REKLAMA

Tarnowski: Dobre perspektywy dla miedzi

Adam Torchała2015-11-25 07:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-11-25 07:00
Tarnowski: Dobre perspektywy dla miedzi
Tarnowski: Dobre perspektywy dla miedzi
/ KGHM

Wszystkie przesłanki makroekonomiczne wskazują na dobre perspektywy dla miedzi – oświadczył podczas konferencji „Profesjonalny Inwestor” Artur Tarnowski, dyrektor naczelny ds. Relacji Inwestorskich w KGHM Polska Miedź.

W bieżącym roku rynki są świadkami istnego surowcowego armagedonu. Poważnych przecen doznały niemal wszystkie notowane na giełdach surowce, wiele z nich wyznaczyło swoje wieloletnie minima. Zalicza się do nich także i miedź, która jest obecnie najtańsza od 2009 roku. Tylko od maja jej cena osunęła się aż o 30%. Taki stan rzeczy ciąży spółkom wydobywającym i sprzedającym ten surowiec, w tym polskiemu KGHM-owi.

Artur Tarnowski twierdzi jednak, że czas spadków powoli dobiega końca, miedź bowiem jest na tyle tania, że część firm jest zmuszona do ograniczania podaży. – Znacząca większość czołowych producentów miedzi jest silnie zadłużona. Ich wskaźnik dług netto do EBITDA sięga 4, podczas gdy u nas wynosi ledwie 1. Doszedł więc do ściany, przy której bankierzy kręcą nosem na powiększanie tego zadłużenia. Z tego powodu ciężko jest im finansować działalność – ocenił.

Kliknij, aby zobaczyć pełne notowania / Bankier.pl

Dyrektor jednocześnie zwrócił uwagę, że światowa produkcja miedzi już została ograniczona o 800 tysięcy ton (więcej niż rocznie wydobywa KGHM). Codelco z kolei – jeden z głównych graczy na rynku – ma obciąć wydatki inwestycyjne o 5 mld dolarów. Podaż więc maleje.

Dobre znaki również po stronie popytowej

Istotna jednak jest również strona popytowa. Tutaj kluczową rolę grają Chiny, które konsumują aż 40% światowej produkcji tego surowca. – Odwrócenie się inwestorów od rynku metali zbiegły się z próbami zmiany modelu funkcjonowania chińskiej gospodarki. Tamtejsze władze robią wiele, by napędzić konsumpcję wewnętrzną. Poluzowanie wymagań dla kredytów mieszkaniowych, odejście od polityki jednego dziecka, wielkie projekty infrastrukturalne, wszystko to powinno pomóc przestawić i pobudzić tę gospodarkę – skomentował Tarnowski.

Według dyrektora ciężko jest jednak dokładnie przewidzieć rozwój tematu chińskiego spowolnienia. – Wolałbym bazować na informacjach pewnych. A pewne jest to, że my nie dostrzegamy spadku popytu ze strony naszych nabywców. Realizujemy wszystkie kontrakty w pełnym wymiarze – oświadczył.

Tarnowski zwrócił także uwagę, że czynnikiem wpływającym w ostatnim czasie na ceny miedzi są również instytucje finansowe, miedź była bowiem używana do zabezpieczania transakcji finansowych podczas powstawania bańki na chińskiej giełdzie. Dyrektor widzi w tej sprawie kolejne źródło niepewności.

Póki co bez konieczności odpisów

Zestawienie wszystkich faktów daje jednak według Tarnowskiego wynik pozytywny. – Omówione przesłanki pokazują, że zarówno w okresie średnio-, jak i długoterminowym, perspektywy dla miedzi są dobre – stwierdził. KGHM przewiduje, że poważne odbicie na miedzi nastąpi w 2017 roku.

Tarnowski odniósł się także do kwestii wpływu ostatnich przecen miedzi na spadek wartości aktywów KGHM-u. Spółka póki co nie planuje jednak odpisów aktualizacyjnych. – Śledzimy rozwój sytuacji makro i trwałość jej wpływu na nasze aktywa, nic więcej. W razie podjęcia dalszych kroków na pewno poinformujemy o tym rynek – zakończył.

Spotkanie z Arturem Tarnowskim odbyło się w dniu 21 listopada 2015 roku w ramach konferencji „Profesjonalny Inwestor 2015” organizowanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Bankier.pl był partnerem medialno-technologicznym tej imprezy.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~wawa
Niech PO PSL wytłumaczy się dlaczego wprowadzili podatek od podatku .
~Marcinkr
A PiS niech się wytłumaczy, dlaczego już nie mówi o jego całkowitym zniesieniu.
~Adel
Akysz a kysz pan wyszedł na ? A ty marzysz kiedy spisz oczywiście ze kghm w tym roku bedzie po 100
~inwestor
Mojim zdaniem, w tej chwili leje się krew, a jak leje siem krew to trza kupować !!!
~Dariusz
Jeszcze się nie leje. Miedź taniała, a akcje rosły. A więc jeszcze muszą spaść.
~p23
Od poniedziałku czytam o super perspektywach dla miedzi i kghmu, a kurs na deskach.pytanie czy ktoś wam płaci za takie artykuły jest chyba zbędne.kupiłem po 77,potem po 74.
Podejrzewam, że są tacy, którzy kupili znacznie drożej.
W nagłówku powinno być słowo ,,niewiadome,, albo ,,miejmy nadzieję,,.
W wypowiedziach
Od poniedziałku czytam o super perspektywach dla miedzi i kghmu, a kurs na deskach.pytanie czy ktoś wam płaci za takie artykuły jest chyba zbędne.kupiłem po 77,potem po 74.
Podejrzewam, że są tacy, którzy kupili znacznie drożej.
W nagłówku powinno być słowo ,,niewiadome,, albo ,,miejmy nadzieję,,.
W wypowiedziach innych czytamy: kupię gdy będzie po 20,40,60 złotych.nikt nie pisze sprzedam gdy będzie po 80,100.
Brakuje mi jeszcze tutaj wypracowania Kuczyńskiego to pójdę się pochlastac.
~zanęcić_leszcza
Baju baju będę w raju haha
~Le
Nie ma miedzi to się na d..e siedzi, to dzisiaj podstawa rozwoju,a inwestycje w Chile to znaczne zwiększenie potencjału produkcji, dziwne ,że cena akcji tego nie uwzględnia, potrzebne lepsze czasy.
Bardzo ważne byłoby uruchomienie własnej produkcji monet złotych i srebrnych zamiast wywożenie w czambuł wszystkiego za
Nie ma miedzi to się na d..e siedzi, to dzisiaj podstawa rozwoju,a inwestycje w Chile to znaczne zwiększenie potencjału produkcji, dziwne ,że cena akcji tego nie uwzględnia, potrzebne lepsze czasy.
Bardzo ważne byłoby uruchomienie własnej produkcji monet złotych i srebrnych zamiast wywożenie w czambuł wszystkiego za granicę. Także nasze banki mogłyby inwestować w zapasy miedzi stanowiące rezerwę kapitałową ,a tym bardziej złoto i srebro.
~spec
Winni są ci, którzy pompowali KGHM do granic możliwości. Ten podatek nigdy nie zostanie zniesiony, bo jest zaplanowany w budżecie i mówią że to najgorszy budżet. Jak znowelizują budżet, to ustawy mogą planować, a te napewno nie wejdą od stycznia, lecz podatek dla banków jest w tym momencie w cenie. Pytanie jaki kryzys Winni są ci, którzy pompowali KGHM do granic możliwości. Ten podatek nigdy nie zostanie zniesiony, bo jest zaplanowany w budżecie i mówią że to najgorszy budżet. Jak znowelizują budżet, to ustawy mogą planować, a te napewno nie wejdą od stycznia, lecz podatek dla banków jest w tym momencie w cenie. Pytanie jaki kryzys będzie na świecie.

Powiązane: Konferencja Profesjonalny Inwestor

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki