Rzecz o innowacjach: W poszukiwaniu innej fizyki

2019-06-14 11:50
publikacja
2019-06-14 11:50
Rozmowa z prof. Mariuszem Dąbrowskim z Uniwersytetu Szczecińskiego

Grawitacja i oddziaływanie elektromagnetyczne mają inne wartości niż obecnie. Istnieją też formy życia różniące się od tych, które znamy, a wszelkie prawa fizyki funkcjonują inaczej –brzmi abstrakcyjnie? Możliwość i formę istnienia takiego uniwersum bada prof. Mariusz Dąbrowski z Uniwersytetu Szczecińskiego. Za swoje prace i promowanie badań podstawowych został nagrodzony Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii „Naukowiec przyszłości”.

fot. / / Materiał partnera

Czym obecnie zajmuje się pan wraz z grupą badaczy?

W dalszym ciągu kieruję zespołem zajmującym się zagadnieniami stałych fundamentalnych we wszechświecie, wybiegając nieco dalej i skupiając się na konsekwencjach ich ewentualnych zmian. Poszukujemy „innej fizyki” w kosmosie – niekoniecznie rozumianym jako bardzo odległy obszar.

Co dokładnie państwo badają?

Patrzymy na atomy oraz ich mniejsze składniki – cząstki elementarne. Pracujemy nad koncepcjami mikroświata, w których następuje połączenie czterech fundamentalnych oddziaływań. Mówimy o całkowicie futurystycznych i potężnych energiach, w porównaniu do tego, co obecnie jesteśmy w stanie osiągnąć na Ziemi, oraz o ich ewentualnym abstrakcyjnym wykorzystaniu i zarządzaniu. Chodzi o skalę energii porównywalną do niedawnego połączenia się dwóch czarnych dziur, a więc miliardy miliardów razy większej niż produkuje cały przemysł energetyczny.

W obszar badań wpisuje się także fizyka kwantowa? Jakie inne prawa będą jeszcze badane?

Tak, zajmujemy się relacjami kwantowymi, a dokładniej wielkimi obszarami wszechświata, i założeniem, że są one powiązane z sobą tak jak w komputerach kwantowych za pomocą kwantowego splątania. Rozwijamy też prace nad stałą grawitacji Newtona i prędkością światła oraz możliwością ewolucji elementarnego ładunku elektrycznego. Dalej badamy, jak stałe te mogły się zmieniać w czasie, m.in. na podstawie analiz reliktów naturalnego reaktora jądrowego Oklo działającego 2 mld lat temu.

Źródło:Materiał partnera
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki