REKLAMA

Rok 2017 zbliżył obroty akcjami na GPW do rekordów. Kontrakty i opcje w odwrocie

2018-03-01 09:10
publikacja
2018-03-01 09:10

Obroty akcjami na rynku głównym GPW były w 2017 roku najwyższe od 6 lat, powoli zbliżając się do granicy ćwierć biliona złotych. Negatywne tendencje widać natomiast w obrotach kontraktami terminowymi i opcjami – tutaj w wolumenie cofnęliśmy się o ponad dekadę. Powoli rozwijają się rynki obligacji i instrumentów ustrukturyzowanych.

 

fot. Krystian Maj / / FORUM

Wartość obrotu akcjami na rynku głównym GPW w 2017 roku sięgnęła 236 mld zł, co oznacza wzrost o blisko 25 proc. w stosunku do 2016 roku – wynika z danych udostępnionych przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. To najlepszy wynik od 6 lat i drugi w historii rynku głównego akcji. Większe obroty na głównym rynku akcji GPW notowała tylko w 2011 roku, kiedy to jedyny raz w historii przekroczyły poziom 250 mld zł.

Jak już pisaliśmy, w największym stopniu swój udział w wygenerowaniu takich obrotów mają inwestorzy zagraniczni, którzy w ubiegłym roku odpowiadali za 53% obrotów, podobnie jak to było rok wcześniej. Jednak wartościowo inwestorzy zagraniczni ustanowili historyczny rekord obrotów, realizując zlecenia o wartości 126 mln zł. Podobnych rekordów nie ustanowili ani inwestorzy instytucjonalni, ani indywidualni, którym wciąż nieco brakowało do historycznych rekordów.

Wzrost obrotów na rynku akcji zawdzięczamy przede wszystkim ożywieniu, jakie zanotowaliśmy na rynku akcji GPW. Choć nie było ono tak dynamiczne, jak na giełdach zagranicznych, ogólnoświatowa tendencja także na GPW zostawiła swój wymierny ślad. Po marnym 2016 roku, kiedy to obroty akcjami wyniosły tylko 189 mld zł, mieliśmy wreszcie do czynienia z rokiem, kiedy sesyjne obroty nierzadko przekraczały miliard złotych.

Wzrost obrotów zanotował także rynek NewConnect, choć nie był on tak duży, jak na rynku głównym. Na NC inwestorzy w całym 2017 roku zrealizowali zlecenia o wartości nieco ponad 1,3 mld zł, co oznacza wzrost o 10,4%. Jednak był to dopiero czwarty wynik w 11-letniej historii rynku. NewConnect, podobnie jak rynek główny, rekordowe obroty notował w 2011 roku. Ponowne ożywienie przeżył w latach 2014 i 2015, notując dwucyfrowe dynamiki wzrostów, podczas gdy rynek główny notował spadki obrotów. Ciekawostką jest fakt, że jeśli chodzi o inwestorów instytucjonalnych rynek NC został zdominowany w ubiegłym roku przez fundusze inwestycyjne, które miały ponad połowę udziału w obrotach wygenerowanych przez instytucje finansowe.

O ile warszawskie rynki akcji trzymają się nieźle, to nie można tego samego powiedzieć o rynku kontraktów terminowych i opcji, które przezywają wyraźny regres. Na rynku kontraktów terminowych, niegdyś dumie warszawskiej giełdy i wzorze dla giełd regionu, zmieniło w 2017 roku właściciela 7,3 mln kontraktów, o 3,7% mniej niż rok wcześniej. To wynik o połowę gorszy niż w rekordowym 2011 roku i najgorszy od 11 lat! Tendencję spadkową widać na tym rynku od 6 lat z przerwą w roku 2013. Ostatnie dwa lata przyniosły tylko spowolnienie tej tendencji.

Wydaje się, że rynek kontraktów terminowych nie wytrzymuje konkurencji ze strony nowych możliwość inwestowania – początkowo ze strony dynamicznie rozwijającego się rynku forex, a w teraz także rynku kryptowalut. Rynek kontraktów terminowych od zawsze na GPW był domeną inwestorów indywidualnych i dotychczas się to nie zmieniło – w 2017 roku odpowiadali oni za nieco ponad połowę wolumenu obrotu. Kiedyś tylko on gwarantował dostęp do wyższych stóp zwrotu. Jednak dynamiczny rozwój oferty foreksowej na początku dekady, a potem rynku kryptowalut, które oferują jeszcze większą zmienność oraz łatwość dostępu, powoduje, że młode pokolenie inwestorów ma znacznie większy wybór form inwestowania i nie wiąże swojej przyszłości tak chętnie z rynkiem futures GPW.

Jeszcze gorzej jest na rynku opcji, gdzie w ubiegłym roku zanotowano wynik najgorszy od 12 lat. Właściciela zmieniło niespełna 304 tys. opcji, co oznacza spadek o blisko 20%. Na tym rynku, podobnie jak na rynku kontraktów, dominują inwestorzy indywidualni.

W 2014 roku w statystykach rocznych GPW pojawiły się dwa nowe rynki – obligacje i struktury. Na razie rozwijają się one bardzo powoli. Rynek obligacji, po niemal 30-procentowym wzroście obrotów w 2016 roku, w 2017 zanotował stagnację – obroty wyniosły niespełna 2,2 mld zł, podobnie jak rok wcześniej. Rynek produktów ustrukturyzowanych spowolnił swój rozwój (+6,5%) po wcześniejszych dynamiczniejszych wzrostach, notując obroty o wartości 0,95 mln zł.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (2)

dodaj komentarz
www_alte_capital
Zamiast tych planowanych zmian z OFE i PPK uproscili by bardzo podatek od zyskow kapitalowych. Tak, ze dopoki trzymamy gotowke na koncie maklerskim to nie placimy podatku od zysku, a dopiero jak wyplacamy z maklerskiego. To by dalo niezlego kopa GPW.
slc350
pIS to co najwyżej może dołożyć nowy podatek celem pobudzenia gospodarki.... A za ułatwienie o jakim napisałeś to lepiej niech już nie ułatwiają niczego ....

Powiązane: Newconnect

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki