REKLAMA

53 tys. zł ulgi termomodernizacyjnej do odliczenia od podatku

2021-02-01 12:40
publikacja
2021-02-01 12:40
53 tys. zł ulgi termomodernizacyjnej do odliczenia od podatku
53 tys. zł ulgi termomodernizacyjnej do odliczenia od podatku
fot. manfredxy / / Shutterstock

W rozliczeniu PIT 2021 r. można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Odliczyć można maksymalnie 53 tys. zł na wydatki poniesione, m.in. na zakup fotowoltaiki, kotła gazowego oraz materiałów budowlanych wykorzystywanych podczas montażu.

Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych (według stawki 18 i 32 proc.), formuły liniowej (stawka 19 proc.) oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Właściciel budynku, który poniósł wydatki na ulepszenie domu, które przyczyniły się do spadku zużycia energii elektrycznej, może maksymalnie odliczyć maksymalnie 53 tys. zł od podatku.

Do kiedy należy rozliczyć PIT za 2020 r.?

Zbliża się czas rozliczeń podatkowych za 2020 r. Sprawdzamy, do kiedy należy rozliczyć się z fiskusem oraz datę, od której można składać formularze PIT.

Ulga termomodernizacyjna w 2021 r.

Z odliczenia od dochodu mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Każdy z właścicieli może odpisać do 53 tys. zł. Natomiast małżonkowie mogą łącznie skorzystać ze zmniejszenia podatku o 106 tys. zł . W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć wydatki poniesione m.in. na:

  • montaż instalacji fotowoltaicznej,
  • ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem,
  • kolektor słoneczny wraz z osprzętem,
  • montaż kotła gazowego kondensacyjnego, olejowego kondensacyjnego,
  • materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem,
  • węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury,
  • montaż pompy ciepła,
  • materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego, instalacji grzewczej,
  • stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne.

Odliczeniu nie podlegają wydatki sfinansowane lub dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Limit dochodu w PIT przy rozliczaniu ulgi na dziecko

Ulga na dziecko nie dla wszystkich. Obowiązuje limit dochodu podatkowego za 2020 r. oraz ograniczenie związane z dochodami dziecka za ubiegły rok. Warto o nich pamiętać podczas wypełniania rozliczenia PIT.

Poniesione koszty można odliczać od dochodu w ciągu 6 lat od roku poniesienia pierwszego wydatku. Z ulgi termomodernizacyjnej nie można skorzystać w przypadku budynków będących w budowie.

DF

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
trooper
Jai mam dochód z:
- emerytury i
- najmu za który płace podatek ryczałtowy

To tą ulgę mogę odliczyć od obu dochodów powyżej?
_jasko
Dokładnie z obydwu dochodów.
Aplikacje do PIT 28 (najem) uwzględniają ulgę termomodernizacyjną.
wpftdh
"Z odliczenia od dochodu mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Każdy z właścicieli może odpisać do 53 tys. zł. Natomiast małżonkowie mogą łącznie skorzystać ze zmniejszenia podatku o 106 tys. zł ."

To w końcu odliczenie od dochodu czy od podatku?
demeryt_69
To 'portal' o nieruchach :)
basterek
Wydatki pomniejszają przychód, od którego liczy się podatek.
Czyli wydając 106 tys zł twój podatek zmniejszy się o około 10 tys zł. Motywacja żadna żeby wywalić 106 tys zł. Tylko dla bogaczy.
dlaczego_nie odpowiada basterek
Raczej 20,04 tys
wpftdh odpowiada basterek
A skąd ty wziąłeś te 10 tys.? 17% od wydanych 106 tys. daje 18 tys. mniej podatku do zapłaty.
basterek odpowiada wpftdh
Wpisałem w PITY2021 i mi tak wyszło. A skąd wy bierzecie wartości 20k PLN?

Człowieka łatwiej okłamać iż przekonać go do prawdy.

Ustawa:
„Art. 26h. 1. Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26
Wpisałem w PITY2021 i mi tak wyszło. A skąd wy bierzecie wartości 20k PLN?

Człowieka łatwiej okłamać iż przekonać go do prawdy.

Ustawa:
„Art. 26h. 1. Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, wydatki ponie-sione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia ter-momodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 10, które zostanie zakoń-czone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki