REKLAMA
WEBINAR

Recenzja Bankier.pl: eLokata24 w SK Banku

Michał Kisiel2012-12-20 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2012-12-20 06:00
Recenzja Bankier.pl: eLokata24 w SK Banku
Recenzja Bankier.pl: eLokata24 w SK Banku
fot. iStockphoto / Thinkstock / / Thinkstock

W zestawieniach najlepszych lokat terminowych królują mniejsze banki, a wśród nich banki spółdzielcze. Możliwość podpisania umowy przez internet bez potrzeby wizyty w oddziale sprawia, że nawet nieznane szerzej instytucje mają dzisiaj szansę przyciągnąć do siebie oszczędzających. W czołówce rankingów lokat 3-miesięcznych jest eLokata24 w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa.


Konto osobiste oszczędnościowe w jednym banku »Najlepsze duety bankowe
Osoby chcące, by ich oszczędności pracowały maksymalnie efektywnie, skazane są dzisiaj na częste „przeprowadzki” pomiędzy bankami. Bankowcy manipulują oprocentowaniem lokat w zależności od bieżącego zapotrzebowania na pieniądz. Stąd biorą się częste zmiany warunków i ograniczone czasowo promocje, mające przyciągnąć deponentów.

Banki spółdzielcze nie były dotąd aktywne na ogólnopolskim depozytowym rynku, koncentrując się przede wszystkim na lokalnej klienteli. Od niedawna jednak niektóre z nich dynamicznie korzystają z sieci, aby rozszerzyć zakres działania. Do tej grupy należy Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa (SK Bank) z Wołomina. Przyglądamy się jego eLokacie24.

eLokata24: podstawowe parametry

eLokata24 to lokata terminowa zakładana przez internet. Do jej uruchomienia nie jest konieczne posiadanie rachunku w SK Banku. Bank oferuje dwie odmiany produktu:

 • lokatę 3-miesięczną z oprocentowaniem zmiennym 6,70%,
 • lokatę 6-miesięczną z oprocentowaniem zmiennym 6,90%.
Reklama

Zmiana banku » Przeprowadzka do innego banku się opłaca

Minimalna kwota depozytu wynosi 3000 zł, a klient może założyć dowolną liczbę lokat bez górnego limitu kwotowego. Kapitalizacja odsetek ma charakter jednorazowy – na końcu okresu oszczędzania. Zerwanie lokaty przed terminem jest możliwe poprzez telefoniczne złożenie dyspozycji, ale oznacza ono utratę całości naliczonych odsetek (w przypadku lokaty 3-miesięcznej) lub obniżenie oprocentowania do poziomu 1,1%. Lokaty internetowe są nieodnawialne. Po zakończeniu okresu deponowania środków bank przelewa je z powrotem na rachunek klienta. SK Bank nie pobiera żadnych opłat i prowizji za usługi związane z eLokatą24.

Uwaga: oprocentowanie lokat może się zmieniać. Bank zdecydował się na formułę oprocentowania zmiennego, w regulaminie zastrzegając sobie prawo korekty warunków depozytu m.in. w razie zmiany stóp procentowych RPP, stawek WIBOR/WIBID lub poziomu inflacji. Regulaminowe zapisy sprawiają, że w praktyce bank może zmienić cennik w dowolnym momencie.

Proces zakładania eLokaty24

Założenie lokaty wymaga wypełnienia kilkustopniowego formularza w serwisie internetowym. W pierwszym kroku klient wybiera okres trwania depozytu oraz deklaruje wpłacaną kwotę. Na stronie wyświetlany jest szacowany zysk netto z lokaty, jest on jednak zaprezentowany w dość niefortunny sposób – jako suma kapitału i odsetek. Może to stwarzać wrażenie, że w ciągu 3 miesięcy zarobimy ponad 100% wpłaconej kwoty. Praktyczniejsze byłoby obliczenie wyłącznie odsetek po potrąceniu podatku Belki.

Zysk z lokaty SK Banku

W następnym kroku konieczne jest podanie danych pozwalających zweryfikować tożsamość klienta – m.in. numeru PESEL, danych dokumentu tożsamości, adresu zamieszkania i informacji kontaktowych. Klient musi także wskazać numer rachunku, z którego dokonany zostanie przelew przeznaczony na otwarcie lokaty.

W ostatnim kroku klient potwierdza zapoznanie się z regulaminem produktu i wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Na stronie prezentowane jest podsumowanie wpisanych wcześniej danych, a proces kończy zatwierdzenie poprzez przepisanie kodu z wyświetlanego obrazka (zabezpieczenie CAPTCHA).

Potwierdzenie złożenia wniosku w SK Banku

Wniosek zostaje przekazany do banku do weryfikacji, a klient otrzymuje potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Jeśli mamy przygotowane niezbędne dane, cały proces zajmuje nie więcej niż 6 minut.

Weryfikacja wniosku o lokatę

W ciągu jednego dnia roboczego wniosek zostaje zweryfikowany przez bank, a klient otrzymuje na swój adres e-mail potwierdzenie jego przyjęcia. W wiadomości podany jest numer rachunku, na który należy dokonać przelewu, wymagane brzmienie tytułu przelewu oraz kwota lokaty. Dane nadawcy przelewu muszą być takie same jak dane podane we wniosku o otwarcie lokaty, w przeciwnym razie środki zostaną zwrócone. Klient ma 5 dni roboczych na dokonanie przelewu.

Jeśli środki przeznaczone na eLokatę24 trafią do SK Banku przed godziną 14, lokata zostaje otwarta tego samego dnia. W przeciwnym wypadku dniem zawarcia umowy jest kolejny dzień roboczy. Po otwarciu lokaty klient otrzymuje wiadomość e-mail z potwierdzeniem operacji.

Podczas przeprowadzonego przez nas testu proces otwarcia lokaty odbył się zgodnie z terminami podanymi w regulaminie usługi:

 • wniosek został wypełniony 13 grudnia o godzinie 13.57,
 • wniosek został przyjęty tego samego dnia o godzinie 15.51 (w ciągu 2 godzin),
 • środki zostały wysłane pierwszą sesją ELIXIR 14 grudnia,
 • uruchomienie lokaty zostało potwierdzone 14 grudnia o godzinie 13.03.

eLokata24 w skrócie

Atrakcyjne oprocentowanie depozytu i nieskomplikowany proces zakładania lokaty sprawiają, że propozycja SK Banku jest godna polecenia osobom poszukującym przystani dla swoich pieniędzy. Internetowy system składania wniosków funkcjonuje bez zastrzeżeń, a krótki czas weryfikacji danych pokazuje, że bank sprawnie radzi sobie z procesem obsługi sieciowej klienteli.


Pod względem bezpieczeństwa lokaty oferowane przez banki spółdzielcze nie różnią się od produktów promowanych przez duże banki komercyjne. W obydwu przypadkach obowiązują gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, które zapewniają zwrot do 100.000 euro na każdego depozytariusza w razie upadłości banku.

Za wadę propozycji banku z Wołomina uznać można formułę ustalania oprocentowania oraz warunki przedterminowego zerwania lokaty. Powierzając swoje pieniądze SK Bankowi, nie możemy być pewni wysokości otrzymanych pod koniec odsetek – instytucja może w dowolnym momencie zmienić swój cennik.

Zalety:

 • brak opłat i prowizji,
 • prosta i szybka procedura zakładania lokaty przez internet,
 • wysokie oprocentowanie.

Wady:

 • oprocentowanie zmienne,
 • mały wybór terminów lokat i brak możliwości odnawiania depozytu,
 • restrykcyjne warunki zerwania umowy przed terminem – brak oprocentowania (dla lokat 3-miesięcznych) lub jego znaczące obniżenie (dla lokat półrocznych).

Michał Kisiel

Źródło:

Do pobrania

e2pnge2png
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~niro
Mieszacie tutaj 2 instytucje . Jest SKOK Wołomin , oraz SK Bank Wołomin . O ile ten pierwszy to niegwarantowany przez BFG bank społdzielczy , to SK Bank jest normalnym bankiem z gwarancją depozytow przez BFG . A oprocentowanie lokat to oczywiście SKOK ma wyższe .
~Andrzej
W dobie spadającego oprocentowania lokat w bankach komercyjnych zdecydowałem się założyć lokatę ze zmiennym oprocentowaniem (obecnie 6,66%) w SK Banku.
Wniosek faktycznie można wypełnić w ok. 5 minut ale na weryfikację czekałem dwa dni robocze co moim zdaniem jest lekką przesadą. Można by zrozumieć gdyby wniosek trzeba było wysłać
W dobie spadającego oprocentowania lokat w bankach komercyjnych zdecydowałem się założyć lokatę ze zmiennym oprocentowaniem (obecnie 6,66%) w SK Banku.
Wniosek faktycznie można wypełnić w ok. 5 minut ale na weryfikację czekałem dwa dni robocze co moim zdaniem jest lekką przesadą. Można by zrozumieć gdyby wniosek trzeba było wysłać tradycyjną, chyba że w ostatnich dniach zalała ich fala takich wniosków.
~ciekawy
"Sk Bank" nie figuruje w BFG wiec kto jest jego gwarantem ???
~Broker_man
Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie jest na liście BFG, należy dokładniej szukać!

http://www.bfg.pl/banki-objete-gwarancjami
~Marta
Figuruje tylko pod pełną nazwą, a nie skróconą.
Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie
~twojefinanse.manifo.
owszem figuruje ale pod inna nazwa
~ech
wszystko pięknie tylko jedno ale .... w skoku wołomin trzeba mieć ror i udziały a tak to tylko 6,60 % , http://skok.wolomin.pl/109/Lokaty/Nowa_Lokata tyle dowiedziałem się z ich serwisu Internetowego.
~Bubu
Zapewniam Cię, że nie. To ile będziesz miał udziałów zależy tylko od Ciebie. Mnie wystarczył 1. Więcej nie kalkuluje się po prostu.
A najlepiej wszystkiego dowiedzieć u źródła i przećwiczyć w praktyce.
~Klient odpowiada ~Bubu
Jaka jest roczna dywidenda z udziału?
~jAnGeR
dusigrosze pędźcie tam ..............................:)

Powiązane: Recenzja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki