REKLAMA

Limit dochodu w PIT przy rozliczaniu ulgi na dziecko

Dominika Florek2021-01-18 10:10, akt.2021-01-18 12:46redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-01-18 10:10
aktualizacja
2021-01-18 12:46
Limit dochodu w PIT przy rozliczaniu ulgi na dziecko
Limit dochodu w PIT przy rozliczaniu ulgi na dziecko
/ Caters News

Ulga na dziecko nie dla wszystkich. Obowiązuje limit dochodu podatkowego za 2020 r. oraz ograniczenie związane z dochodami dziecka za ubiegły rok. Warto o nich pamiętać podczas wypełniania rozliczenia PIT.

Ulga prorodzinna przysługuje na dzieci poniżej 18 roku życia, pociechy dorosłe uczące się do 25 r.ż. oraz dzieci z niepełnosprawnościami niezależnie od ich wieku. Jednak rodzice tracą możliwości odliczenia, jeżeli w danym roku kalendarzowym dziecko zarobiło więcej niż 3089 zł.

Ulga na dziecko – limit dochodu 2020

Podczas wypełniania rozliczenia podatkowego za 2020 r. warto pamiętać o możliwości odliczenia tzw. ulgi prorodzinnej. Wysokość ulgi na dziecko uzależniona jest od liczby dzieci w rodzinie. W ciągu roku można otrzymać:

  • 1112,04 zł – ulga na pierwsze i drugie dziecko,
  • 2000,04 zł – ulga na trzecie dziecko,
  • 2700,00 zł – ulga na czwarte i każde kolejne dziecko.

Ulga na dziecko w 2020 r. przysługuje małżonkom, których dochód podatkowy nie przekroczył łącznie 112 tys. zł. Oznacza to, że miesięczny dochód (po odjęciu zapłaconych składek ZUS) uprawniający do otrzymania ulg na dzieci nie może przekroczyć 9 333,33 zł. Limit dotyczy wyłącznie rodzin posiadających jedno dziecko.

Do kiedy należy rozliczyć PIT za 2020 r.?

Zbliża się czas rozliczeń podatkowych za 2020 r. Sprawdzamy, do kiedy należy rozliczyć się z fiskusem oraz datę, od której można składać formularze PIT.

Jeżeli małżonkowie rozliczają się wspólnie, wpisują łączną ulgę na dziecko. Natomiast jeżeli rozliczenie jest osobne to w formularzu można wpisać po połowie przysługującego odliczenia lub ustawić procentowo. Przykładowo jeden z małżonków może wpisać 30 proc. a drugi 70 proc.

Limit w uldze na pierwsze dziecko obowiązuje także singli, rozwodników, wdowców oraz osoby, które były w związku małżeńskim przez część roku. W takiej sytuacji można liczyć na 1112,04 zł odliczenia w rozliczeniu PIT, jeżeli dochód podatkowy nie przekroczył 56 tys. zł łącznie w ciągu roku.

Ulga na dziecko 2020 – komu przysługuje?

Kto może odliczyć ulgę na dziecko? Podatnik może skorzystać z preferencji, jeżeli wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało oraz sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Rodzice dzieci urodzonych w trakcie 2020 roku muszą samodzielnie wprowadzić ulgę prorodzinną na platformie "Twój e-PIT" udostępnionej przez Ministerstwo Finansów. W rozliczeniu PIT 2020 nie zostanie ona ujęta automatycznie. Przed potwierdzeniem formularza należy wpisać odpowiednią kwotę lub rozliczyć podatek samodzielnie.

DF

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (9)

dodaj komentarz
sel
Psuje i Szkaluje im się te pieniądze po prostu należą i co im zrobisz jak ich złapiesz?
ldeska
Artykuł ma błąd - napisano że dla pierwszego dziecka jest limit przychodu rodziców, a z tego co wiem to limit obowiązuje tylko gdy jest jedno dziecko.
Więc jak ktoś ma więcej dzieci to nie ma tego limitu dla pierwszego dziecka.
prawdziwynierobot
"Podczas wypełniania rozliczenia podatkowego za 2019 r. warto pamiętać o możliwości odliczenia tzw. ulgi prorodzinnej." - pomijając, ze teraz będziemy rozliczać 2020, to kiedy te zmiany powchodziły? Teraz w stycznie, wstecznie?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
qart
Zlikwidoważ WSZYSTKIE ulgi i obniżyć stawki podatku.
pozhoga
Ta ulga to śmiech na sali. Prawdziwe wsparcie dla rodzin to podział łącznego dochodu przez liczbę osób w gospodarstwie domowym - tak jest (czy nadal?) np. w Luksemburgu.
anty12
"Ulga na dziecko w 2020 r. przysługuje małżonkom, których dochód podatkowy nie przekroczył łącznie 112 tys. zł. ". 112000 pln to 24631 Euro na dzis na 2 pracujacych rodzicow. Hehe smiechlem. Jaki oni sa k zalosni. Kartotel parl pise ze za 5 lat dogonimy niemcy. No i dogonilismy ! W cenach :D, ale na pewno nie w pensji "Ulga na dziecko w 2020 r. przysługuje małżonkom, których dochód podatkowy nie przekroczył łącznie 112 tys. zł. ". 112000 pln to 24631 Euro na dzis na 2 pracujacych rodzicow. Hehe smiechlem. Jaki oni sa k zalosni. Kartotel parl pise ze za 5 lat dogonimy niemcy. No i dogonilismy ! W cenach :D, ale na pewno nie w pensji PPP. Soltysowa, gdzie jestes z tym swoim wystarczy nie krasc ?!
jo41
Przecież to dla szlachty co wybrali Pislandję. Oni i tak nie wyrobią limitu. Za to wiedzą po czyje łapę wyciągnąć.... bo się należy. Tak samo ich nie ruszą ujemne stopy, bo nigdy nie mają na kontach....
andrew_ odpowiada jo41
A gdyby nie było tego Twojego Pislandu to jakby to wyglądało? Bo, że lepiej to sam w to nie wierzysz:)

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki