REKLAMA

Rosja: Nord Stream 2 jest obiektem brutalnej presji ze strony USA

2021-01-19 14:07, akt.2021-01-19 19:55
publikacja
2021-01-19 14:07
aktualizacja
2021-01-19 19:55
fot. Valery Sharifulin / TASS

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że projekt gazociągu Nord Stream 2 wciąż napotyka "brutalną presję" ze strony Stanów Zjednoczonych. Presja ta - jak twierdzi przedstawiciel Kremla - jest niezgodna z prawem, a restrykcji jest coraz więcej.

"Ten międzynarodowy projekt nadal napotyka brutalną i niezgodną z prawem presję ze strony Stanów Zjednoczonych" - twierdzi Pieskow. Jak ocenił, trwają i nasilają się "działania, których celem jest wprowadzenie ograniczeń nielegalnych z punktu widzenia prawa międzynarodowego". Celem tych ograniczeń są - jak dodał - podmioty gospodarcze powiązane z projektem gazociągu.

Pieskow potwierdził, że prezydent Władimir Putin rozmawiał we wtorek o Nord Stream 2 z szefem koncernu Gazprom Aleksiejem Millerem. Pieskow nie podał szczegółów rozmowy. Na tej części spotkania, która była otwarta dla prasy Putin i Miller mówili o gazyfikacji regionów Rosji i działalności Gazpromu w 2020 roku.

Barka Fortuna i jej armator objęci sankcjami

Pracująca przy budowie Nord Stream 2 barka do układania rur Fortuna i jej armator, rosyjska spółka KVT-RUS, zostały we wtorek objęte amerykańskimi sankcjami - ogłosiło we wtorek ministerstwo finansów USA.

Objęci sankcjami USA rosyjski armator KVT-RUS i barka Fortuna angażowały się w budowę gazociągu Nord Stream 2 - przekazał we wtorek w oświadczeniu amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Szef dyplomacji USA dodał, że Waszyngton "będzie rozważał dalsze działania w bliskiej przyszłości".

Podmioty te zostały wpisane na tzw. listę SDN (Specially Designated Nationals). Wprowadzono je na nią w ramach ustawy CAATSA ("Ustawa o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje"). Amerykańskie władze - jak donosiły media - poinformowały w poniedziałek o tym zamiarze rząd Niemiec oraz swych pozostałych europejskich partnerów. Podmioty włączone na listę SDN dotyczy zamrożenie przechowywanych w USA środków. Nie mają także możliwości prowadzenia interesów z obywatelami USA.

Według danych Refinitiv dotyczących śledzenia statków, Fortuna jest zakotwiczona na Morzu Bałtyckim w pobliżu Rostocku w północnych Niemczech.

Niemiecka spółka Bilfinger wycofała się z budowy gazociągu Nord Stream 2

Spółka usług przemysłowych Bilfinger wycofała się jako pierwsze niemieckie przedsiębiorstwo z udziału w budowie gazociągu Nord Stream 2 w obawie przed nałożeniem na nią amerykańskich sankcji - poinformował we wtorek niemiecki wysokonakładowy dziennik "Bild".

Zapoznał się on z dwoma listami, skierowanymi w tej sprawie przez Bilfingera do władz USA. W pierwszym z nich, wysłanym jeszcze w grudniu, niemiecka firma zawiadomiła, że będzie przestrzegać ustawy o ochronie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego (PEESCA) i że wypowiedziała wszystkie swe zawarte ze szwajcarską spółką Nord Stream 2 AG umowy, kończąc tym samym współpracę z nią. W ubiegłym tygodniu potwierdziła to drugim listem.

Obroty Bilfingera wyniosły w 2019 roku 4,3 mld euro. Podpisał on szereg umów, dotyczących uczestnictwa w budowie bałtyckiego gazociągu. Jedna z nich dotyczy "opracowania, dostarczenia i uruchomienia systemów procesowego kierowania i systemów bezpieczeństwa eksploatacji gazociągu", co ma kosztować 15 mln euro. Bilfinger miał także dostarczyć gazową ciepłownię o roboczej mocy 90 MW dla lądowej bazy odbioru gazu z Nord Stream 2 w Lubminie.

Jak zaznacza "Bild", Rosja nie zareagowała dotąd na opisaną w listach decyzję, co budzi u Bilfingera obawy, że zostanie pozwany do sądu przez spółkę Nord Stream 2 AG, której właścicielem jest rosyjski Gazprom. Niemiecka firma wyjaśniła chcącemu uzyskać jej komentarz "Bildowi", że jest to w obecnej sytuacji niemożliwe.

"Nord Stream 2 to projekt prywatny, nie możemy uniemożliwić jego budowy"

Budowa gazociągu Nord Stream 2 to projekt prywatny; nie możemy uniemożliwić jego budowy - oświadczył we wtorek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas debaty w PE. Jak dodał, projekt nie przysporzy UE dywersyfikacji źródeł energii.

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

W przyszłości 55 mld metrów sześc. gazu ziemnego ma być co roku pompowanych z Rosji do Niemiec dwoma nitkami Nord Stream 2, każda o długości około 1200 kilometrów. Rurociąg, którego budowa kosztuje około 9,5 mld euro, jest gotowy w 94 proc. Z łącznie 2460 km tworzących go rur trzeba ułożyć jeszcze 120 km na wodach duńskich.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ kgod/ mobr/ mal/ dmi/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (15)

dodaj komentarz
darius19
jest i "ajwaj_" dawny "ajwaja_" dawny 'ajwaj". Gdzie interes Putina (w tym wypadku zagrozony) - tak "ajwaj_". O wysokich cenach gazu od Rosii nie wspomnial. US - glowny wrog.
artureg
Czyli zdaniem Borrella jeżeli prywatna firma będzie chciała wyciąć puszczę Białowieską to komisja europejska nie zajmie się sprawą?
jes
Nord Stream to efekt pracy towarzyszów z Moskwy z byłymi agentami Stasi w Niemczech.
talmud
czego to lichwiarze nie robią dla "dobra" innych....jakie to musi być "poświęcenie" żeby krzewić demokracje ostrzegać przed "uzależnieniem" bronić przed "atakiem" etc etc......aż łza kręci się w oku......cóż za przykładny "naród".......w wszystko żeby innym "lepiej czego to lichwiarze nie robią dla "dobra" innych....jakie to musi być "poświęcenie" żeby krzewić demokracje ostrzegać przed "uzależnieniem" bronić przed "atakiem" etc etc......aż łza kręci się w oku......cóż za przykładny "naród".......w wszystko żeby innym "lepiej się żyło"...LMFAO
ajwaj_ odpowiada jes
dlla twojej
ukrainy
zenonn
Austria popiera nową rurę?
Austria wprowadziła zakaz stosowania ogrzewania gazowego lub olejowego w nowych budynkach i poważniejszych renowacjach budynków.
Pompy ciepła potrzebują takich ilości prądu, że ekologia legnie w gruzach.
ajwaj_
Austria jest mala
Ale kosi szmal za np. HUB Baumgarten,
na taka kase (podobny HUB) PISa okradla Polaków

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki