REKLAMA

Rząd opodatkuje dodatkowe mieszkania. Premier zapowiada nowe przepisy

2023-01-14 09:18
publikacja
2023-01-14 09:18

W najbliższym czasie rząd zajmie się przepisami dotyczącymi opodatkowania dodatkowych mieszkań – powiedział w sobotę w RMF FM premier Mateusz Morawiecki. Nowe przepisy mają objąć głównie fundusze kupujące setki mieszkań, ale należy się też przyjrzeć osobom posiadającym 7-8 mieszkań – dodał.

Rząd opodatkuje dodatkowe mieszkania. Premier zapowiada nowe przepisy
Rząd opodatkuje dodatkowe mieszkania. Premier zapowiada nowe przepisy
fot. JOHANNA GERON / / Reuters

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki pytany był w porannej rozmowie w radiu RMF FM m.in. o pomysł opodatkowania dodatkowych mieszkań.

"Nie mamy żadnego bardzo konkretnego projektu, (...) ale już rok remu zapowiadaliśmy przede wszystkim nałożenie opłat na fundusze, przede wszystkim, na tych inwestorów, którzy kupują po 100, 200, 500 mieszkań jednocześnie, powodując, że pobyt utrzymuje się taki sam, ale podaż się zmniejsza, ponieważ oni te mieszkania utrzymują w puli do sprzedaży za jakiś czas" – powiedział.

Morawiecki dodał, że rząd pracuje nad tym, "aby poprzez opłatę PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych – w przypadku takich spekulacyjnych zakupów, kilkudziesięciu czy kilkuset mieszkań jednocześnie, ten inwestor był dodatkową opłatą obłożony."

Dopytywany o to, czy rodzice, którzy kupili mieszkania dla paru dzieci, muszą obawiać się nowego podatku, stwierdził: "Myślimy tylko i wyłącznie o nałożeniu opłat powyżej kilku mieszkań, czyli powyżej kilku mieszkań kupowanych przez tego samego inwestora. (...) Jeżeli ktoś kupił już 7 czy 8 mieszkań, to też należy się przyglądnąć temu, bo to znaczy, że jest to osoba zamożniejsza" – dodał.

Premier poproszony o sprecyzowanie, kiedy takie rozwiązanie miałoby wejść w życie i czy będzie to w br., powiedział, że rząd w najbliższym czasie zajmie się tym tematem.

Odnosząc się do pytania o ewentualne podniesienie w tym roku podatków dla najbogatszych Polaków, Morawiecki zapewnił: "Żadnych nowych podatków my w tym roku nie wprowadzamy."

Pod koniec grudnia informowaliśmy - za wiceprezesem zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich - że rząd wycofał sie z tych planów. - Cieszę się, że po przedstawieniu przez nas faktów uzyskaliśmy zapewnienie w Ministerstwie Aktywów Państwowych i w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, że nie będą wprowadzane rozwiązania, które zniechęcałyby do rozwoju sektor PRS - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Kacper Płochowski, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jak widać, coś się zmieniło.

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (221)

dodaj komentarz
kufel10
Hehe, skończy się raj spekulantów i kompulsywnych kredyciarzy. Ja chciałem kupić ze 3 mieszkania za gotówkę, oszczędzałem, to przez kredyciarską chuć ceny poszły w górę, musiałem przejść w inne aktywa. To niech teraz tracą cwaniaczki i chołota, pomnożę kapitał i wykupię ich na dołku.
maxykaz
Ludzie pokupili mieszkania aby chronić oszczedności to teraz zaczyna sie strzyżenie baranów.
kaszankanamaxa
Ot i cały pis: "Nie mamy żadnego konkretnego projektu ale już rok temu zapowiadaliśmy...", "rząd w najbliższym czasie zajmie się tym tematem", "nic w tym roku na pewno nie wprowadzimy". Gadka nic nie kosztuje.
szprotkafinansjery
Chcemyabizm w pełnej krasie :D
trolley
A tak naganiacze nieruchowi obiecywali że rząd nigdy się finansowo do nieruchów nie dobierze i landlordy to bedom z budżetu jeszcze czerpać a nie dokładać. No jakżesz się rozpaczliwie pomylili bo nierządowi pisowskiemu rozpaczliwie brakuje kasy XD. Czyż może być lepszy cel dla fiskusa jak wielki nieruch którego ani schować ani przenieść?A tak naganiacze nieruchowi obiecywali że rząd nigdy się finansowo do nieruchów nie dobierze i landlordy to bedom z budżetu jeszcze czerpać a nie dokładać. No jakżesz się rozpaczliwie pomylili bo nierządowi pisowskiemu rozpaczliwie brakuje kasy XD. Czyż może być lepszy cel dla fiskusa jak wielki nieruch którego ani schować ani przenieść? Toż w taki wielki cel na widoku każdy głupi trafi (w tym pisowska sekta) hehehehehe
trolley
ps. szykować się wszyscy na kataster (podatek lokalny) albo samorządy za chwilę będą masowo bankrutować
szprotkafinansjery
Ale PiS musi wygrać wybory, bo ten podatek chcą wprowadzić dopiero w kolejnym roku, a nie w roku wyborczym, a ty przecież piszesz, że Pis w wyborach polegnie. Poza tym - od ośmiu mieszkań/ Serio? :D
szprotkafinansjery odpowiada trolley
PS Ty wierzysz w to "Nie mamy żadnego bardzo konkretnego projektu, (...) ale już rok remu zapowiadaliśmy"? No przecież nie jesteś taki głupi :D
hfast
7-8? a dlaczego nie 3-5 albo 10-15, chamski skok na kasę i głosy wyborców... ale gawiedź będzie zadowolona, że rząd zaciekle walczy z zaradnymi rodakami...
ruryk_czarny
…piękne, typowe komunistyczne rozwiązywanie problemu za pomocą tworzenia nowego problemu:) A wystarczy zlikwidować chorobę, która doprowadziła do obecnego syfu: nie stać Cię na dom za gotówkę?Ok, dostaniesz kredyt, ale masz być finansowo wiarygodny-tj. 20% wkładu własnego, dobra przeszłość kredytowa, brak innych kredytów i zarobki …piękne, typowe komunistyczne rozwiązywanie problemu za pomocą tworzenia nowego problemu:) A wystarczy zlikwidować chorobę, która doprowadziła do obecnego syfu: nie stać Cię na dom za gotówkę?Ok, dostaniesz kredyt, ale masz być finansowo wiarygodny-tj. 20% wkładu własnego, dobra przeszłość kredytowa, brak innych kredytów i zarobki umożliwiające spłacenie go w ciągu max kolejnych 10ciu lat. Można dorzucić jak za komuny, obowiązek przedstawienia dwóch żyrantów. Plus, ustanowienie stop procentowych na poziomie pozwalającym utrzymać wartość pieniądza, przy realnej obecnej inflacji tj. na dzień dzisiejszy jakieś 40%. Najpóźniej po roku czasu problem rozwiązany.

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki