REKLAMA

Ulga na osocze ozdrowieńców. Sprawdzamy, co można odliczyć w PIT 2020

2021-01-25 09:50
publikacja
2021-01-25 09:50
Ulga na osocze ozdrowieńców. Sprawdzamy, co można odliczyć w PIT 2020
Ulga na osocze ozdrowieńców. Sprawdzamy, co można odliczyć w PIT 2020
fot. JRC-Stop Motion / / Shutterstock

Darowizna na cele walki z COVID-19, możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej z 2020 r. do 5 mln zł, ulga B+R oraz 5-procentowa stawka podatku – nowe ulgi i zwolnienia dla podatników. Sprawdzamy, kto z nich skorzystać podczas rozliczenia PIT 2020.

Podatnicy mają możliwość skorzystania z nowych preferencji podczas rozliczania PIT za ubiegły rok. Wprowadzone zmiany związane są z pandemią COVID-19. Oprócz standardowej darowizny osoby rozliczające PIT skorzystają nawet z 200 proc. odliczenia. Ustawodawca przewidział także możliwość wstecznego rozliczenia straty za 2020 r.

Darowizna – podatek 2020

Podatnicy, którzy przekazali pieniądze lub rzeczy na cele walki z COVID-19 mają możliwość odliczenia ich w rozliczeniu PIT. W ramach ulgi można zmniejszyć podatek m.in. o wartość komputerów i tabletów (zdatnych do użytku i nie starszych niż 3 lata), przekazanych placówkom oświatowym i organizacjom pożytku publicznego. Wysokość odliczenia uzależniona jest od momentu przekazania:

  • od 1 października do 31 grudnia 2020 r. – 200 proc. wartości darowizny,
  • od 1 stycznia do 31 marca 2021 r. – 150 proc. wartości darowizny,
  • od 1 kwietnia 2021 r. do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii – równowartość przekazanej darowizny.

Aby odliczyć darowiznę od podatku, konieczne jest udokumentowanie jej przekazania oraz oświadczenie obdarowanego podmiotu o jej przyjęciu. Ulga przysługuje tylko na darowizny przekazane m.in. wskazanym podmiotom leczniczym (w wykazie NFZ), Agencji Rezerw Materiałowych, domom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowniom i schroniskom dla osób bezdomnych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Epidemicznych.

Osocze ozdrowieńców

Osoby, które przeszły koronawirusa i oddają osocze mogą skorzystać z ulgi podatkowej. 1 litr pobranej krwi to 130 zł do odliczenia w PIT 2020. Łączna wysokość ulgi zależy od ilości oddanego osocza. Maksymalnie w ciągu roku dorosły człowiek może oddać około 25 litrów. Więcej na temat ulgi przeczytamy w artykule autorstwa Eweliny Czechowicz "Ulga podatkowa za oddanie osocza przez ozdrowieńca".

Strata podatkowa za 2020 r.

"Podatnicy, którzy z powodu COVID-19 ponieśli w 2020 r. stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz uzyskali w 2020 r. łączne przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej niższe o co najmniej 50 proc. od łącznych przychodów uzyskanych w 2019 r. z tej działalności mogą jednorazowo obniżyć o wysokość tej straty, nie więcej jednak niż o kwotę 5 mln zł, odpowiednio dochód lub przychód uzyskany w 2019 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej" – czytamy w raporcie PwC.

Limit dochodu w PIT przy rozliczaniu ulgi na dziecko

Ulga na dziecko nie dla wszystkich. Obowiązuje limit dochodu podatkowego za 2020 r. oraz ograniczenie związane z dochodami dziecka za ubiegły rok. Warto o nich pamiętać podczas wypełniania rozliczenia PIT.

Kolejną preferencją, z której mogą skorzystać podatnicy, jest wsteczne rozliczenie straty podatkowej za 2020 r. w postaci korekty do zeznania za rok 2019 r. Więcej na ten temat pisała Ewelina Czechowicz w artykule "Obniżenie dochodu uzyskanego w 2019 r. o stratę z powodu epidemii COVID-19 w 2020".

5 proc. podatku

Z preferencyjnej stawki podatku w wysokości 5 proc. mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy osiągają kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP) uzyskane w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (B+R) wykorzystywanych do przeciwdziałania COVID-19.

Przedsiębiorcy odliczą również koszty kwalifikowane związane z działalnością badawczo-rozwojową, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19. Ulga B+R dotyczy kosztów poniesionych w 2020 r.

DF

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
spolegliwyksiegowy
Czy aby napewno 25 litrów rocznie?
arturosa68
130 zł do odliczenia za litr krwi? Haha, mogą mnie cmoknąć. Widać rząd lubi wydawać grube pieniądze na dużo mniej istotne sprawy licząc, że jelenie do oddawania krwi praktycznie za darmo znajdą się sami.
ameba1
Śmieszne, bo oddanie krwi od zawsze można było odliczyć od podatku. I nie chodzi tu o bycie cudownie ozdrowiałym z grypy. Oddając krew oczywiście trzeba być zdrowym, bo przed oddaniem, badana jest próbka i jest wizyta u lekarza. Także kolejny klikbajt.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki