REKLAMA

Biomed na szczycie. CD Projekt goni lidera

Adam Hajdamowicz2020-09-01 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-09-01 06:00
fot. ADfoto / Shutterstock

Biomed Lublin wciąż najpopularniejszą spółka na GPW. Na podium wskoczyły również PCC Exol oraz wracający do łask CD Projekt.

Już po raz trzeci z rzędu liderem rankingu popularności Bankier.pl został Biomed Lublin. W sierpniu spółka ta poinformowała o rozpoczęciu wytwarzania immoglobuliny anty SARS-CoV-2. Szacunki mówią, że tworzone na bazie osocza ozdrowieńców lekarstwo może zmniejszyć liczbę zgonów na koronawirusa o 50-80 proc. Informacje te przyniosły ogromne zainteresowanie Biomedem ze strony akcjonariuszy. W trakcie niektórych sesji obroty na tej spółce były najwyższe spośród wszystkich spółek giełdowych. Wysokie obroty oraz już dość znacząca kapitalizacja (ponad 1 mld zł) sprawiły nawet, że zaczęto debatować, czy Biomed nie wejdzie do indeksu WIG20. Oficjalne ogłoszenie składu benchmarku dwudziestu najbardziej znaczących spółek na GPW zaplanowane jest już na 3 września.

/ Bankier.pl

Na drugie miejsce rankingu wskoczył tymczasem PCC Exol. Akcjonariuszy tej spółki w ostatnich dniach dopadła „pułapka koronawirusowej hossy”. Tylko w piątek, 28 sierpnia, akcje tego podmiotu potaniały o ponad 30 proc. Wszystko za sprawą publikacji raportu za I półrocze 2020 roku, który pokazał, że PCC Exol… poprawia wyniki! Inwestorzy oczekiwali jednak znacznie więcej i wzrost zysku netto rok do roku o 22,2 proc. ich zupełnie nie zadowolił. Na forach i w grupach inwestorskich mocno akcentowano zaangażowanie PCC Exol w produkty chodliwe podczas pandemii i liczono na gwałtowną poprawę wyników. Optymizm zaczął jednak przyjmować dość absurdalne rozmiary. Podczas gdy marzec spółka rozpoczynała z wyceną ok. 2 zł za akcję, to 28 lipca, w szczycie hossy, za ten sam papier płacono już nawet 13 zł.

Najniższy stopień podium przypadł tym razem CD Projektowi, który powoli wraca do łask inwestorów i odbudowuje swoją pozycję w rankingu. Przypomnijmy bowiem, że to właśnie największy polski producent gier jeszcze do niedawna przez wiele miesięcy nie oddawał w rankingu pozycji lidera. O CD Projekcie było ostatnio głośno głównie za sprawą ogłoszenia prac nad grą mobilną „The Witcher: Monster Slayer”. Data premiery produkcji wykorzystującej technologię rzeczywistości rozszerzonej ma zostać podana jeszcze w tym roku. Informacja o nowej grze pozwoliła akcjom CD Projektu po raz kolejny pobić historyczne poziomy i zbliżyć się pod względem wyceny do światowych gigantów.

Ranking popularności spółek Bankier.pl - sierpień 2020

Lp.

Spółka

Ticker

Miejsce w poprzednim rankingu

1.

Biomed-Lublin

BML

1

2.

PCC Exol

PCX

poza 10

3.

CD Projekt

CDR

7

4.

Mercator

MRC

3

5.

4Mass

4MS

4

6.

XTB

XTB

2

7.

Airway Medix

AWM

poza 10

8.

PKN Orlen

PKN

5

9.

CI Games

CIG

poza 10

10.

JSW

JSW

6

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

Spośród pierwszej dziesiątki rankingu warto również wspomnieć o dwóch nowych podmiotach, czyli o Airway Medix oraz CI Games. Akcje tego pierwszego podrożały w sierpniu o blisko 200 proc. po tym, jak na rynku amerykańskim zatwierdzono do sprzedaży jego urządzenie o nazwie Cuffix, które ma umożliwiać bezobsługowe monitorowanie i optymalizację ciśnienia w mankiecie utrzymującym rurkę intubacyjną. Gwałtowny wzrost wyceny spółki wykorzystał jej zarząd, który sprzedał znaczne ilości jej akcji. Komentarz zarządu do kontrowersyjnej sprzedaży akcji również mogliśmy przeczytać na portalu Bankier.pl.

Z kolei producent gier CI Games opublikował pod koniec sierpnia wyniki za I półrocze 2020 roku. Niemal równocześnie poinformowano o emisji akcji bez prawa poboru dla obecnych akcjonariuszy. - Emisja akcji CI Games ma pozwolić spółce m.in. na prowadzenie prac nad dwoma markami gier bez udziału współwydawcy - mówi prezes Marek Tymiński. Już po zakończeniu book buildingu zdecydowano, że cena emisyjna 21 mln akcji serii I wyniesie 1,20 zł za sztukę, a sam prezes zadeklarował objęcie akcji za 0,5 mln zł.

Biomed liderem również na forum

Także na forum Bankier.pl największą popularnością cieszył się Biomed Lublin, na którego temat w ciągu miesiąca powstało ponad 44 tysiące postów. Wysokie miejsca zajęły także inne spółki z branży medycznej, czyli 4Mass i Mercator. Pierwszą piątkę w sierpniu dopełniły obecne również w czołówce podstawowego rankingu XTB oraz PCC Exol.

Najpopularniejsze spółki na forum Bankier.pl - sierpień 2020

 Lp.

Spółka

Ticker

Liczba postów w sierpniu

1.

Biomed-Lublin

BML

44722

2.

4Mass

4MS

31846

3.

XTB

XTB

17960

4.

PCC Exol

PCX

10966

5.

Mercator

MRC

10724

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

Ranking popularności spółek Bankier.pl jest narzędziem pokazującym popularność spółek giełdowych wśród osób korzystających z portalu. Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brana jest liczba wyświetleń bankierowego profilu spółki podczas ostatnich 30 dni. Zestawienie na bieżąco mogą śledzić użytkownicy Bankier.pl. Ranking forumowej popularności jest z kolei dostępny w sekcji giełda.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
sel
Przecież ci co chowali nie są odporni i chorują drugi raz? lub są nowe mutacje? to jak to ma chronić?

Powiązane: Rankingi spółek

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki