SII: Inwestor indywidualny „postarzał się” i wzbogacił

O tym, jak w przeciągu ostatnich lat zmieniał się obraz polskiego inwestora, czy spółki wciąż nie dbają o komunikację z drobnymi inwestorami i czy wzrośnie rola inwestorów indywidualnych po ostatnich zmianach w systemie emerytalnym rozmawiamy z Łukaszem Porębskim, wiceprezesem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

(Thinkstock)

Marcin Dziadkowiak, Bankier.pl: Mamy za sobą na giełdzie, teoretycznie 7 tłustych lat od ostatniej wielkiej bessy. W każdym z tych lat Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych przeprowadzało Ogólnopolskie Badanie Inwestorów. Jak w ciągu tych lat zmienił się inwestor indywidualny w Polsce?

(materiały dla mediów)

Łukasz Porębski, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych: Od wielu lat podstawowa charakterystyka inwestorów pozostaje zbliżona. W skrócie, statystyczny polski inwestor to młody mężczyzna w wieku około 37 lat, mieszkający w dużym mieście, posiadający wyższe wykształcenie. W związku z tym ma dobrą pracę i oszczędności, które chce pomnażać na giełdzie, godząc się z ryzykiem, a inwestycje traktuje jako dodatkowe źródło przychodu. Ta prawidłowość została – jak się okazało na krótko – zmieniona w roku 2010, podczas prywatyzacji wielkich i powszechnie znanych spółek Skarbu Państwa – PZU, Tauron PE oraz GPW. Wtedy na rynek weszło dużo młodych, mniej doświadczonych, choć zapewne nie mniej ambitnych osób, z mało zasobnymi portfelami. Jednak później przyszedł okres dekoniunktury na rynku akcji i okres wielomiesięcznego marazmu. Czas ten był trudną lekcją wytrwałości oraz determinacji, niestety wiele młodych oraz niedoświadczonych osób tej próby nie przeszło. Miało to wpływ praktycznie na wszystkie cechy profilu inwestora. W konsekwencji przeciętny staż na giełdzie ponownie zaczął wzrastać i wynosi obecnie 8 lat, a inwestor „postarzał się” i wzbogacił.

Inwestorze, daj się poznać i wygraj iPada Mini

Jeszcze w połowie pierwszej dekady XXI wieku polski rynek był liderem pod względem udziału inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku osiągając 1/3 obrotów. Teraz wartości te oscylują wokół 13-16%. Czy z badania OBI wynika, jakie są przyczyny tego spadku?

Są dwa powody tej sytuacji. Z jednej strony na pewno brakuje silnej, wieloletniej hossy, takiej jak ta występująca w USA, gdzie indeksy giełdowe biją historyczne rekordy. Bowiem właśnie w końcowej części trendu wzrostowego zaangażowanie drobnych inwestorów jest największe. Wtedy wszystkie fundusze chwalą się ponadprzeciętnymi wynikami, co działa na wyobraźnię i przyciąga inwestorów. Niestety nad naszym rynkiem ciążą czynniki fundamentalne, głównie reforma OFE, która nie pozwala hossie rozwinąć skrzydeł. Z drugiej strony, w ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie naszym rynkiem ze strony inwestorów zagranicznych, przez co naturalnie spadł udział procentowy inwestorów indywidualnych w obrotach. Wraz z rozwojem GPW tendencja ta powinna się utrzymać.

Liczba rachunków maklerskich ostatni raz drgnęła w górę w 2010 roku, od tego czasu stabilizuje się. Jak zachęcić większą ilość Polaków do inwestowania na GPW?

W miarę bogacenia się społeczeństwa wzrost zainteresowania lokowaniem oszczędności na rynku kapitałowym wydaje się naturalnym procesem, co pokazuje historia bogatszych krajów. Aby przyspieszyć tę tendencję należy prowadzić szeroką akcję edukacyjną i promocyjną świadomego inwestowania. Działania te od wielu lat realizuje SII, od kilku lat także we współpracy z Ministerstwem Skarbu Państwa pod szyldem „Akcjonariatu Obywatelskiego”. Oczywiście niezmiernie pomocne byłyby również kolejne duże prywatyzacje spółek państwowych, chociaż tutaj potencjał się już wyczerpuje.

Czy w ciągu ostatnich lat zmienia się podejście spółek do inwestorów indywidualnych?

Widzimy znaczącą poprawę jakości komunikacji spółek z akcjonariuszami. Niestety, nie zawsze inwestorzy są jeszcze równo traktowani – duża część spółek większą uwagę przykłada do inwestorów instytucjonalnych i zagranicznych. W tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia, aby dogonić zachodnie standardy. Nad tym również pracuje SII.

Inwestorze, daj się poznać i wygraj iPada Mini

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych prowadzi projekt reprezentowania inwestorów na walnych zgromadzeniach. Jakie są efekty takich działań?

Niestety od wielu lat tendencja pozostaje ta sama. Zdecydowana większość inwestorów nie uczestniczy w Walnych Zgromadzeniach, przez co nie wykorzystuje swojego podstawowego prawa, czyli prawa do głosu i tym samym decydowania o losach spółki. Jako główny powód, dla którego nie uczestniczą w WZ podają brak czasu na osobiste uczestnictwo oraz brak wpływu na jego przebieg i podejmowane decyzje. Inwestorzy mogą jednak przekazywać pełnomocnictwa do reprezentacji posiadanych akcji na rzecz SII, dzięki czemu poprzez tworzenie porozumień akcjonariuszy interes mniejszości może być lepiej chroniony. Często bowiem łączny wpływ inwestorów indywidualnych na losy spółki, pojedynczo posiadających niewielkie pakiety akcji, staje się znaczący. Dzięki „Akcji WZ”, podczas której Stowarzyszenie bierze udział rocznie w kilkudziesięciu Walnych Zgromadzeniach, udało nam się skutecznie ochronić prawa inwestorów, m.in. blokując niekorzystne fuzje, zmiany statutów czy emisje, wprowadzając przedstawicieli do rad nadzorczych czy wywalczając korzystniejsze warunki przejęć i wezwań.

Z powodu zmian w systemie emerytalnym najprawdopodobniej będzie spadała rola OFE jako inwestorów na GPW. Czy to może spowodować, że rola inwestorów indywidualnych w jakiś sposób wzrośnie?

Bardzo trudno ocenić jaki będzie długoterminowy efekt tych zmian. Wydaje się naturalne, że w związku ze spadkiem udziału OFE w obrotach, liczba inwestorów indywidualnych wzrośnie, nawet jeśli w wartościach bezwzględnych nie ulegnie znaczącej zmianie. Wiele będzie jednak zależało od koniunktury. Pamiętajmy także, że fundusze emerytalne były instytucjami zbiorowego inwestowania, tj. pośrednio inwestowali przez nie inwestorzy. Być może część z nich będzie chciała utrzymać swoje zaangażowanie na polskiej giełdzie i będzie lokować tam oszczędności – samodzielnie lub przez fundusze inwestycyjne. A może OFE przedstawią jakieś ciekawe produkty zabezpieczenia emerytalnego? Możliwości jest wiele.

Dziękuję za rozmowę.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Roman

O Jakich tlustych latach tu mowa?chyba ktos marzy.Inwestorzy indywidualny przejrzeli na oczy i ponownie nie dadza sie wpuscic w maliny a porownujac inne gieldy widzi ze jest na zlym filmie.

! Odpowiedz
0 0 ~sitwaknf

jak polskie zaj...ane prawo moze pozwolic na druk akcji bez prawa poboru?

! Odpowiedz
0 21 ~nadnie

z jednym się zbocze ze inwestor się zestarzal.Powiedział bym więcej jest wrakiem inwestora sprzed 10 lat, siwy z frozbita rodzina do tego bankrut.rząd Donald tuska go okradł wciskając buble jak JSW i Tauron.Do tego instytucje państwa robiły go wystawiając jies polecenia zapłaty długów i nasylajac komorników.Nabytej z lodu w/w depresji leczyć w państwowej służbie zdrowia się nie da. Kolejka zbyt długa.Państwowy ZUS renty na depresje nie do i wysyła do pracy.I tak kwiat tego narodu poprzez przekręty prywatyzacji rządu doprowadzony zostal na śmietnik dosłownie. Bez pracy, zdrowia rodziny zamieszkuje wjate jednego z osiedli.I taka jest smutna prawda co rząd zrobił majetnego i uczciwego człowieka który mu zawierzył i chciał zostać inwestorem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~tata3ki

Prowizje OFE dawno powinny spaść do zera, a opłata za zarządzanie poniżej 0,5% rocznie przy tej skali aktywów. Gdyby w szkołach uczyli inwestowania w firmy dzielące się z akcjonariuszami wypracowanym zyskiem, to ludzie by mogli samodzielnie oszczędzać TANIEJ (konto maklerskie bez opłat rocznych; tylko prowizja od zakupu) oraz efektywniej, bo fundusze nie kupują mało płynnych akcji, a np. jest jedna płacąca wg. o obecnej ceny 8%, zaś na rynku New Connect ponad 10% oczekiwanej dywidendy.tvn24bis.pl/informacje,187/warren-buffett-ujawnil-tajemnice-swojego-sukcesu-ale-inwestorzy-nie-posluchali,459802.htmlWynik najbardziej znanego inwestora: przez ponad 40lat średniorocznie powyżej 20%!Giełda przynosi dochód tym, którzy kupują akcje spółek płacących dywidendę. Niestety pieniądze w branży finansowej zarabia się głównie na prowizjach od obrotu. Wnioski? Konflikt interesów! Ludożecy mają namawiać do wegetarianizmu? Ja namawiam do zapłacenia prowizji przy zakupie i w skrajnym przypadku zapłacenia jej od przenoszenia walorów (cóż za adekwatne określenie z właściwej perspektywy) na rachunek spadkobierców, a nie od sprzedaży. Stąd nie dziwię się, że na najpoczytnjejszych portalach moje wpisy pod artykułami nt. inwestowania nie są publikowane, są kasowane, najrzadziej jedynie minusowane. Konstruktywnej krytyki w odpowiedziach pod postami, które przetrwały, niewiele).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Gogadju

Mały śpi na worku... i nie ma nic do gadania. Na giełdzie funkconują same grubasy, siedzą i jedzą tłuste kiełbasy ..z leszczy i krąpi. Skoki w górę i w dół w granicach 2-4 % świadczą o tym, że to grubasy wielkimi kwotami grają między sobą. Mały nie ma tu nic do powiedzenia i nie ma zasadniczego znaczenia. Jak w seksie prawdziwym - nie mylic z miłością do forsy. Kapejszyn ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~bankrut

jako akcjonariusz Tauronu i JSW z zarazem bankrut musze powiedziec dziekuje.Oczywiscie odwdziecze sie tuskowi za moje bankructwo przy nastepnych wyborach. Nigdy wiecej PO !

! Odpowiedz
0 2 ~gess

gorzej nie mogłeś wybrać :(

! Odpowiedz
1 0 ~tata3ki odpowiada ~gess

http://tvn24bis.pl/informacje,187/warren-buffett-ujawnil-tajemnice-swojego-sukcesu-ale-inwestorzy-nie-posluchali,459802.html@bankrutA wybierałeś swoje spółki wg. podobnych kryteriów? W portfelu przynajmniej 40-50spółek. Pobieżna analiza z akcentem na najważniejsze parametry przy wyborze spółek. Przykładowe walory spełniające kryteria: ABC Data ( ABC ), Budimex ( BDX ), Decora ( DCR ), Integer.pl ( ITG ), PZU. ABC Data Ostatnia dywidenda wyniosła 36groszy (stopa dyw. 8,28%). Pierwsza ważna uwaga - stopa dywidendy jest inna dla każdego inwestora w zależności od średniej ceny zakupu. Dla przykładu, jeśli ktoś nabył akcje po cenie 3,60zł, to jego stopa dywidendy wyniesie 10% (minus podatek Belki). Była ona o 50% wyższa od ubiegłorocznej. Przychody spółki wzrosły w 2013r niemal o 20%, a zyski prawie 40%. Spółka prowadzi właśnie skup akcji własnych, przez co przyszłoroczna dywidenda będzie dzielona na mniejsza ilość udziałów. Obecne zalecany jest zakup po bieżących cenach. Budimex Ostatnia dywidenda wyniosła 11,85zł (stopa dyw. 8,42%). Na podstawie ostatnich 5lat można szacować oczekiwaną jej wysokość w zakresie nie mniejszym, niż 7,35 - 8zł. W stosunku do obecnej ceny ok.118zł nabywamy udziały z oczekiwaną dywidendą minimum 6,2 -6,78%. W obecnej sytuacji wzmożonego ryzyka na rynkach zalecany jest ewentualny(!) zakup po bieżących cenach za część środków przeznaczonych na tą spółkę i nabycie za pozostałą kwotę akcji, po zejściu cen do wsparcia w okolicach 90zł. Przy tej cenie oczekiwana dywidenda wyniesie minimum 8,2 - 8,9% (wspomniane 7,35 - 8zł). Więcej w tym wątku na forum:http://forum.gazeta.pl/forum/w,28,152789426,152888314,c_d_pobieznej_analizy_oraz_kontakt.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~Antyszuler

Nie bardzo chcę się zgodzić nawet z tym co w tytule,raczej polski inwestor(leszcz) został wyportkowany przez szulernie i sitwe jaka rządzi i panuje na GPW z pieniedzy i zdrowia z czego posiwiał i wyłysiał no bo co może jak rynek na GPW ciągle nie może urosnąć bo przytłacza go szulernia która kiedyś ogłosiła ze Lotos jest wart zero złoty,albo spółke z WIG-20 ,TP sa.w trzy sesje zwalono z 18 zł na 7 złoty to nie jest normalny rynek.Co się dziwić że polski inwestor nauczony stratami i wyleszczony nie chce patrzeć na szulerstwo.Brak kapitału bo leszcz zmadrzał i nie chce juz dłuzej nabijać kasy szulerom.którzy teraz niech sie jeden z drugim szachują.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~cichy

Po minie tego gościa na zdjęciu nie widać BOGACTWA raczej zatroskanie Biedą.Od kryzysu jeszcze żaden indeks nie dogonił wartości z przed tym Złodziejskim posunięciem FINANSJERY

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
GPW 2,72% 41,55
2019-12-05 16:21:34
WIG 0,38% 56 336,66
2019-12-05 16:22:00
WIG20 0,47% 2 091,61
2019-12-05 16:37:45
WIG30 0,46% 2 391,78
2019-12-05 16:37:00
MWIG40 0,12% 3 814,63
2019-12-05 16:22:45
DAX -0,44% 13 083,02
2019-12-05 16:30:00
NASDAQ -0,12% 8 556,07
2019-12-05 16:30:00
SP500 -0,11% 3 109,44
2019-12-05 16:30:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.