warunkowe umorzenie zobowiązań.

Najnowsze dane o spłatach kredytów – coś się dzieje w hipotekach

Pod koniec listopada Biuro Informacji Kredytowej opublikowało najnowsze, październikowe odczyty indeksów jakości portfela kredytowego. W porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano pogorszenie parametrów dla wszystkich kategorii zobowiązań poza kredytami gotówkowymi. Zmiany były stosunkowo niewielkie i wskaźniki pozostają na „bezpiecznym poziomie”, jak wskazuje biuro.

O ile przebieg odczytów indeksów dla kredytów ratalnych, gotówkowych i kart kredytowych dla ostatnich 5 lat przypomina w mniejszym lub większym stopniu „równinę”, to inaczej prezentuje się wizualizacja danych dla kredytów mieszkaniowych.

BIK

Od kilku miesięcy widoczny jest wzrostowy trend wskaźnika. Przypomnijmy, że indeks jakości wyliczany jest, w uproszczeniu, poprzez porównanie liczby kredytów bez opóźnień w spłacie na początku miesiąca i wykazującymi poważne opóźnienia (pow. 90 dni, windykacja lub egzekucja) na końcu miesiąca. Obliczenia indeksu ujmują bieżący miesiąc i dwa poprzednie, a następnie są annualizowane („sprowadzane” do rocznego okresu). Obrazuje on zatem udział nowych kredytów „z poważnymi problemami” w portfelu.

AMRON

Wcześniejsze skokowe pogorszenie wynikało z uzupełnienia danych przez jedną z instytucji raportujących. Tegoroczny trend wiązać można przynajmniej w części z pogarszającą się kondycją portfela kredytów opartych na franku szwajcarskim.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona. Telefon: 501 820 788

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (20)

dodaj komentarz
bha
Cóż... A Niby od ponad już 3 dekad dynamicznego rozwoju rynku i gospodarki i ciągłych wzrostów latami PKB podobno tak wszyscy w ogromie branż i zawodów z roku na rok coraz godniej i godniej Niby tak
coraz bardziej Wielce kokosowo na nim zarabiają???.Cóż...Raczej NIBY na niby od lat i dekad. Niestety
pstrzezek
Przedsiębiorcy "ta pandemia nas dobija, czy może być coś jeszcze gorszego?"
*** : "potrzymaj mi piwo.." ;))
inwestor.pl
Od 5 miesięcy ceny prawie się nie zmieniły.
jas2
Na zdjęciu - upadłość konsumencka.
oldboy_go
...zabawne...ja wiedziałem jak jest...Państwo muszą przeczytać...jak ma być dobrze skoro donald dostał tyle mandatów zaufania po tych wszystkich aferach...jak można było zapomnieć...sld...albo tego boga miłości z tvn...z aspiracjami...na Władcę Olimpu...na pis jestem jednak WŚCIEKŁY po stokroć...że pchną polaków w ramiona obłudy ...zabawne...ja wiedziałem jak jest...Państwo muszą przeczytać...jak ma być dobrze skoro donald dostał tyle mandatów zaufania po tych wszystkich aferach...jak można było zapomnieć...sld...albo tego boga miłości z tvn...z aspiracjami...na Władcę Olimpu...na pis jestem jednak WŚCIEKŁY po stokroć...że pchną polaków w ramiona obłudy i kłamstwa...judaszów...jeżeli ktoś klepie Cię po plecach nie znaczy że Cię lubi...ja wolę myśleć że szuka miejsc by wbić nóż...pamiętaj rodaku Polaku...
peluquero
Na rekordy zaczekajmy do 2024-25 roku, fundemia i cały teatr 3 ostatnich lat to jedynie 'zapalniki' cały proces jest rozłożony na kilka lat, bo dodruk zapoczątkowano jeszcze za Trumpa (taki z niego antysystemowiec xD) to ma być powolny i ciągły przepływ kapitału, tu nawet duże korporacje się wyłożą, bo nie są wstanie w swojej Na rekordy zaczekajmy do 2024-25 roku, fundemia i cały teatr 3 ostatnich lat to jedynie 'zapalniki' cały proces jest rozłożony na kilka lat, bo dodruk zapoczątkowano jeszcze za Trumpa (taki z niego antysystemowiec xD) to ma być powolny i ciągły przepływ kapitału, tu nawet duże korporacje się wyłożą, bo nie są wstanie w swojej bezwładności zapanować nad pozabilansowymi pochodnymi odwróconego faktoringu, to są pełzające zobowiązania, często równe lub przekraczające zobowiązania ujawnione przez audytorów. Także powoli spokojnie, dzień po dniu.
men24a
Czyli PiS miał rację jest lepiej.
Z wykresu widzę że w 2015 r było 2 tys a dzisiaj 19 tys. Doganiamy zachód i żyje się coraz lepiej
zenonn
Sędziowe wzięli się do roboty?
Procedowanie upadłości trwa wiele lat
Onanizujmy sie medialnym rekordem
Fuj
go_ral
przeciez nadal jestesmy po "pandemi" i wyniki z kolejnych dwoch lat powinny byc skumulowane na rzecz wlasnie "pandemi" bo to wszystko skutek zamykania biznesow i duszenia gospodarki w imie lockdownow
langdon25
Fala bankructw i upadłości dopiero nastąpi :

- dzięki konfiskacie nielegalnych majątków pisowskich sekretarzy partyjnych i ich żon

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki