Chiny detronizują USA, czyli trzeci rodzaj kłamstw

analityk Bankier.pl

MFW szacuje, że Chiny już w tym roku przegonią USA i zostaną największa gospodarką świata. Dane zelektryzowały nie tylko amerykańskie, ale i polskie media. Za to Chińczycy przyjęli je chłodno. W czym tkwi haczyk?

Benjamin Disraeli, premier Wielkiej Brytanii za czasów panowania królowej Wiktorii, mawiał: Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwo, bezczelne kłamstwo i statystyka. W przypadku najnowszych rewelacji mamy do czynienia właśnie z tą ostatnią.

Według prognozy MFW, PKB Chin w 2014 roku wyniesie 17,6 biliona dolarów, podczas gdy PKB USA będzie o 200 miliardów dolarów mniejsze. Za 5 lat kraje ma dzielić już 20% przepaść, mimo że w 2005 roku gospodarka USA była dwukrotnie większa

PKB mierzone parytetem siły nabywczej (bln USD)

(Źródło: MFW)

Z tym że przedstawione szacunki odnoszą się nie do "tradycyjnego" wskaźnika mierzącego Produkt Krajowy Brutto, ale do jednej z jego wariacji - ważonej przy uwzględnieniu parytetu siły nabywczej (PPP). Pod względem nominalnego PKB chińska gospodarka wciąż stanowi niespełna 60% amerykańskiej.

PKB nominalny (bln USD)

(Źródło: MFW)

Czym jest PKB mierzone wg parytetu siły nabywczej? W uproszczeniu, wskaźnik ten uwzględnia, co mieszkańcy danego kraju są w stanie nabyć za daną kwotę. Nikogo zatem nie powinno dziwić, że w kraju rozwijającym się, gdzie dzięki niskim płacom utrzymują się niskie ceny, można za jednego dolara kupić więcej niż w USA. Choć i w tym przypadku pojawiają się wątpliwości - ceny wielu towarów, m.in. luksusowych, są wyższe niż w krajach rozwiniętych, a MFW mógł ich zwyczajnie nie doszacować.

Sama wielkość wskaźnika dowodzi tylko jednego - wszyscy Chińczycy (1,35 mld ludzi) mogą kupić więcej dóbr i usług w Chinach niż wszyscy Amerykanie (0,32 mld) w USA. Jak nietrudno zauważyć, na głowę mieszkańca Ameryki wciąż wypada dużo więcej niż na jednego Chińczyka. Szybko rosnące PKB (PPP) pokazuje jednak, że chińskie społeczeństwo szybko się bogaci, a standard życia rośnie.

PKB (PPP) per capita (USD)

(Źródło: MFW)Faktyczny wpływ na światową gospodarkę lepiej oddaje PKB nominalne, ponieważ pokazuje możliwości zakupowe firm i mieszkańców na globalnym rynku. Według różnych szacunków Chiny mają szanse pod tym względem dogonić USA w ciągu 5-10 lat.

Jednak ostatnio rosną obawy o przyszłość Chin, które borykają się z wieloma problemami, m.in. na rynku nieruchomości i finansowym. Hucznie ogłaszane reformy, które miały położyć nowe fundamenty pod wzrost gospodarczy, nie przynoszą oczekiwanych efektów. Inwestycje i handel zagraniczny pozostają silnikami napędzającymi rozwój kraju, ale w długim okresie mogą przyczynić się do jego rosnącej destabilizacji. A marzenia Chin o detronizacji USA odsunąć na lata.

Maciej Kalwasiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 7 ~TomaszR

Chiny są potęgą, bo mają 1,4 miliarda ludzi, z wysokim średnim ilorazem inteligencji, około lub nieco powyżej 100 (gdzie 100 to zwyczajowo średnia Wielkiej Brytanii). Nie ma drugiego takiego kraju, ani nawet regionu. Nikt nie jest w stanie z nimi pod tym względem konkurować! Indie mają dużą populację, ale o niskim IQ, rzędu 81. Europa i Stany mają średnie IQ tego samego rzędu co Chiny, ale dużo niższe populacje. Afryka jako kontynent ma dużą populację, lecz wyraźnie niższe średnie IQ. Japonia i Korea mają nieco wyższe średnie IQ od Chińskiego, lecz znacznie mniejsze populacje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 ~roger

USA nie dadza sie przegonic . Prawnicy i lekarze wytworza tam niebotyczne rachunki ktore sie doda do PKB. Sektor finansowy zreszta tez tyle ze dochody wykaze na kajmanach.

! Odpowiedz
2 5 ~Bajzel

Toż to czyste wariactwo pomylić wariactwo z wariancją. Nie przystoi poważnemu portalowi finansowemu!!!

! Odpowiedz
3 3 ~Krzysztof_Łokciany

A mnie zastanawia te 1,35 mld Chińczyków. A skąd ja mam wiedzieć, że ich tam nie jest 2,50 mld? Z ich Urzędu Statystycznego?

! Odpowiedz
5 5 ~asd

Co byście wybrali? Kilogram złota czy kilogram gó..na? Tego drugiego będzie przecież więcej.

! Odpowiedz
6 17 ~Zbyszek

Statystyka: Jeśli idą obok siebie człowiek i pies, to statystycznie każdy z nich ma trzy nogi :)

! Odpowiedz
1 11 ~abbey

nieszczęsliwie utonął statystyk w jeziorze, którego średnia głębokość wynosiła 35 cm

! Odpowiedz
0 2 ~Arerox

Znamy to, znamy.

! Odpowiedz
2 5 ~wr

Statystyka jest jak stringi: dużo pokazuje ale najważniejsze zakrywa

! Odpowiedz
1 0 ~Jerzy

Jeżeli twierdzisz że statystyka kończy się na średniej arytmetycznej, to gratuluję.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil