REKLAMA

Sąd: na 30 tys. spraw frankowych tylko pięciu klientom banki wytoczyły pozwy

2021-12-09 06:11
publikacja
2021-12-09 06:11
Sąd: na 30 tys. spraw frankowych tylko pięciu klientom banki wytoczyły pozwy
Sąd: na 30 tys. spraw frankowych tylko pięciu klientom banki wytoczyły pozwy
fot. marekusz / / Shutterstock

Według danych za III kwartał 2021 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie toczy się ponad 30 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych, z których tylko pięć dotyczy pozwów banków wobec klientów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału - poinformował PAP Sąd.

W Sądzie Okręgowym w Warszawie od 1 kwietnia 2021 r. działa tzw. wydział frankowy, czyli XXVIII Wydział Cywilny tego sądu.

"Obecnie w Sądzie Okręgowym w Warszawie toczy się 30 338 spraw dotyczących umów kredytu denominowanego lub indeksowanego do walut obcych" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie Sylwia Urbańska.

Według sądowych statystyk, liczba spraw, jakie miesięcznie wpływają od kwietnia, gdy powstał tzw. wydział frankowy, jest mniej więcej stała:  w kwietniu wpłynęło 1865 spraw, maju 1725 spraw, w czerwcu 1604 sprawy, w lipcu 2139 sprawy, w sierpniu 2031 sprawy, we wrześniu - 1677 sprawy, a w październiku 1835 sprawy.

Dane z SO w Warszawie, jak na razie nie odzwierciedlają informacji przekazywanych przez banki, że rozpoczęły one akcję składania przeciw klientom pozwów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Według danych przesłanych PAP przez Sylwię Urbańską dotychczas do Wydziału XXVIII wpłynęło pięć spraw z powództwa banku przeciwko kredytobiorcy o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. "W większości zatem sprawy rozpoznawane przez Sąd Okręgowy w Warszawie dotyczą roszczeń kredytobiorców przeciwko bankom" - zauważyła rzeczniczka sądu.

Według Sylwii Urbańskiej Wydział XXVIII jest wydziałem większym niż pozostałe wydziały pierwszoinstancyjne i obecnie orzeka w nim 19 sędziów (w tym przewodniczący i zastępca przewodniczącego), przy czym w Wydziale nie zostały jeszcze obsadzone wszystkie etaty sędziowskie, aktualnie nowi sędziowie są kierowani do Wydziału po uzyskaniu nominacji na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie.

Jak poinformował Sąd Okręgowy w Warszawie, nie dysponuje on danymi dotyczącymi przeciętnego czasu trwania postępowania tzw. spraw „frankowych”, gdyż w sprawozdaniach nie ma odrębnej kategorii dla tego typu spraw.

PAP zapytała też SO w Warszawie o praktykę zawieszania spraw frankowych w związku z oczekiwaniem na uchwałę Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w pełnym składzie, która miała w kompleksowy sposób rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych, w szczególności tzw. kredytów frankowych. (SN jak na razie nie podjął uchwały w tej sprawie, we wrześniu skierował natomiast do TSUE pytanie niezwiązane bezpośrednio z tematem kredytów frankowych.)

"Na podstawie dotychczasowej praktyki, jeszcze przed skierowaniem przez Sąd Najwyższy pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 2 września 2021 r. w sprawie III CZP 11/21, można powiedzieć, że w zdecydowanej większości w Sądzie Okręgowym w Warszawie postępowania nie były zawieszane" - poinformowała Urbańska.

PAP skierowała także pytania dotyczące spraw frankowych do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Według informacji SA w Warszawie, od 2018 roku do tego sądu wpłynęło łącznie 1427 spraw „frankowych” z czego 949 wpłynęły w bieżącym roku. Załatwionych zostało łącznie 200 spraw, z czego 109 spraw zostało załatwionych w bieżącym roku (w tym 66 spraw, które wpłynęły w roku 2021). Orzeczenia Sądu Apelacyjnego są prawomocne z chwilą ich wydania. Spraw, w których uchylono orzeczenie sądu I instancji i przekazano sprawę do ponownego rozpoznania temu sądowi było łącznie 7. Skargi kasacyjne zostały złożone w 56 sprawach.

Jak podał SA w Warszawie, w sądzie tym "obecnie odwieszane są sprawy, które zostały zawieszone w oczekiwaniu na uchwałę SN".

W styczniu I Prezes SN Małgorzata Manowska skierowała do rozstrzygnięcia przez skład całej Izby Cywilnej SN sześć pytań, które miały w kompleksowy sposób rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych, w szczególności tzw. kredytów frankowych. Pierwotnie planowano podjęcie uchwały w marcu 2021 r., jednak jak na razie SN nie podjął uchwały w tej sprawie. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

mww/ skr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (11)

dodaj komentarz
lehman
Posiadacze kredytów złotówkowych, wysokimi stopami swoich kredytów, sfinansują brak oprocentowania "darmowych" kredytów frankowych. NBP nie pozwoli upaść bankom komercyjnym, bo byłoby to zagrożenie dla całego systemu finansowego. Banki by tego same nie udźwignęły, bo na premie dla prezesów, dyrektorów i Posiadacze kredytów złotówkowych, wysokimi stopami swoich kredytów, sfinansują brak oprocentowania "darmowych" kredytów frankowych. NBP nie pozwoli upaść bankom komercyjnym, bo byłoby to zagrożenie dla całego systemu finansowego. Banki by tego same nie udźwignęły, bo na premie dla prezesów, dyrektorów i kierowników by zabrakło.
bartosz_chf
Jeszcze są tacy .. no ... jak ich zwą .... AKCJONARIUSZE ... jakby co to oni muszą wyskoczyć z kasy! I banki matki i .... a w ogóle kiedy prokuratura szczecińska ruszy tyłek, sprawy przeciwko zarządom banków leżą tam juz od 4 lat ...
interstellar odpowiada bartosz_chf
O to to :) zaczynam jeść popcornik :)

To jak, mieszkanie za darmo już dostałeś? :D
Ja też jestem za ukaraniem banków, ale proporcjonalnie do przewinienia. Na pewno nie będzie to tak wyglądało jak kolega Bartosz sobie fantazjuje :D i pewnie nie dla wszystkich kredytowiczów to będzie dobre
O to to :) zaczynam jeść popcornik :)

To jak, mieszkanie za darmo już dostałeś? :D
Ja też jestem za ukaraniem banków, ale proporcjonalnie do przewinienia. Na pewno nie będzie to tak wyglądało jak kolega Bartosz sobie fantazjuje :D i pewnie nie dla wszystkich kredytowiczów to będzie dobre rozwiązanie.
antek10
Czyli za Tuska banki funkcjonowały jak w republice bananowej
sartan
Zaraz zaraz. Bank pozywając klientów nie zrobi tego tylko w SO Warszawa. Musi to zrobić w SO odpowiednim do miejsca meldunku pozwanych. Chyba że wydział frankowy konsoliduje dane z całego kraju. Natomiast klienci pozywają banki w SO Warszawa ponieważ w Wawie banki mają swoje siedziby.
antek10
Głupoty piszesz.
Po pierwsz SO dlatego że kwota jest wysoka. Po drugie sprawa toczy sie tam gdzie siedziba banku.
interstellar
Banki wstrzymały się z pozwami, ponieważ czekają na orzeczenie Sądu Najwyższego. Jest szansa, że bardziej będzie się im opłacało pozwać o inne rozliczenie niż korzystanie z kapitału. Dziwi mnie natomiast hazard klientów, którzy chcą unieważnić umowę nie wiedząc jak się rozliczą z bankiem.

Myśleli, że
Banki wstrzymały się z pozwami, ponieważ czekają na orzeczenie Sądu Najwyższego. Jest szansa, że bardziej będzie się im opłacało pozwać o inne rozliczenie niż korzystanie z kapitału. Dziwi mnie natomiast hazard klientów, którzy chcą unieważnić umowę nie wiedząc jak się rozliczą z bankiem.

Myśleli, że dostaną mieszkanie za darmo, ale SN już to ukrócił. Ciekawe co będzie dalej. Powoli rozgrzewam popcorn :)
janusz20211
Kolega interstellar naoglądał się za dużo filmów fantastycznych, w tym temacie bardziej byłyby merytoryczne te dotyczące prowadzenia spraw sądowych.
antek10
A co mają klienci do stracenia skoro juz wtedy nie było ich stać ale w myśl zasady zastaw sie a postaw sie ludziska brali kredyty. Frank był po 2PLN teraz po 4PLN. Ryzykowali. Pewnie myśleli że frank bedzie po 1PLN.
bartosz_chf
Hehehe ... o jakie inne roszczenie? A słyszał, że wszelkie roszczenia banków są (dawno) przedawnione? Nie słyszał? No to sie nie zna i niech nie zabiera głosu.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki