REKLAMA
WEBINAR

Biomed na szczycie. CD Projekt goni lidera

Adam Hajdamowicz2020-09-01 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-09-01 06:00

Biomed Lublin wciąż najpopularniejszą spółka na GPW. Na podium wskoczyły również PCC Exol oraz wracający do łask CD Projekt.

Biomed na szczycie. CD Projekt goni lidera
Biomed na szczycie. CD Projekt goni lidera
fot. ADfoto / / Shutterstock

Już po raz trzeci z rzędu liderem rankingu popularności Bankier.pl został Biomed Lublin. W sierpniu spółka ta poinformowała o rozpoczęciu wytwarzania immoglobuliny anty SARS-CoV-2. Szacunki mówią, że tworzone na bazie osocza ozdrowieńców lekarstwo może zmniejszyć liczbę zgonów na koronawirusa o 50-80 proc. Informacje te przyniosły ogromne zainteresowanie Biomedem ze strony akcjonariuszy. W trakcie niektórych sesji obroty na tej spółce były najwyższe spośród wszystkich spółek giełdowych. Wysokie obroty oraz już dość znacząca kapitalizacja (ponad 1 mld zł) sprawiły nawet, że zaczęto debatować, czy Biomed nie wejdzie do indeksu WIG20. Oficjalne ogłoszenie składu benchmarku dwudziestu najbardziej znaczących spółek na GPW zaplanowane jest już na 3 września.

fot. / / Bankier.pl

Na drugie miejsce rankingu wskoczył tymczasem PCC Exol. Akcjonariuszy tej spółki w ostatnich dniach dopadła „pułapka koronawirusowej hossy”. Tylko w piątek, 28 sierpnia, akcje tego podmiotu potaniały o ponad 30 proc. Wszystko za sprawą publikacji raportu za I półrocze 2020 roku, który pokazał, że PCC Exol… poprawia wyniki! Inwestorzy oczekiwali jednak znacznie więcej i wzrost zysku netto rok do roku o 22,2 proc. ich zupełnie nie zadowolił. Na forach i w grupach inwestorskich mocno akcentowano zaangażowanie PCC Exol w produkty chodliwe podczas pandemii i liczono na gwałtowną poprawę wyników. Optymizm zaczął jednak przyjmować dość absurdalne rozmiary. Podczas gdy marzec spółka rozpoczynała z wyceną ok. 2 zł za akcję, to 28 lipca, w szczycie hossy, za ten sam papier płacono już nawet 13 zł.

Najniższy stopień podium przypadł tym razem CD Projektowi, który powoli wraca do łask inwestorów i odbudowuje swoją pozycję w rankingu. Przypomnijmy bowiem, że to właśnie największy polski producent gier jeszcze do niedawna przez wiele miesięcy nie oddawał w rankingu pozycji lidera. O CD Projekcie było ostatnio głośno głównie za sprawą ogłoszenia prac nad grą mobilną „The Witcher: Monster Slayer”. Data premiery produkcji wykorzystującej technologię rzeczywistości rozszerzonej ma zostać podana jeszcze w tym roku. Informacja o nowej grze pozwoliła akcjom CD Projektu po raz kolejny pobić historyczne poziomy i zbliżyć się pod względem wyceny do światowych gigantów.

Ranking popularności spółek Bankier.pl - sierpień 2020

Lp.

Spółka

Ticker

Miejsce w poprzednim rankingu

1.

Biomed-Lublin

BML

1

2.

PCC Exol

PCX

poza 10

3.

CD Projekt

CDR

7

4.

Mercator

MRC

3

5.

4Mass

4MS

4

6.

XTB

XTB

2

7.

Airway Medix

AWM

poza 10

8.

PKN Orlen

PKN

5

9.

CI Games

CIG

poza 10

10.

JSW

JSW

6

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

Spośród pierwszej dziesiątki rankingu warto również wspomnieć o dwóch nowych podmiotach, czyli o Airway Medix oraz CI Games. Akcje tego pierwszego podrożały w sierpniu o blisko 200 proc. po tym, jak na rynku amerykańskim zatwierdzono do sprzedaży jego urządzenie o nazwie Cuffix, które ma umożliwiać bezobsługowe monitorowanie i optymalizację ciśnienia w mankiecie utrzymującym rurkę intubacyjną. Gwałtowny wzrost wyceny spółki wykorzystał jej zarząd, który sprzedał znaczne ilości jej akcji. Komentarz zarządu do kontrowersyjnej sprzedaży akcji również mogliśmy przeczytać na portalu Bankier.pl.

Z kolei producent gier CI Games opublikował pod koniec sierpnia wyniki za I półrocze 2020 roku. Niemal równocześnie poinformowano o emisji akcji bez prawa poboru dla obecnych akcjonariuszy. - Emisja akcji CI Games ma pozwolić spółce m.in. na prowadzenie prac nad dwoma markami gier bez udziału współwydawcy - mówi prezes Marek Tymiński. Już po zakończeniu book buildingu zdecydowano, że cena emisyjna 21 mln akcji serii I wyniesie 1,20 zł za sztukę, a sam prezes zadeklarował objęcie akcji za 0,5 mln zł.

Biomed liderem również na forum

Także na forum Bankier.pl największą popularnością cieszył się Biomed Lublin, na którego temat w ciągu miesiąca powstało ponad 44 tysiące postów. Wysokie miejsca zajęły także inne spółki z branży medycznej, czyli 4Mass i Mercator. Pierwszą piątkę w sierpniu dopełniły obecne również w czołówce podstawowego rankingu XTB oraz PCC Exol.

Najpopularniejsze spółki na forum Bankier.pl - sierpień 2020

 Lp.

Spółka

Ticker

Liczba postów w sierpniu

1.

Biomed-Lublin

BML

44722

2.

4Mass

4MS

31846

3.

XTB

XTB

17960

4.

PCC Exol

PCX

10966

5.

Mercator

MRC

10724

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

Ranking popularności spółek Bankier.pl jest narzędziem pokazującym popularność spółek giełdowych wśród osób korzystających z portalu. Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brana jest liczba wyświetleń bankierowego profilu spółki podczas ostatnich 30 dni. Zestawienie na bieżąco mogą śledzić użytkownicy Bankier.pl. Ranking forumowej popularności jest z kolei dostępny w sekcji giełda.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
sel
Przecież ci co chowali nie są odporni i chorują drugi raz? lub są nowe mutacje? to jak to ma chronić?

Powiązane: Rankingi spółek

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki