Raport: ośmiu najbogatszych świata ma tyle, co 3,6 mld ludzi

Ośmiu najbogatszych ludzi na świecie ma tyle majątku co 3,6 miliarda najbiedniejszych - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu organizacji charytatywnej Oxfam, która ostrzega przed pogłębianiem się nierówności ekonomicznych.

Najbogatszy człowiek świata Bill Gates
Najbogatszy człowiek świata Bill Gates (fot. MIKE SEGAR / FORUM)

Data publikacji nie jest przypadkowa - raport został udostępniony w dniu rozpoczęcia Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos z udziałem światowych liderów politycznych i gospodarczych. "Nie mamy złudzeń, że Davos to coś innego niż okazja dla światowych elit do pogadania o interesach, ale chcemy wykorzystać skupioną (na tym wydarzeniu) uwagę" - powiedziała Katy Wright z Oxfam.

Osiem najzamożniejszych osób na świecie to: współzałożyciel Microsoftu Bill Gates (majątek szacowany na 75 mld dol.), założyciel grupy odzieżowej Inditex Amancio Ortega (67 mld dol.), inwestor Warren Buffett (60,8 mld dol.), potentat handlowy i przemysłowy z Meksyku Carlos Slim Helu (50 mld dol.), założyciel internetowego sklepu wysyłkowego Amazon Jeff Bezos (45,2 mld dol.), współzałożyciel i szef Facebooka Mark Zuckerberg (44,6 mld dol.), współzałożyciel i szef koncernu informatycznego Oracle Larry Ellison (43,6 mld dol.) oraz właściciel koncernu Bloomberg, Michael Bloomberg (40 mld dol.).

Przedstawicielka Oxfam Katy Wright podkreśliła, że nierówności ekonomiczne nasilają inne zjawiska takie jak polaryzacja w polityce; jako przykład podała zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA oraz podjętą przez Brytyjczyków decyzję o wystąpieniu ich kraju z Unii Europejskiej. "Ludzie są wściekli i domagają się alternatyw. Czują się pozostawieni sami sobie, bo niezależnie od tego, jak ciężko pracują, nie mogą uczestniczyć we wzroście (gospodarczym) swego kraju" - powiedziała.

Oxfam apeluje o "bardziej ludzką gospodarkę" i wzywa rządy do ograniczania wysokich pensji kadr zarządzających, walki z unikaniem płacenia podatków oraz wyższego opodatkowania osób zamożnych. Domaga się także, by liderzy biznesu płacili "podatki w uczciwej wysokości", a koncerny wypłacały pracownikom pensje pozwalające im na utrzymanie się.

Oxfam: w 2016 r. 62 osoby miały tyle, co najbiedniejsza połowa ludności

Podobne raporty Oxfam publikuje od czterech lat. W 2016 roku organizacja ta obliczyła, że 62 najzamożniejszych osób na świecie posiadało tyle, co najbiedniejsza połowa ludności świata. Spadek tej liczby z 62 do ośmiu osób w ciągu roku Oxfam tłumaczy uzyskaniem dokładniejszych danych; podkreśla przy tym, że nadal 1 proc. najbogatszych ludzi na świecie ma tyle, co cała reszta świata.

Na zaliczanie się do 10 proc. najzamożniejszych osób na świecie pozwala majątek w wysokości 71,6 tys. dolarów, a do 1 proc. najbogatszych - 744 396 dolarów.

BBC przypomina, że niektóre z ośmiu najbogatszych osób na świecie przeznaczyły na cele charytatywne znaczną część swojego majątku. W 2000 r. Bill Gates i jego żona Melinda przeznaczyli ponad 44 mld dol. na fundację swego imienia, która m.in. finansuje stypendia dla studentów oraz walkę z AIDS i chorobami występującymi w krajach Trzeciego Świata. Z kolei Mark Zuckerberg obiecał w 2015 r. do końca życia oddać na cele dobroczynne 99 proc. swego majątku.

Dokument opublikowany przez Oxfam opiera się na danych magazynu "Forbes" i dorocznym raporcie o bogactwie sporządzanym przez bank Credit Suisse. Uwzględniane są aktywa danej osoby (głównie należące do niej nieruchomości i ziemia), pomniejszone o kwotę zadłużenia. Pod uwagę nie są brane dochody.

Przyjęta metodologia jest krytykowana przez część ekspertów, wskazujących, że w myśl tych kryteriów student z kredytem studenckim, ale dużą szansą na znalezienie intratnej pracy w przyszłości uważany jest za osobę biedną.

Brytyjski ekonomista Gerard Lyons podkreśla, że skupianie się na osobach z ogromnymi majątkami "nie zawsze daje całościowy obraz" oraz że należy zadbać o to, by "ekonomiczny tort (do podziału) stale się powiększał". Mark Littlewood z liberalnego think tanku Institute on Economic Affairs ocenia zaś, że osoby i organizacje dążące do "całkowitego wyeliminowania absolutnego ubóstwa" powinny koncentrować się na działaniach zwiększających wzrost gospodarczy. (PAP)

akl/ mc/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~Andy

6 Amerykanow, 4 Zydow w tej grupie. Brakuje na liscie Putina, szejkow arabskich i wszelkiej masci dyktatorow. Wtedy byloby wieksze zroznicowanie

! Odpowiedz
1 1 ~kos

Polaryzacja kapitału w tym wymiarze czyni niepowetowane szkody. Koszty takiej deprecjacji porównuję ze skutkami i kosztami powstałymi w wyniku II WOJNY ŚWIATOWEJ. I w najbliższej przyszłości nic dobrego dla rozwoju cywilizacji nie wróży!

! Odpowiedz
1 4 ~popo

1 rodzina rothschild ma tyle co 90% ludzi na świecie

! Odpowiedz
3 8 ~PISOUT

Ta pani proponuje działanie w stylu socjalistycznym, a to nie tędy droga. Ludzie, którzy pracują zdecydowanie bardziej skorzystają jak zwolni się ich i ich firmy z PIT i CIT. Podatki te są skandaliczne! Jak można kogoś karać za pracę, do tego im lepiej pracujesz i zarabiasz tym więcej płacisz za dokładnie te same usługi, które oferuje państwo. W krajach na poziomie Polski bądź wyższym prawdziwą zakałą jest rozbuchana biurokracja, skomplikowane prawo i cała masa zakazów i nakazów uniemożliwiających swobodne prowadzenie działalności. Jedyne rozwiązanie wybrać partię prawicą gospodarczo np: Kongres Nowej Prawicy, która nie chce niczego dawać "za darmo", ale też nie będzie zabierać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~JacekB

LEKTURA OBOWIĄZKOWA! Jeśli ktoś pragnie zrozumieć mechanizmy rządzące światem powinien przeczytać "Wojnę o pieniądz" S. Hongbing'a.

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 5 ~Ruben

Największe światowe fortuny są zupełnie w innych rękach.....kto jest właścicielem fed, ten ma tylko w samych USA ponad 16 bln wierzytelności samego kapitału! (oficjalny dług....) z całym szacunkiem ale nasza 8 z artykułu jest poza konkursem....

! Odpowiedz
3 2 ~biedak

ale wyliczenia aputin sultanowie ropy co sa tak bieddni irz sie ich nie uwzglednia

! Odpowiedz
0 7 ~autor

"irz" - naucz się pisać, wstawiać spację, używać dużych liter i polskich znaków. Jak wszystko robisz tak niechlujnie to nie dziwne, że jesteś biedakiem.

! Odpowiedz
1 11 ~takie_tam_gadanie

Nie ma się co burzyć, taki jest porządek świata, kłania się reguła Pareto z ekonomii. Dobrze to ujał jednak Balcerowicz w niedawnym wywiadzie: jeśli zdobyty majątek powstał dzięki fajnemu pomysłowi i innowacyjności (np Oracle, Facebook, Microsoft) to super, trzeba się cieszyć, że byli tacy ludzie, którzy to załozyli i rozruszali. Gorzej, jeśli duże majątki powstają przy połączeniu z polityką, tzw oligarchia, popularna w wielu krajach, głównie byłego ZSRR. Wtedy to budzi obawy i jest patologiczne.
Podejrzewam też, że w którymś momencie wzrostu następuję jakieś połączenie polityki lub naciski, niemniej w przypadku tych firm miało to pewnie miejsce zanim stały się znaczące.
Odnośnie hejtu i psioczenia na tych ludzi i niesprawiedliwości- ja się cieszę, że jest Gates czy Zuckenberg, którzy mają takie firmy- przecież ci wszyscy ludzie zatrudniają na całym świecie kilkaset tysięcy osób, przyczyniając się bezpośrednio do zatrudnienia dodatkowych setek tysięcy (a może milionów, kto wie) w usługach towarzyszących- księgowość, doradztwo, ochrona, transport, ot tak na szybko, żeby wymienić kilka znaczących. A jeszcze dodatkowo ci ludzie bardzo dużo dają od siebie poprzez swoje fundacje i stypendia. Zatem pozbawienie majątku tych osób i rozdanie go np biednym nie przyniesie nic dobrego. Trzeba trzymać kciuki, żeby takich ludzi pojawiło się więcej,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil