Rosyjski system płatności rośnie w siłę

analityk Bankier.pl

W grudniu zeszłego roku w Rosji wystartował krajowy system kart płatniczych „MIR”. Inicjatywa jest odpowiedzią na niebezpieczne, zdaniem niektórych, uzależnienie lokalnego rynku płatności bezgotówkowych od duopolu Visy i MasterCarda. W ciągu miesiąca od startu schematu lista uczestników znacząco się powiększyła, a wkrótce do udziału mogą zostać dopuszczone także podmioty zagraniczne.

Wiosną 2014 r. organizacje Visa Inc. i MasterCard inc. zawiesiły przetwarzanie transakcji wykonanych kartami wydanymi przez trzy rosyjskie banki. Incydent miał związek z sankcjami nałożonymi przez Stany Zjednoczone po wydarzeniach związanych z aneksją Krymu. Wypadek ten był jedną z przyczyn powołania do życia krajowego schematu kart płatniczych „MIR”.

Rosyjska krajowa karta płatnicza "MIR"
Rosyjska krajowa karta płatnicza "MIR" (http://mironline.ru/)

W założeniu krajowa karta płatnicza ma uodpornić rosyjski obieg pieniądza bezgotówkowego na ewentualne zakłócenia wynikające z działań zagranicznych organizacji. Do tej pory amerykańskie firmy łącznie odpowiadały za 90 proc. rynku płatności kartowych. W wyniku serii zmian w prawie Visa i MasterCard zostały jednak zmuszone do przeniesienia centrów przetwarzania transakcji na rosyjską ziemię.

Od grudniowej premiery system „MIR” powiększył się o kolejnych członków. Obecnie na liście znajdują się 44 instytucje, ale nie ma wśród nich żadnego zagranicznego banku. Jak donosi agencja TASS, wkrótce może się to zmienić. Rosyjski bank centralny pracuje nad poprawką do ustawy o usługach płatniczych, która ma zachęcić zagraniczne instytucje kredytowe do udziału w krajowym schemacie w roli uczestników i banków rozrachunkowych. Pozwoliłoby to na przyspieszenie rozwoju systemu „MIR”, a w przyszłości mogłoby wspomóc jego międzynarodową ekspansję.

Przypomnijmy, że początkowo system ma mieć wyłącznie zasięg krajowy, ale operator schematu podpisał już umowy dotyczące co-badgingu (działania kart w kilku systemach jednocześnie) z japońską organizacją JCB oraz American Express, a także MasterCard (marka Maestro). Ma to pozwolić na akceptację plastików „MIR” za granicami Rosji. Niewykluczone, że wzorem chińskiego UnionPay, rosyjski schemat będzie także dążył do osiągnięcia statusu międzynarodowej organizacji płatniczej.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 0 ~PM

Wszystkim wychwalającym Rosję za jej niebywałe osiągnięcia i zalety polecam sprawdzenie jej PKB per capita i porównanie np z którymś z państw tzw 'zgniłego zachodu'...

! Odpowiedz
4 6 ~PolakMały

My również mamy swój "Polski Standard Płatności" (Blik), do którego przystąpiło kilka banków i pozabankowych operatorów bankomatów/terminali.

Może pora zacząć pracę nad "Polską Kartą", żeby każdy klient miał większy wybór, a nie tylko USraelskie VISA i MC.

! Odpowiedz
9 19 ~obywatel

Skąd się bierze nieprzychylność komentujących do Rosji? Rozumiem historyczne zaszłości, lecz ten kto zna historię Polski nieco lepiej od Amerykanina nie powinien mieć takich płytkich poglądów. A już wyrabianie sobie negatywnego zdania na podstawie najnowszej historii to delikatnie mówiąc pomyłka. Jednocześnie rozumiem, iż bezkrytyczne "łykanie" rosyjskiej propagandy jest również błędem, ale pogląd zdroworozsądkowy jest wypadkową wielu czynników. Pozdrawiam ludzi spokojnych i rozsądnych, którym emocje nie przesłaniają spojrzenia z perspektywy Polaka - patrioty, czyli pełnoprawnego obywatela Świata.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 7 ~łowca_trolli

tekst i treść niby polska, ale tok myślenia nadal kacapski.....

! Odpowiedz
0 4 ~troll odpowiada ~łowca_trolli

Trolle to osobniki prymitywne co nie oznacza,ze ich lowca moze byc bezmyslny.

! Odpowiedz
1 4 ~JaJacek

Podobno nie chcą też polskich TIR'ów. Czesi i Słowacy,Niemcy,Austriacy oznajmili,że nie ma problemu.Obsłużymy chętnie ten kierunek.Mamy wolne moce przewozowe.

! Odpowiedz
11 17 ~Andrzej

Brawo Rosja!

! Odpowiedz
8 2 ~lermontov

bravo, bravo...... praszczaj niemytaja Rassija - strana gaspod, strana rabov.....

! Odpowiedz
9 14 ~polka odpowiada ~lermontov

zal ci d... sciska ze rosja ma wszystko swoje a polska nic nie ma swojego? to wlasne dzieki takim jak ty,

! Odpowiedz
7 3 ~łowca_trolli odpowiada ~polka

ta to jednak rodzima renegacja będzie :) co z tego że "rosja wszystko ma" - po prawdzie wąska grupa oprychów z KGB/FSB "ma" a reszta wcina szyszki....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil