REKLAMA

Inflacja w Niemczech zwalnia. Dane za czerwiec pokazały niższy odczyt niż w maju

2022-06-29 14:04
publikacja
2022-06-29 14:04
Inflacja w Niemczech zwalnia. Dane za czerwiec pokazały niższy odczyt niż w maju
Inflacja w Niemczech zwalnia. Dane za czerwiec pokazały niższy odczyt niż w maju
fot. Takashi Images / / Shutterstock

Wstępne dane o niemieckiej inflacji za czerwiec pokazały nieco niższe tempo niż miesiąc wcześniej. Wzrost cen konsumentów w ujęciu rocznym był niższy pierwszy raz od stycznia. 

W czerwcu inflacja CPI w Niemczech wyniosła 7,6 proc. - wynika ze wstępnych szacunków opublikowanych przed Destatis (Niemiecki Urząd Statystyczny). Roczne tempo wzrostu cen było mniejsze, niż spodziewali się analitycy. W kwietniu wynosiło 7,4 proc., w maju wyniosło 7,9 proc. a w tym miesiącu miało sięgnąć 8 proc. Tymczasem odczyt okazał się niższy niż prognoza i może być zwiastunem hamowania najwyższej od lat niemieckiej inflacji. 

Bankier.pl

Tym samym majowy odczyt wyznaczył dotychczasowy szczyt niemieckiego wskaźnika CPI, który był wtedy najwyższy od czasu zjednoczenia Niemiec. W RFN rekord przypadł na styczeń 1952 r., kiedy inflacja CPI przekraczała 9 proc. - wynika z danych udostępnianych przez tradingeconomics.com. 

W ujęciu miesięcznym w porównaniu do maja wskaźnik wyniósł 0,1 proc., tymczasem eksperci spodziewali się dynamiki na poziomie 0,3 proc. wobec 0,9 proc. odnotowanej miesiąc temu. Opublikowane dane mają charakter wstępny, finalny odczyt poznamy 13 lipca.

"Przy odrobinie szczęścia odczyt majowy może okazać się najwyższym w cyklu, ale tak czy owak Niemcy nie muszą być tu reprezentatywne dla całej strefy euro" - napisali na Twitterze analitycy Pekao.

Trochę o prawdopodobnym wskazaniu niemieckiej inflacji, mówiły poranne odczyty z poszczególnych landów, pokazujące na spadek dynamiki inflacji o 0,2-0,6 pkt. proc., przy czym wg analityków, największy wpływ na to mogło mieć wprowadzenie pod koniec maja specjalnego biletu na wszystkie środki transportu miejskiego w Niemczech za 9 euro.

Oczywiście największy wpływ na inflację miał wzrost cen energii. W czerwcu dynamika tego składnika wyniosła 38 proc. rok do roku i była na porównywalnym poziomie z majem, kiedy wyniosła 38,3 proc. Przyspieszył natomiast wzrost cen żywności z roczną dynamiką 12,7 proc. wobec 11,1 proc. w maju.

Jeszcze w 2020 r. u naszych zachodnich sąsiadów notowano spadek cen rok do roku, czyli deflację, która półtora roku temu w grudniu wynosiła -0,3 proc. Niemcy są szczególnie wyczuleni na punkcie wzrostu cen, bo z historii pamiętają hiperinflację w Republice Weimarskiej, która w społeczeństwie odcisnęła bolesne piętno, a według wielu doprowadziła do jej upadku i dojścia do władzy nazistów.

Rok temu w maju niemiecki Trybunał Konstytucyjny w odpowiedzi na pozew 1,7 tys. niemieckich obywateli orzekł, że nie ma kompetencji, aby zmusić EBC do zmiany polityki monetarnej. EBC konsekwentnie dalej wstrzymywał się z podniesieniem stóp procentowych nawet wobec ostatniego odczytu 8,1 proc. inflacji HICP w strefie euro. Dopiero w lipcu ma rozpocząć cykl ich podnoszenia.

Odczyt inflacji z największej gospodarki UE będzie mógł być w środę bezpośrednio skomentowany przez prezes EBC na forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze. EBC musi brać po uwagę złożoną sytuację poszczególnych krajów strefy euro, w tym także środowe dane o inflacji w Hiszpanii, gdzie wskaźnik ten niespodziewanie wzrósł do rekordowego poziomu. CPI w Hiszpanii w czerwcu wzrósł o 10 proc. rdr - podał urząd statystyczny . 

Okazję do wypowiedzi w Sintrze na temat perspektyw inflacji będą mieli także szefowie, Fed oraz Banku Anglii, co może wpływać na oczekiwania związane z dalszym kształtem polityki monetarnej.

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (28)

dodaj komentarz
wojtech-bankier
Czyżby niemiecka inflacja popełniała szkolny błąd?
men24a
Dlaczego w Niemczech jest 2x niższa inflacja od Polskiej ? A niby wszędzie jest taka sama ? Przecież my mamy najtańsze paliwo w Europie czy galaktyce a amerykański gaz od przyjaciół jest tanszy od rosyjskiego. Dziwne
grzegorzkubik
Dlatego, że Niemcy są bogatsze od Polski i mają sporo kasy by zasypać inflację. To samo jest w USA.
pisflacja odpowiada grzegorzkubik
Takich "inwestorów" nam trzeba. Rozwijaj się, poszerzaj wiedzę, inwestuj i pod żadnym pozorem nie rezygnuj :)
homer691
dlaczego w Estonii jest wyższa ?
samsza
Przestali wysyłać towary Putinowi, proste.
koperytko
no jak ??!!!!!! Nie podniesli stóp procentowych i drukuja na potegę a inflacja sama spada ??? To jak teraz wyglada Polska gdzie podnosi się stopy i nie drukuje się a inflacja rośnie ??? Widocznie podnoszenie stóp to jest tylko beletrystyka nie wpływajaca na nic
koperytko
Może wreszcie Glapiński przestanie podnosć stopy ?
300_pala
Nie porównuj 4 gospodarki świata za 26
nasch_tschalnik
Niemcy to jedna z największych i najnowocześniejszych gospodarek świata. Trzeba mieć kosmiczny bałagan w głowie, by porównywać czwartoligową, niepraworządną, niedemokratyczną Wolskę Kartofla z pierwszoligowymi, demokratycznymi, praworządnymi Niemcami.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki