REKLAMA

Ranking spółek Bankier.pl - listopad 2015

Adam Torchała2015-12-03 06:58redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-12-03 06:58
Ranking spółek Bankier.pl - listopad 2015
Ranking spółek Bankier.pl - listopad 2015
/ gpw.pl

Najpopularniejszą spółką wśród użytkowników Bankier.pl ponownie okazał się KGHM. Za plecy lidera wdarł się tym razem PZU. Z kolei na forum pojawiły się dwie niespodzianki z rynku NewConnect.

Listopad był piątym miesiącem z rzędu, podczas którego KGHM nie miał sobie równych. Wprawdzie pod względem kursu miesiąc dla spółki z pewnością nie należał do udanych, budziła ona jednak spore emocje. Przede wszystkim wciąż wierzono w zniesienie podatku od kopalin, spekulacje na ten temat przerwano tuż po zakończeniu miesiąca

Spółka w centrum zainteresowania znalazła się również po wynikach finansowych, które zawiodły oczekiwania rynków. Sierra Gorda oraz odpis na akcjach Tauronu obciążyły zyski spółki. Ciemne chmury nad lubińskie niebo nasyłała także miedz, która pogłębiła w listopadzie swoje wieloletnie minima. Przedstawiciele spółki przekonują wprawdzie, że wszystkie przesłanki makroekonomiczne wskazują na dobre perspektywy dla tego surowca, póki co jednak jest on kolejnym ciężarem ciągnącym KGHM w dół.

Ranking popularności spółek Bankier.pl - litopad 2015

Spółka Ticker Stopa zwrotu w XI.2015 Miejsce w poprzednim rankingu
1 KGHM KGH -19,54% 1
2 PZU PZU 2,71% 8
3 JSW JSW 3,20% 2
4 CD Projekt CDR -15,08% 5
5 Tauron PE TPE -6,27% 6
6 Bioton BIO 22,17% 11
7 Hawe HWE -17,05% 3
8 Energa ENG -17,27% 13
9 PGNiG PGN -21,43% 15
10 Fly.pl FLY -50,00% 4
Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

Za plecami lidera nastąpiła zmiana. Drugiego miejsca nie obroniła JSW, która ubiegły miesiąc spędziła, próbując przedłużyć przy bankowym stoliku termin restrukturyzacji swojego zadłużenia. Na pozycję wicelidera z 8. miejsca wskoczyło PZU, Spółka w listopadzie dokonała przede wszystkim splitu akcji, wciąż dyskutowano także o możliwości zwiększenia zaangażowania ubezpieczyciela w sektor bankowy. Piotr Wiśniewski, szef relacji inwestorskich w spółce, zapewniał, że przejęcie samego Aliora dla PZU nie ma biznesowego sensu, stąd należy się spodziewać kolejnych ruchów.

Miejsca w pierwszej dziesiątce utrzymali również CD Projekt, Tauron, Hawe oraz październikowe zaskoczenie - Fly.pl, które rynkowo nadal jest jednak kompletnym nielotem. Do czołówki powrócił m.in. Bioton, który jako jedyny z TOP10 wypracował w ubiegłym miesiącu przyzwoitą stopę zwrotu. Spółka jest tegoroczną rewelacją i mocnymi wzrostami zaciera nieco niesmak pozostały po wielkich spadkach epoki Ryszarda Krauzego.

Forum znów przejęte przez NewConnect

KGHM lideruje nie tylko w zestawieniu najpopularniejszych spółek wśród użytkowników Bankier.pl, ale także wśród forumowiczów. W listopadzie na forum spółki pojawiło się aż 6643 posty. W pierwszej piątce znalazły się także wspominani już Fly.pl oraz Hawe.

Najpopularniejsze spółki na forum Bankier.pl - listopad 2015

Spółka Ticker Ilość postów w litopadzie
1 KGHM KGH 6643
2 Fly.pl FLY 5115
3 EFEnergii EFE 4487
4 Hawe HWE 3968
5 Boruta BRU 3599
Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

Dwa pozostałe miejsca przypadły spółkom zdecydowanie rzadziej obecnym w tego typu zestawieniach. Pierwsza z nich to Europejski Fundusz Energii. Spółka w listopadzie charakteryzowała się podwyższoną zmiennością, jej notowania w ciągu siedmiu sesji wystrzeliły o ponad 300% w górę, by następnie w niecałe trzy roztrwonić z nadwyżką całość podejścia. EFE zachowało się więc jak typowy "raj dla spekulatnów". Druga to inny przedstawiciel rynku NewConnect - Boruta-Zachem. Wraz z Fly.pl "mała giełda" w forumowym TOP5 posiada więc aż trzech przedstawicieli.

Ranking popularności spółek Bankier.pl jest narzędziem pokazującym popularność spółek giełdowych wśród osób korzystających z portalu. Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brana jest liczba wyświetleń bankierowego profilu spółki podczas ostatnich 30 dni. Zestawienie na bieżąco mogą śledzić użytkownicy Bankier.pl. Ranking forumowej popularności jest z kolei dostępny w sekcji giełda.

<< Ranking za październik

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~Piotr
Tak, KGHM świetnie przędzie :-)
JSW jeszcze lepiej.
A spółki energetyczne też słabo, mają przecież łączyć się z kopalniami.
Ja dziękuję, wolę bezpieczną i pewną lokatę na 4% i na 3,2%.
http://okazjeinternetowe.pl/finanse/10-lokata-happy-na-4-z-idea-banku
~jeremiah
uważam że KGHM to pewniak! Zdejmą z niego podatek, Szałamacha mówił o tym jeszcze w IS. Odbiorą sobie i tak w CIT i w dywidendzie!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Twój_Maciar
PIS gasi gospodarkę kapitalistyczną

Czas gospodarki alternatywnej nastaje - "Co łaska(zapłata), Damy Radę"
-zbyszek1
Szydło powinna otworzyć japę aby uspokoić rynek. Chociaż z drugiej strony czy inwestorzy powaznie potraktują kurdupla?
~takie_czasy
zacznij siać nasienie

zamiast spółek, spólkuj
~rosiczka
podlewają do ognia aż cała Rzeczpospolita w nim stanie, wtedy tlen zakręcą (sami w maskach siedząc), pożar zgaśnie a gospodarka (akcje w rękach ludzi PiSu) jak Feniks z popiołów wstanie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki