Rozpoczął się schyłek Europy

główny analityk Bankier.pl

Wizję „końca Europy” co więksi pesymiści kreślą od ładnych kilku lat. Niestety, z każdym rokiem rzeczywistość coraz mocniej przyznaje im rację. A rok 2015 ma szansę zapisać się w historii jako moment przełomowy, przyspieszający upadek Starego Kontynentu.

Era europejskiej hegemonii została pogrzebana na polach bezsensownych rzezi I wojny światowej, a jej ostateczny kres zadały szaleństwa II wojny światowej. Ale gospodarczy regres Europy nasilił się dopiero w latach 70. XX wieku i od tego czasu z dekady na dekadę nabierał rozpędu, co ilustruje wykres przedstawiający udział poszczególnych regionów w globalnym PKB.

Udział poszczególnych regionów świata w globalnym PKB
Udział poszczególnych regionów świata w globalnym PKB (Angus Maddison, University of Groningen, OECD;)W 2015 roku Chiny najprawdopodobniej przegonią Unię Europejską i po tym, jak w ubiegłym roku zdetronizowały USA, zostaną największą gospodarką świata. Tak przynajmniej wynika z danych Banku Światowego, który podaje wartość produktu krajowego brutto skorygowaną o parytet siły nabywczej (PPP).

Choć jestem mocno sceptyczny wobec idei PPP i preferuję porównywanie gospodarek, stosując oficjalne kursy wymiany walut, to historycznych trendów nie da się oszukać: za kilkanaście lat udział Europy w światowej gospodarce będzie jeszcze mniejszy niż obecnie.

Realny wzrost PKB w strefie euro (w %). W 2014 roku linia trendu spadła poniżej zera
Realny wzrost PKB w strefie euro (w %). W 2014 roku linia trendu spadła poniżej zera (Źródło: Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu.)Patrząc w krótszym terminie, sytuacja prezentuje się równie źle. Od 2008 roku PKB per capita w strefie euro zwiększył się (nominalnie!) o symboliczne 1,06%, do 28.700 euro. W latach 2000-13 średni realny wzrost PKB eurolandu wyniósł 0,85%. To stagnacja, która rozpoczęła się na długo PRZED wybuchem kryzysu finansowego latem 2007 roku.

Najpopularniejsze teksty Bankier.pl w 2015 roku

Najpopularniejsze teksty Bankier.pl w 2015 roku

Przez cały rok intensywnie pracowaliśmy na to, aby dzięki naszym tekstom i nagraniom wideo czytelnicy byli bliżej finansów, lepiej je rozumieli i sprawnie zarządzali swoimi majątkami, firmami, oszczędnościami.

Trend nie zawsze bywa przyjacielem

Nie ma większych szans, aby w najbliższych latach ten niekorzystny trend uległ odwróceniu. Przede wszystkim dlatego, że Europa szybko się starzeje i niedługo zacznie wymierać. W roku 2011 w strefie euro rozpoczęła się tendencja spadku liczby ludności w wieku produkcyjnym (15-64 lat). Według Eurostatu od roku 2015 proces ten ulegnie przyspieszeniu, pozbawiając Europę zasobu siły roboczej, bez której zwiększanie dobrobytu staje się zadaniem ekstremalnie trudnym. Analogia już jest: wystarczy spojrzeć na Japonię.

Bankier.pl na podstawie prognoz demograficznych Eurostatu
Bankier.pl na podstawie prognoz demograficznych Eurostatu (Liczebność populacji w wieku produkcyjnym (w mln) w eurolandzie za 35 lat powróci do stanu z lat 70-tych)

Odsetek Europejczyków w wieku produkcyjnym zmaleje z obecnych 65% do 55%. Jednak liczba ludności zacznie się zmniejszać dopiero po roku 2027. Odsetek osób w wieku poprodukcyjnym (65+) w UE zwiększy się z obecnych 18,6% do przeszło 28% w roku 2050 (w Polsce do 33% w 2060 r.). Uwzględniając faktyczny wiek przejścia na emeryturę (ok. 60 lat), można przypuszczać, że do połowy wieku przynajmniej co trzeci obywatel UE będzie na garnuszku podatników!


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 14 ~RICO

Przyszłość Polski tylko w Europie,bez gnoju z unijnego badziewia !

! Odpowiedz
1 23 ~tobi

zgadzam się z samaprawda ! tak powinien pisać Bankier - logicznie i na temat , a nie powielać 10 takich samych artykułów z innych portali

! Odpowiedz
4 18 ~samaPRAWDA

Proszę bardzo gringo 7 - wykres nr 1 - pisanie ,że rozpoczął się schyłek Europy właśnie teraz jest absurdem, bo trend spadkowy GDP Europy trwa już co najmniej od końca 2-ej wojny światowej ( to samo dotyczy produkcji w USA ), więc kolega Kolany pomylił się jedynie o kilkadziesiąt lat !, wykres 2 - linia trendu ? jakiego trendu i skąd Krzysiu wynalazł tą linię ? tak się nie rysuje linii trendu , chyba że redaktor chciał dopasować wykres do swojej teorii....bez komentarza, wykres 3 - prognozy na 35 lat do przodu są co najmniej mało wiarygodne, więc opieranie się na nich i upieranie przy swojej teorii , co najmniej niepoważne, a dodatkowo są dostępne w sieci wykresy pokazujące ,że właśnie za 25-30 lat ok. 1/3 ludności będzie muzułmańska, a to oznacza ,że narodziny dzieci w tych rodzinach ( zwykle 4-6 na rodzinę ) zrównoważy spadek narodzin w rodzinach "białych" wykres 4 - jednoznacznie widać ,że już w 2009 roku zaczął się gwałtowny wzrost zadłużenia krajów Europy, czemu więc Kolany pisze ,że dopiero w 2015 ??? i wykres 5 - od co najmniej 1980 roku wydatki socjalne rosną , a nie znowu od 2015, czemu więc główny analityk Bankiera wypisuje banialuki skoro nikt do końca nie wie, do jakiego poziomu te wydatki są dopuszczalne dla gospodarki ??? wystarczy ??? - TO SĄ WŁAŚNIE POWODY DLA KTÓRYCH WYPOCINY KRZYSIA NAZYWAM BZDURAMI !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 3 ~MacGawer

A widział pan samaPRAWDA datę napisania tekstu? Pochodzi on z początku 2015r, a więc TYLKO z tego powodu zdanie "czemu więc Kolany pisze ,że dopiero w 2015" jest z gruntu fałszywe. W chwili gdy ten tekst był pisany NIKT nie wiedział co się wydarzy w 2015r.

"bo trend spadkowy GDP Europy trwa już co najmniej od końca 2-ej wojny światowej"

Spadek PKB widać raczej od "wojny" 1968 gdy lewicująca mlodziez postanowiła walczyć o "swoje". Bo między 1945r a początkiem lat 60-tych ja widze wzrost. To samo dot. trendu liczonego od początku wykresu czyli 1820r - między 1945 a 1960 wyraźnie szedł do gory.

"chyba że redaktor chciał dopasować wykres do swojej teorii..."

Nie wiem, czy Krzysztof Kolany dobrze wyliczył trend i nie chce mi się tego sprawdzać bo są poszlaki, że ma rację. rok 2009 gdy było MINUS 4.4% ciągnie trend w dół i to jest fakt, a nie teoria. Ostatnie lata tez były na minusie, więc trend jest az naddto czytelny!

"a dodatkowo są dostępne w sieci wykresy pokazujące ,że właśnie za 25-30 lat ok. 1/3 ludności będzie muzułmańska, a to oznacza ,że narodziny dzieci w tych rodzinach ( zwykle 4-6 na rodzinę ) zrównoważy spadek narodzin w rodzinach "białych""

Czy ta muzułmańska większość będzie chciała utrzymywac emerytowanych "niewiernych"?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 ~samaPRAWDA odpowiada ~MacGawer

tak , widziałem datę napisania tekstu i czy 2015 czy 2014 jest tu bez znaczenia, bo Kolany próbuje marnie udowadniać ,że akurat w tym czasie zaczął się "upadek" Europy - tutaj kolega MacGawer jest dokładny co do kilku miesięcy , lecz zapomina o błędzie kilkudziesięciu lat analityka Bankiera , gdy chodzi o spadek PKB - dziwne ????hehe - tutaj tez jest z punktu widzenia krytyki Kolanego czy spadek zaczął się w 1945 czy 1968 ...BO NA PEWNO NIE ZACZĄŁ SIĘ W 2014-2015 na "skinienie" redaktora Kolanego - analogicznie jest z wykresem trendu , i już nawet nie wspominam ,że do takiego trendu lepiej jest wziąć również wykres kilkudziesięciu lat , a nie tylko ostatnich 15 czy 20 ( tym bardziej ,że inne wykresy są dużo dłuższe ) - pachnie to zwyczajnie "naciąganiem " rzeczywistości do teorii Pana Kolanego , niestety !!! i ostatnie - ta "muzułmańska większość " ???, a może kolega MacGawer pokaże moje zdanie , gdzie napisałem ,że 1/3 to większość ??? hehe - kolega MacGawer czepia się "kwestii" 2014 czy 2015 i z jaką siłą uzywa słowa " z gruntu fałszywe ", a tutaj popełnia taki "drobny " błąd...czy aby dla wsparcia kolegi Kolanego ??? dopóki w Europie rządzą "biali" dopóty muzułmańska MNIEJSZOŚĆ - BO 1/3 TO MNIEJSZOŚĆ PANIE MACGAWER, nie będzie miała wyboru , jak pracować i płacić na niewiernych emerytów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~RedakcjaBankier odpowiada ~MacGawer

Panie Macgawer - dziękujemy za próbę ( wprawdzie nieudaną ) ratowania honoru naszego redakcyjnego kolegi !

! Odpowiedz
3 2 ~MacGawer odpowiada ~samaPRAWDA

Jak wiadomo statystyka to najwyższa forma kłamstwa, więc dam spokój PKB (tym bardziej, że w tekście mowa o wazonej siła nabywczą PKB PPP komplikuje porownania). Demografia jest tym co bardzo dobrze poddaje się analizie matematycznej. Skoro obecnie muzułmanie stanowią kilka procent, a za 25-30 lat będzie ich 1/3 to kiedy stana się wiekszością? To zalezy od dzietności "białych" kobiet, a ta jest wręcz tragiczna, poniżej zastępowalności pokoleń Jeżeli na 1 muzułmańską rodzinę zwykle przypada 4-6 dzieci (cyt z pierwszego wpisu) to po jednym pokoleniu (ok. 20 lat) muzułmanów będzie 2-3x (a jak rodzice dłużej pozyją to nawet 4x) więcej, a po 2 pokoleniach... Chyba nie musze pisać o proporcjach pod koniec zycia mlodziezy co teraz czyta Bankiera i za 40-ci lat będzie w wieku emerytalnym?

Warto także sięgnąć do historii, garstka Spartan trzymała w ryzach Helotów, a na jednego Rzymianina przypadało kilku niewolników. Nie sądzę by 1/3 wojowniczo nastawionych muzułmanów miała problem z "starą babcią" jaką stała się zachodnia Europa. IMHO po przekroczeniu 20% staną się główną siłą. O tym jak wtedy będzie wyglądała Europa można wydedukowac czytając co Koneczny napisal o cywilizacji arabskiej. Z tego punktu widzenia 2015r jest kluczowy dla przyszlości Europy czego w lutym jeszcze nie wiedzieliśmy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~samaPRAWDA odpowiada ~MacGawer

zgadzam się ,że sama statystyka to za mało i używam jej tylko pomocniczo, ale nie końca sądzę by była najwyższą formą kłamstwa - po prostu trzeba mieć pełną świadomość jakie są ograniczenia danych statystycznych , na marginesie mógłbyś tu MacGywer podważyć cały tekst redaktora Kolanego jako oparty głównie na stystykach , czyż nie tak ? :))
co do " zagrożenia muzułmańskiego" , to o ile wyliczenia matematyczne są bardzo prawdopodobne, o tyle raczej trudno przewidzieć w jakim tempie będzie zwiększała się ich siła polityczna - w długim terminie jest zbyt wiele zmiennych , aby jednoznacznie określić co się stanie dokładnie za 25-30 lat , w końcu "biała władza" ma też świadomość jakie są trendy i nie sądzę ,że będzie tylko siedzieć i patrzeć jak traci wpływy - napływ imigrantów można ograniczyć , wydatki socjalne też ( np .obecny projekt w Anglii , który ma ograniczyć zasiłki dla imigrantów ), już samo zażegnanie konfliktu w Syrii może bardzo osłabić lub wyhamować napływ uciekinierów, a w tej dzielnicy Brukseli ( i nie tylko ) Molenbeek każdy człowiek pochodzenia arabskiego dobrze wie ,że tolerancja rasowa Europy to pic na wodę i nigdy nie będą traktowani na równi z białą Europą ( dlatego m.in. jest tam najwyższe bezrobocie w Belgii ) - dla dumnych Arabów to raczej nie zachęta do imigracji ...tylko raczej do rozerwania się ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 16 ~Viracocha

A ja tak to widzę: „Co nas czeka ” Wszystkie prawa ekonomiczne i polityczne na tym świecie sterowanym globalnie przez elity przestały działać, najwięksi niezależni ekonomiści i politycy tego nawet nie ogarniają co się ze światem dzieje. Będzie to co zadecydują Elity. Jak postanowią że metale szlachetne będą po circa $500 dla złota w obronie walut papierowych to tak będzie, to jest bardzo poważna gra i Elity bez walki się nie poddadzą. Jak nie będą dawali radę opanować sytuację to „kopną w stół” czyli duża wojna. Wiem ze źródeł własnych jakie mają plany, trochę wam odsłonię kotarę: Otóż gra o niską cenę ropy to nie jest narzędzie skierowane przede wszystkim przeciwko Rosji ( jak się Rosja wysypie przy okazji to dobrze dla elit – dwie pieczenie na jednym ogniu)

Przede wszystkim niska cena spowodowana jest kryzysem światowym a inaczej nadprodukcją potrzebnego i nie potrzebnego wszelkiego badziewia w nadziei na ożywienie gospodarcze (czytaj na ogłupienie kretynów i zaciągnięcie przez nich jeszcze większych pożyczek na badziewia, produkowanego za pożyczki i tak bez końca aż do samej góry sterów za którymi stoją elity) Obecnie to sztab Sorosa poza tym że pracuje nad kolejnym majdanem w Polsce „KOD” Słyszymy W mediach i na ulicach, kwik świń odgonionych od koryta. KOD- Kaczyński Obrońcą Demokracji, tak ja to widzę. I to nie żebym go tak lubił. Ale Najważniejszym zadaniem sztabu Sorosa jest rozwalenie Arabii Saudyjskiej, (wprowadzenie tam Majdanu SUPER z cyklu „Moc i siła z wami ciemny ludu arabski”.
Araby są z powodu niskiej ceny ropy w ogromnym (zadłużenie) kryzysie i szaleją wszelkimi tankowcami po świecie jak szaleni. ( W Polsce jacy dumni są, że dostali okazyjnie kroplówe, gaz od Arabów myślą że są tacy dobrzy w negocjacjach, hahaha) Po prostu arabów przypyliło a to dopiero początek. Wiemy że głównym misjonarzom świata - USA- rozchodzi się o złoto tak o ten „barbaric relic” Który zapewnia im siłę dolara, jak jest trzymany (cena) jak w puszce pandory na jak najniższym poziomie. Z tego powodu cały zachód jest wręcz wysprzedany na rzecz Azji i Rosji Indii itp. Natomiast na linii USA Arabia Saudyjska od dawna dochodziło do nieporozumień ostatnio bardzo nie spodobało się Arabom jak odkryli że całe złoto co mieli w zachodnich bankach zamieniło się na „kwity dłużne” czyli Bye-Bye! złoto odleciało do Azji. Ale skurczybyki (araby) mają jeszcze dużo tego surowca u siebie.
A więc co, trzeba u nich wywołać niepokoje społeczne, i „zabezpieczyć złoto” (pamiętacie Ukraina) Tego wprost życiodajnego dla dolara eliksiru. Dopiero po tym jak złoto arabskie całkowicie zmieni swoją lokacje (Azja) Możemy się spodziewać dużej wojny światowej, oczywiście jak po drodze nie wypłynie przysłowiowy „Czarny łabędź” Jednocześnie macie odpowiedz dlaczego Chiny nie wyłożą kasy obecnie na stół i zażądają całej reszty złota po okazyjnej cenie jakie zachód obecnie jeszcze posiada. Po prostu są cierpliwi i czekają na spodziewane dostawy z Arabii Saudyjskiej i to jeszcze po niższej cenie bo oczywiście Kapłani finansowi zarządzający drukarniami zachodu będą w imię obrony tego papierowego badziewia zmuszeni jeszcze bardziej obniżyć cenę złota. Tak przy okazji Leszcze kupujcie póki dostępne jest jeszcze. Pozdrawiam i wszystkiego najlepszego i w 2016 życzę. Aczkolwiek jestem pewien że rok 2015 był ostatnim rokiem względnej „stabilizacji” światowej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 13 ~logik

Ty viracocha naprawdę jesteś chory - jasne , jasne elity akurat Tobie zdradziły swe plany ,hehe
piszesz jak poroniony " prawa ekonomiczne sterowane przez elity przestały działać , więc elity i tak będą decydować ..." gdzie tu logika ????buahahaha

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil