REKLAMA

Koniec czasu na PIT-y. Sprawdź, czy fiskus poprawnie wyliczył zwrot

Dominika Florek2021-04-17 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-04-17 06:00
Koniec czasu na PIT-y. Sprawdź, czy fiskus poprawnie wyliczył zwrot
Koniec czasu na PIT-y. Sprawdź, czy fiskus poprawnie wyliczył zwrot
fot. Photo Smoothies / / Shutterstock

Zbliża się ostateczny termin na złożenie rozliczenia deklaracji PIT za 2020 r. Podatnicy mają czas do 30 kwietnia. Przed wysłaniem formularza warto sprawdzić, czy wartość podatku została poprawnie wyliczona i uwzględnia wszystkie przysługujące ulgi podatkowe. Część osób otrzyma zwrot szybciej.

Ministerstwo Finansów zachęca do skorzystania z platformy "Twój e-PIT" podczas rozliczania zeznania podatkowego. Przed wysłaniem deklaracji podatkowej warto sprawdzić, czy rządowy system poprawnie określił wysokość podatku do zwrotu. W tym celu można skorzystać z komercyjnych programów, jednym z nich jest program e-pity. Umożliwia przeliczenie podatku oraz dodanie przysługujących ulg podatkowych. Czas na rozliczenie PIT mija 30 kwietnia 2021 r.

PIT 2021 – kiedy zwrot nadpłaty podatku?

Kiedy zwrot nadpłaty podatku? Najszybsze rozliczenie podatkowe za 2020 r. przysługuje dla części rodzin. W ciągu 30 dni od momentu złożenia zeznania PIT pieniądze otrzymają rodzice, którzy posiadają Karty Dużej Rodziny. W praktyce oznacza to, że szybki przelew gotówki za rozliczenie PIT 2020 dostaną rodziny, na których utrzymaniu jest co najmniej 3 dzieci. Podatnicy, którzy mogą skorzystać z preferencji powinni zaznaczyć, w składanej do urzędu skarbowego deklaracji podatkowej PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28, pole "karty dużej rodziny".

Oprócz rodzin posiadających co najmniej troje dzieci, krócej na zwrot podatku za 2020 rok poczekają przedsiębiorcy. Z informacji przedstawionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, które złożą druk PIT-36 elektronicznie, będą obsługiwane w pierwszej kolejności.

Z wyjątkiem osób, dla których ustawodawca przewidział szybszy zwrot pieniędzy z rozliczenia deklaracji podatkowej, występuje standardowy czas oczekiwania na pieniądze z nadpłaty podatku dochodowego. Krócej o 15 dni będą czekać osoby, które złożą formularze PIT elektronicznie. Fiskus ma czas do:

  • 45 dni na zwrot – deklaracje złożone elektronicznie,
  • 90 dni na zwrot – druki wysłane tradycyjnie w formie papierowej.

Aby otrzymać zwrot we wskazanym terminie podatnik musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze złożona deklaracja podatkowa nie może zawierać błędów (niepoprawny numer rachunku bankowego). Jeżeli będzie zachodzić konieczność poprawy zeznania PIT i złożenia korekty, to terminy wskazane powyżej biegną na nowo. Drugim warunkiem otrzymania gotówki z tytułu nadpłaty podatku jest brak zaległości, na przykład za niezapłacone mandaty. Zwrot podatku dochodowego może zostać także zatrzymany, jeżeli podatnik ma zaległości podatkowe z wcześniejszych lat.

Jeżeli podatnik wskazał poprawny numer rachunku oraz nie ma zaległości podatkowych lub pozostałych to warto skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym. Status zwrotu podatku można także sprawdzić w e-Urzędzie skarbowym. W sytuacji, gdy powodem braku zwrotu podatku nie są niezapłacone mandaty lub błędny numer konta bankowego urząd skarbowy zwróci podatek z odsetkami w wysokości 8 proc. w skali roku.

Rozliczenie PIT 2021 – jakie ulgi podatkowe?

Podatnicy wypełniający rozliczenie podatkowe za 2020 rok mogą skorzystać z możliwości odliczenia ulg przewidzianych przez ustawodawcę. Przed wysłaniem formularza PIT warto sprawdzić, czy w deklaracji ujęte są wszystkie przysługujące ulgi podatkowe, zarówno te do odliczenia od podatku, jak i od dochodu. W pierwszej grupie znajdują się trzy pozycje:

Rodzice korzystający z tzn. ulgi prorodzinnej muszą pamiętać o obowiązującym limicie dochodowym. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Limit dochodu w PIT przy rozliczaniu ulgi na dziecko". Podatnicy, którzy pracowali za granicą mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej. Dodatkowo ustawodawca przewiduje szereg odliczeń od dochodu:

Jedną najbardziej popularnych odliczeń jest ulga na termomodernizację. W ostatnim czasie m.in. rynek fotowoltaiki przeżywa rozkwit, częściowo za sprawą programu "Mój Prąd" oraz możliwości odliczenia części kosztów poniesionych m.in. na zakup kotła czy montaż paneli słonecznych w ramach ulgi podatkowej. Maksymalnie można odliczyć do 53 tys. zł.

Kolejne odliczenie od dochodu w rozliczeniu podatkowym dotyczy korzystania z Internetu. Z tzw. ulgi internetowej można skorzystać jeden raz, jej wysokości sięga 1540 zł dla małżonków. Przewidziana jest dla osób wypełniających druki PIT-36, PIT-37, PIT-28.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Umożliwia odliczenie w zeznaniu rocznym PIT m.in. wydatków poniesionych na samochód oraz na zakupione lekarstwa. Natomiast podatnicy, którzy oddają krew oraz osocze (również ozdrowieńcy, którzy przeszli COVID-19) mogą odliczyć w formularzu PIT ulgi z tego tytułu.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki