REKLAMA

Rekordowa inflacja w UE. Już w trzech państwach przekracza 20 proc.

Maciej Kalwasiński2022-08-18 11:45analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-18 11:45
Rekordowa inflacja w UE. Już w trzech państwach przekracza 20 proc.
Rekordowa inflacja w UE. Już w trzech państwach przekracza 20 proc.
fot. Andrzej Sidor / / FORUM

W lipcu Łotwa dołączyła do grona państw bałtyckich, w których inflacja przekracza 20 proc. Tempo wzrostu cen w całej Unii Europejskiej było o włos od dwucyfrowego poziomu.

Inflacja HICP w strefie euro wzrosła w lipcu do 8,9 proc. wobec 8,6 proc. w czerwcu oraz 8,1 proc. w maju - poinformował Eurostat. To najwyższy odczyt w historii eurozony, aczkolwiek zbieżny zarówno z oczekiwaniami ekonomistów, jak i wstępnym wynikiem ogłoszonym na początku miesiąca.

Na rekordowy poziom w 25-letniej historii danych wspięła się również inflacja w całej Unii Europejskiej. W minionym miesiącu sięgnęła 9,8 proc. wobec 9,6 proc. w czerwcu i 8,8 proc. w maju.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

W porównaniu do lipca ubiegłego roku tempo wzrostu cen w eurozonie i całej UE było najwyższe od lat, ale w porównaniu do czerwca wyraźnie spadło. W ujęciu miesięcznym inflacja w strefie euro wyniosła zaledwie 0,1 proc. (wobec 0,8 proc. w czerwcu i maju), a w UE: 0,2 proc. (wobec 0,9 proc. w czerwcu i 1 proc. w maju).

Najszybciej w ujęciu rocznym drożały towary i usługi konsumpcyjne w państwach bałtyckich. W Estonii oraz na Łotwie i Litwie inflacja HICP przekraczała 20 proc. Z kolei na Malcie i we Francji odnotowano wzrost cen nieprzekraczający 7 proc. W Polsce sięgnął on 14,2 proc.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

W porównaniu do czerwca obniżenie rocznego tempa wzrostu cen obserwowano w 6 państwach: Luksemburgu (o 1 p.proc.), Szwecji (0,6 p.proc.), Grecji (0,3 p. proc.), Finlandii, Włoch oraz Belgii (po 0,1 p.proc.). Najmocniej inflacja przyspieszyła na Węgrzech i Łotwie (po 2,1 p.proc.).

W tych samych 6 krajach - za wyjątkiem Finlandii, którą zastąpiła Hiszpania - odnotowano spadek wskaźnika miesięcznego. Z kolei na Węgrzech i Łotwie, a także w Holandii i Estonii dynamika miesięczna przekroczyła 2 proc.

Porównując dane z krajów UE, warto pamiętać, że odczyty wskaźników inflacji są obecnie zaburzone przez nadzwyczajne i tymczasowe "tarcze antyinflacyjne" wprowadzane przez władze poszczególnych państw. Najświeższego przykładu dostarczyli Niemcy - inflacja za naszą zachodnią granicą zwolniła w czerwcu po tym, jak władze obniżyły daniny od paliw i wprowadziły tani bilet kolejowy.

Inflacja HICP jest odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez GUS wskaźnika CPI. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków. Z danych GUS wynika, że w lipcu inflacja CPI wyniosła w Polsce 15,6 proc. i była najwyższa od 25 lat.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (85)

dodaj komentarz
obiektywny_komentator
Na czele peletonu bananowe republiki środkowoeuropejskie - z lokalnymi odmianami Kaczoryzmu i fachowcami a la Glapiński. Nawet dawno zbankrutowani Grecy temat inflacji potrafili w miarę ogarnąć.
aszkenazyjski
Przeceniasz kaczora, inflacja w USA powyżej 10% a w takim Pakistanie
mocarstwo nuklearne 27% w Afryce Ghana 27.8%.

Świat nie kończy się na EU. Europa to stara zadłużona ciotka udająca,
ze coś znaczy.

Teraz włącz myślenie czy ten mityczny kaczor rządzi światem czy chociaż
jest min.finansów.
Czy myślicie ,
Przeceniasz kaczora, inflacja w USA powyżej 10% a w takim Pakistanie
mocarstwo nuklearne 27% w Afryce Ghana 27.8%.

Świat nie kończy się na EU. Europa to stara zadłużona ciotka udająca,
ze coś znaczy.

Teraz włącz myślenie czy ten mityczny kaczor rządzi światem czy chociaż
jest min.finansów.
Czy myślicie , ze jakby rządził ojciec Józefa Baka, Kopacz, Oxfordczyk
od robienia laski z Bydgoszczy czy pan mówiący Bydgoszczu to inflacja byłaby niższa.

Jesteście naiwni, podzieleni i zacietrzewieni.

Nie ma bardziej skłóconego narodu niż Żydzi , tylko my wiemy co
to racja stanu i Likud co po hebrajsku znaczy razem.Każdy Żyd ma obowiązek
pomocy drugiemu Żydowi, jeśli nie to jest izolowany i wykluczony.
Dlatego jesteśmy silni.

Tak podzieleni przepadniecie,kłócić się można w domu na zewnątrz Likud.

Jeśliby jakikolwiek Żyd robił to co Tusk i jego ferajna na arenie międzynarodowej to byłby oskarżony i skazany za zdradę Państwa.


wibor3m10procent
Wszyscy drwią z Turcji że tam stopy niskie a inflacja wysoka, a tutaj proszę 20% a stopy 0%..! Brawo ECB na czele którego zasiada kryminalistka z wyrokiem!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
itso_czowiek_zlasu
wszystkie sznurki w rekach rządu wiec nazwa adekwatna
aszkenazyjski
Nie wytłumaczysz, nawet maja nicki pisflacja.
nie_strajkuje
Odkąd w UE najważniejsze stały się sprawy światopoglądowe i eko-teroryzm w postaci dodatkowego podatku od produkcji CO2 nikt nie zajmował się rozwojem gospodarczym. Tylko Niemcy obsadzali swoimi ludźmi najważniejsze stanowiska w banku centralnym Europy i innych instytucji. Reszta miała zająć się tęczą, piorunkami, łazienkami dla Odkąd w UE najważniejsze stały się sprawy światopoglądowe i eko-teroryzm w postaci dodatkowego podatku od produkcji CO2 nikt nie zajmował się rozwojem gospodarczym. Tylko Niemcy obsadzali swoimi ludźmi najważniejsze stanowiska w banku centralnym Europy i innych instytucji. Reszta miała zająć się tęczą, piorunkami, łazienkami dla 36 płci.
Kto się rozwinął ma teraz czerpać profity. Kto był pod zaborami dzięki liberum-veto (donosicielami do Carycy Katarzyny) teraz ma zamknąć kopalnie węgla, spełniać kolejne kamienie milowe i zamarznąć zimą.
Unio Europejska obudź się z letargu. Odszukaj swoje korzenie chrześcijańskie i stań się potęgą w rejonie.
karbinadel
Proponuję krótki odwyk od TVPiS
zops odpowiada (usunięty)
Wszyscy zwariują gdy Tusk i Xi zapoczątkują nową inflację.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki