REKLAMA

Ulga na osocze ozdrowieńców. Sprawdzamy, co można odliczyć w PIT 2020

2021-01-25 09:50
publikacja
2021-01-25 09:50
fot. JRC-Stop Motion / Shutterstock

Darowizna na cele walki z COVID-19, możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej z 2020 r. do 5 mln zł, ulga B+R oraz 5-procentowa stawka podatku – nowe ulgi i zwolnienia dla podatników. Sprawdzamy, kto z nich skorzystać podczas rozliczenia PIT 2020.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2020/2021
Pobierz e-pity 2020 Uruchom on-line

Podatnicy mają możliwość skorzystania z nowych preferencji podczas rozliczania PIT za ubiegły rok. Wprowadzone zmiany związane są z pandemią COVID-19. Oprócz standardowej darowizny osoby rozliczające PIT skorzystają nawet z 200 proc. odliczenia. Ustawodawca przewidział także możliwość wstecznego rozliczenia straty za 2020 r.

Darowizna – podatek 2020

Podatnicy, którzy przekazali pieniądze lub rzeczy na cele walki z COVID-19 mają możliwość odliczenia ich w rozliczeniu PIT. W ramach ulgi można zmniejszyć podatek m.in. o wartość komputerów i tabletów (zdatnych do użytku i nie starszych niż 3 lata), przekazanych placówkom oświatowym i organizacjom pożytku publicznego. Wysokość odliczenia uzależniona jest od momentu przekazania:

  • od 1 października do 31 grudnia 2020 r. – 200 proc. wartości darowizny,
  • od 1 stycznia do 31 marca 2021 r. – 150 proc. wartości darowizny,
  • od 1 kwietnia 2021 r. do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii – równowartość przekazanej darowizny.

Aby odliczyć darowiznę od podatku, konieczne jest udokumentowanie jej przekazania oraz oświadczenie obdarowanego podmiotu o jej przyjęciu. Ulga przysługuje tylko na darowizny przekazane m.in. wskazanym podmiotom leczniczym (w wykazie NFZ), Agencji Rezerw Materiałowych, domom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowniom i schroniskom dla osób bezdomnych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Epidemicznych.

Osocze ozdrowieńców

Osoby, które przeszły koronawirusa i oddają osocze mogą skorzystać z ulgi podatkowej. 1 litr pobranej krwi to 130 zł do odliczenia w PIT 2020. Łączna wysokość ulgi zależy od ilości oddanego osocza. Maksymalnie w ciągu roku dorosły człowiek może oddać około 25 litrów. Więcej na temat ulgi przeczytamy w artykule autorstwa Eweliny Czechowicz "Ulga podatkowa za oddanie osocza przez ozdrowieńca".

Chcesz rozliczyć PIT za 2020 rok?
Uruchom on-line

Strata podatkowa za 2020 r.

"Podatnicy, którzy z powodu COVID-19 ponieśli w 2020 r. stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz uzyskali w 2020 r. łączne przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej niższe o co najmniej 50 proc. od łącznych przychodów uzyskanych w 2019 r. z tej działalności mogą jednorazowo obniżyć o wysokość tej straty, nie więcej jednak niż o kwotę 5 mln zł, odpowiednio dochód lub przychód uzyskany w 2019 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej" – czytamy w raporcie PwC.

Limit dochodu w PIT przy rozliczaniu ulgi na dziecko

Ulga na dziecko nie dla wszystkich. Obowiązuje limit dochodu podatkowego za 2020 r. oraz ograniczenie związane z dochodami dziecka za ubiegły rok. Warto o nich pamiętać podczas wypełniania rozliczenia PIT.

Kolejną preferencją, z której mogą skorzystać podatnicy, jest wsteczne rozliczenie straty podatkowej za 2020 r. w postaci korekty do zeznania za rok 2019 r. Więcej na ten temat pisała Ewelina Czechowicz w artykule "Obniżenie dochodu uzyskanego w 2019 r. o stratę z powodu epidemii COVID-19 w 2020".

5 proc. podatku

Z preferencyjnej stawki podatku w wysokości 5 proc. mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy osiągają kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP) uzyskane w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (B+R) wykorzystywanych do przeciwdziałania COVID-19.

Przedsiębiorcy odliczą również koszty kwalifikowane związane z działalnością badawczo-rozwojową, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19. Ulga B+R dotyczy kosztów poniesionych w 2020 r.

DF

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ameba1
Śmieszne, bo oddanie krwi od zawsze można było odliczyć od podatku. I nie chodzi tu o bycie cudownie ozdrowiałym z grypy. Oddając krew oczywiście trzeba być zdrowym, bo przed oddaniem, badana jest próbka i jest wizyta u lekarza. Także kolejny klikbajt.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki