Rating Polski w 2017 r. Znamy daty przeglądów

W 2016 r. po raz pierwszy w historii Polski decyzje agencji ratingowych odbiły się w społeczeństwie szerokim echem. Warto wiedzieć, kiedy w 2017 r. instytucje te ponownie zajmą się naszym krajem.

Rating Polski w 2017 r. Znamy daty przeglądów
Rating Polski w 2017 r. Znamy daty przeglądów (fot. theta / thetaXstock)

Koniec roku to okres, w którym agencje ratingowe publikują kalendarz decyzji na rok następny. Nie robią tego z własnej woli – zmuszają je do tego regulacje Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzono po tym, jak w czasie „gorącego okresu” kryzysu zadłużeniowego, politycy spostrzegli, że niespodziewane komunikaty ze strony agencji mają spory wpływ na rynki (a pośrednio także na sondaże – w Hiszpanii czy Grecji o ratingach swego czasu mówiło się jeszcze więcej niż w Polsce).

Zgodnie z obecnymi regulacjami, na które wpływ miały także ustalenia G20, ratingi mogą być publikowane jedynie po piątkowym zamknięciu giełd. Dla jednego kraju jedna agencja może wydać maksymalnie trzy decyzje ratingowe w roku (odstępstwo od tej reguły możliwe jest jedynie w wyjątkowych przypadkach). 

Dodatkowo każdy kraj powinien być poddawany przeglądowi przynajmniej raz na pół roku. Nie musi to oznaczać koniecznie zmiany ratingu czy perspektywy – choćby w przypadku Polski w 2016 r. zdarzało się, że agencja nie zabierała głosu, choć wskazywał na to kalendarz. Warto też pamiętać, że agencje muszą poinformować oceniany rząd o swojej decyzji najpóźniej w dniu roboczym poprzedzającym publikację decyzji o ratingu.

2017 r. zaczniemy aż od dwóch przeglądów ratingów dla Polski. 13 stycznia głos zabiorą Fitch i Moody’s. Agencja S&P, jedyny przedstawiciel „wielkiej trójki”, który zdecydował się na obniżenie ratingu Polski, po raz pierwszy zajmie się naszym krajem 21 kwietnia. Pozostałe terminy zamieszczamy w tabeli.

Decyzje ws. ratingu Polski w 2017 r.

Fitch Moody's S&P
I 13.01 13.01 21.04
II 07.07 12.05 20.10
III 08.12 08.09
Źródło: Opracowanie Bankier.pl

Najwyżej Polskę ocenia Moody’s (A2 z perspektywą negatywną). W Fitch Ratings mamy notę A- z perspektywą stabilną. Nota w S&P (BBB+ z perspektywą stabilną) jest najniższą wśród trzech głównych agencji ratingowych.

Od roku oceny dla Polski publikuje także agencja DBRS (A z perspektywą negatywną). To znacznie mniejszy podmiot od członków „wielkiej trójki”, jednak znaczenia przydaje mu traktowanie jej not przez Europejski Bank Centralny na równi z ratingami S&P, Moody’s czy Fitcha. Dla kraju pozostającego poza strefą euro, ocena DBRS nie ma wielkiego znaczenia, jednak już w przypadku np. Portugalii miało to spore znaczenie.

Decyzje ws. ratingu Polski w 2016 r.
(kliknij na datę, aby przejść do wiadomości)

Fitch Moody's S&P
I 15.01 15.01 15.01
II 15.07 14.05 01.07
III
09.09 02.12
Źródło: Opracowanie Bankier.pl

Artykuły publikowane po każdej tegorocznej decyzji agencji ratingowych dostępne są po kliknięciu w odpowiednią datę umieszczoną w tabeli.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj też

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 3 ~prezes

Zbliża się ten moment weryfikacji dla Morawieckiego, mówimy : sprawdzam i tniemy rating. A to oznacza EUR za 5,5 i drożyznę.

! Odpowiedz
9 9 ~Łysy

A co ma Polska wspolnego z G20, ze oni "ustalili"?
Ratingi sa po to by bogaci byli jeszcze bogatsi, Kowalskiemu to nic albo malo daje.
A moze my, Polacy, powinnismy miec swoja agencje i mowic innym rzadom, ze wedlug nas i przez nas dobieranych kryteriow oceny, maja np amerykanie negatywne notowania..
Informowanie danego rzadu na dzien przed publikacja o decyzji to czysty przekret jest, jezeli ja wiem, jak rynki zareaguja na informacje ratingowa dzien wczesniej niz inni ludzie to taka informacja moze byc duzo warta w pewnych kręgach i mozna ja wykorzystac do niecnych celow.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 ~bolek

to łysy załóz agencję ratingową i sprzedawaj inwestorom analizy za tysiące dolców kto ci broni? jest wolnosc

! Odpowiedz
1 3 ~wssss

Wedle Twojej logiki to powinniśmy mieć swoich sędziów sportowych, jedynych i słusznych .... a może i swoje olimpiady i mundiale.

! Odpowiedz
8 10 ~c2h2

Zdaniem analityków Saxo Banku polityka polskiego rządu zakładająca obniżenie wieku emerytalnego oraz wypłatę nowych dodatków na dzieci osłabi budżet już w przyszłym roku, a dalszy negatywny wpływ tych kroków na finanse państwa będzie odczuwalny w 2018 i późniejszych latach.
Pojawiły się także sygnały wskazujące na spowolnienie wzrostu inwestycji w polskich firmach a także segmencie budowlanym - trendy te należy także połączyć z działaniami nowego rządu.
Także wartość EU/PLN 4,50 czyli lepiej nie będzie , emeryci ucierpią najbardziej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~abc

tak mówiąc szczerze całkiem merytoryczna i prawdziwa wypowiedź, nie wiem czemu tak to minusujecie. Ze stanem gospodarki jest jak z pogodą i żadne "minusowanie" nie poprawi pogody ani słabnącego wzrostu PKB

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Lodzianin

Po ktorym najbardziej reagowal rynek w 2016?

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl