REKLAMA

Senat odrzucił projekt. Nie będzie podwyżki zasiłku pogrzebowego

2017-05-18 09:10
publikacja
2017-05-18 09:10

Senat zdecydował o odrzuceniu przygotowanego w Izbie projektu ustawy różnicującej wysokość zasiłku pogrzebowego. Obecnie wynosi on 4 tys. zł, odrzucony projekt zakładał podwyższenie go do 6 tys. dla pozostających ze zmarłym we wspólnym gospodarstwie domowym.

fot. / / Bankier.pl

Za odrzuceniem projektu głosowało w środę 59 senatorów, przeciw 29, jeden wstrzymał się od głosu. Wcześniej - podczas prac nad projektem ustawy - negatywne stanowisko do projektu przyjęły senackie komisje rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz ustawodawcza.

Propozycję zmian, jako inicjatywę ustawodawczą Senatu złożyli reprezentujący PO senatorowie Mieczysław Augustyn, Maria Pańczyk-Pozdziej, Leszek Czarnobaj, Marian Poślednik, Jarosław Duda, Jan Rulewski, Piotr Florek, Sławomir Rybicki, Wiesław Kilian, Barbara Zdrojewska, Kazimierz Kleina, Piotr Zientarski i Andrzej Kobiak.

Autorzy chcieli, aby zasiłek pogrzebowy nie był jedynie przeznaczony na opłacenie pochówku zmarłego, ale miał też funkcję socjalną i stał się doraźną pomocą finansową, pozwalająca na pokrycie wydatków związanych ze śmiercią członka rodziny. Nowe świadczenie miało nazywać się zasiłkiem pośmiertnym dla ubezpieczonego i jego najbliższej rodziny i powiązane miało być z tym, czy zmarły był, czy nie był wcześniej ubezpieczony społecznie.

Projekt zakładał, że jednorazową kwotę 6 tys. zł, bez potrzeby przedstawiania rachunków za pogrzeb, otrzymają najbliższe osoby, prowadzące ze zmarłym wspólne gospodarstwo domowe. 4 tys. zł zasiłku pogrzebowego - jak obecnie za zwrot kosztów pogrzebu - wypłacane byłoby, gdyby zmarły prowadził oddzielne gospodarstwo domowe.

Zwrot kosztów pogrzebu wypłacany byłby osobom spoza rodziny, czy upoważnionym podmiotom samorządowym, zakładowi pracy, czy organizacji pozarządowej, które pogrzeb zmarłego organizowały z mocy ustawy, czy ze względów honorowych, albo wobec niemożliwości jego zorganizowania przez członków rodziny.

Osoba uprawniona do zasiłku okazywałaby jedynie akt zgonu i oświadczenie o sprawieniu pogrzebu, stopniu pokrewieństwa ze zmarłym i o tym, czy prowadziła ona wspólne z osobą zmarłą gospodarstwo domowe. Wypłata zasiłku zostałaby też skrócona z maksymalnie 30 do 7 dni.

Senatorowie, którzy przygotowali propozycję projektu ustawy, zakładali stopniowe wdrażanie zmian - od II półrocza 2017 r. wysokość zasiłku wynosiłaby 5000 zł (wzrost o 1000 zł), a dopiero w 2018 roku docelowo 6000 zł.

ago/ js/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (9)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~poznaniak
negatywne stanowisko do projektu przyjęły senackie komisje rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz ustawodawcza-przecież to chore, że np. komisja rodziny jest przeciw aby ludzie dostawali większy zasiłek pogrzebowy
~Marko
Właśnie pochwalę mamę dostałem rachunek do zapłacenia 5861 zł ale za założenie pomnika za parę miesięcy jak ziemi jeszcze opadnie też będę płacił TO JEST STRASZNE JAK MOŻNA TAK POSTĄPIĆ ŻEBY ZMNIEJSZYC ZASIŁEK POGRZEBOWY
~icek
Złodzieje z PO, gdy byli przy korycie,zabrali pieniądze,a teraz wspaniałomyślnie chcieli przywrócić to co ukradli.Wredni obłudnicy.
~asd
To czemu PiS się nie zgodził na zwiększenie tej kwoty? Bo jak się siedzi przy korycie, to każdy pieniądz dla kolesi jest ważny. Muszą się jak najwięcej nażreć na stołkach, więc dla ludzi nie starcza.
PiS = PO
~David
SKANDAL, księża co chwilę podnoszą opłaty, z czego niby mamy im płacić! Przecież i tak ludzie nie cieszyliby się długo tymi pieniędzmi, bo zaraz trafiłyby do jedynie słusznych rąk!

Trzeba wysłać petycję do Głódzia, Petza i Dziwisza. Zaraz zrobią porządek!
~Grabarz
Przecież to nie była by podwyzka - tylko powrót do starej kwoty zasiłku ,
~tUSK
PO najpierw obcie za rzadow a teraz chciala podniesz by tylko dostac sie do koryta . Ludzie gdzie wy macie rozum ?
~asd
A PiS już siedzi przy korycie, więc się nie zgodził.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki