Rzecz o innowacjach: W poszukiwaniu innej fizyki

2019-06-14 11:50
publikacja
2019-06-14 11:50
Rozmowa z prof. Mariuszem Dąbrowskim z Uniwersytetu Szczecińskiego

Grawitacja i oddziaływanie elektromagnetyczne mają inne wartości niż obecnie. Istnieją też formy życia różniące się od tych, które znamy, a wszelkie prawa fizyki funkcjonują inaczej –brzmi abstrakcyjnie? Możliwość i formę istnienia takiego uniwersum bada prof. Mariusz Dąbrowski z Uniwersytetu Szczecińskiego. Za swoje prace i promowanie badań podstawowych został nagrodzony Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii „Naukowiec przyszłości”.

fot. / / Materiał partnera

Czym obecnie zajmuje się pan wraz z grupą badaczy?

W dalszym ciągu kieruję zespołem zajmującym się zagadnieniami stałych fundamentalnych we wszechświecie, wybiegając nieco dalej i skupiając się na konsekwencjach ich ewentualnych zmian. Poszukujemy „innej fizyki” w kosmosie – niekoniecznie rozumianym jako bardzo odległy obszar.

Co dokładnie państwo badają?

Patrzymy na atomy oraz ich mniejsze składniki – cząstki elementarne. Pracujemy nad koncepcjami mikroświata, w których następuje połączenie czterech fundamentalnych oddziaływań. Mówimy o całkowicie futurystycznych i potężnych energiach, w porównaniu do tego, co obecnie jesteśmy w stanie osiągnąć na Ziemi, oraz o ich ewentualnym abstrakcyjnym wykorzystaniu i zarządzaniu. Chodzi o skalę energii porównywalną do niedawnego połączenia się dwóch czarnych dziur, a więc miliardy miliardów razy większej niż produkuje cały przemysł energetyczny.

W obszar badań wpisuje się także fizyka kwantowa? Jakie inne prawa będą jeszcze badane?

Tak, zajmujemy się relacjami kwantowymi, a dokładniej wielkimi obszarami wszechświata, i założeniem, że są one powiązane z sobą tak jak w komputerach kwantowych za pomocą kwantowego splątania. Rozwijamy też prace nad stałą grawitacji Newtona i prędkością światła oraz możliwością ewolucji elementarnego ładunku elektrycznego. Dalej badamy, jak stałe te mogły się zmieniać w czasie, m.in. na podstawie analiz reliktów naturalnego reaktora jądrowego Oklo działającego 2 mld lat temu.

Źródło:Materiał partnera
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki