REKLAMA

Kurs miedzi pogłębia własny grób

Krzysztof Kolany2015-11-17 14:01główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-11-17 14:01
fot. thinkstock / Bankier.pl

Nastroje na rynku miedzi są grobowe. Kurs czerwonego metalu spada jak kamień w wodę, wyznaczając świeże 6-letnie minimum. Na giełdzie nowojorskiej (Comex) cena miedzi może spaść 10. sesję z rzędu, co byłoby serią bez precedensu.

Cena miedzi w Londynie we wtorek o 13:30 spadła do 4.668,50 USD i była o 0,75% niższa niż na zamknięciu wczorajszych notowań. Rano notowania czerwonego metalu obniżył się nawet do 4.594 USD/t, co było najniższym poziomem od maja 2009 roku.  

W handlu elektronicznym na nowojorskim Comeksie notowania miedzi zjechały nawet do 206,6 centów za funt, by po południu zniwelować straty do -0,33% i 211,3 USc za funt. Jeśli wtorek zakończy się poniżej 212 USc/lb, będzie to dziesiąta z rzędu sesja na Comeksie zakończona spadkiem.


Analitycy przyczyn wyprzedaży miedzi szukają w Chinach, które odpowiadają za 45% globalnego zużycia tego metalu. Oprócz spadku chińskiego importu w grę wchodzi też aktywność chińskich funduszy, które ponoć intensywnie sprzedawały miedziowe kontrakty.

Od początku roku dolarowe ceny miedzi spadły o ponad 25%. Czerwony metal jest obecnie o 54% tańszy niż w szczycie boomu w lutym 2011 roku. Miedź taniała nieprzerwanie przez pięć ostatnich kwartałów i jeśli pod kreską zakończy także obecny kwartał, będzie to najdłuższa seria od roku 1982.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~kazimierz
ratuje na tylko luzowanie ilościowe podaży pieniądza, towarzysze uruchamiajmy drukarnie pieniądza a będziemy szczęśliwi
~andrzej
a Polska wieprzowina tak tania,że chłopy niedługo w ogóle przestana produkować- ostatnio po 3,20 za kg. - po prostu dramat
~Nic
Heheh po pierwsze to jakiś cud ze to jeszcze rośnie po drugie albo wy tego niechcenie widzieliście, ale nie tylko miedz spada ale wszystkie towary i nic nie odbije, bo niby dlaczego narazie jesteśmy pogrążeni w mocnym kryzysie i nawet podatek od kopalin nie będzie istotny.
~Laik
Może ci co sprzedali swoje kanadyjskie i chilijskie kopalnie naszemu KGHM tak dumnie wchodzącemu na arenę światowych interesów - byli duuużo lepszymi fachowcami niż polscy ? Zganianie winy na podatki czy Chiny to bzdura, bo wszystko powinno być uwzględniane w ocenach tak dobrze opłacanych zarządów. Jakoś dziwnie szybko Może ci co sprzedali swoje kanadyjskie i chilijskie kopalnie naszemu KGHM tak dumnie wchodzącemu na arenę światowych interesów - byli duuużo lepszymi fachowcami niż polscy ? Zganianie winy na podatki czy Chiny to bzdura, bo wszystko powinno być uwzględniane w ocenach tak dobrze opłacanych zarządów. Jakoś dziwnie szybko polskie banki, spółki i koncerny podnosiły płace zarządów "BO NA ZACHODZIE TAK DUŻO PŁACĄ" - ale czy swoją wiedzą nasi prezesi i zarządy też dorównują tym z Zachodu ?
~anymaniak
Koszt wytworzenia tony miedzi przez KGHM wynosi około 3000-3300 $. W ostatnim czasie cena miedzi leci na łeb, na szyję, spadek cen amortyzuje kurs USD, który sięga 4 zł i jest najwyższy od dekady.
~fund
tak dokładniej to koszt wynosi około 3800 przy obecnym kursie dolara i uwzględnieniu srebra
~seth
dolar już tak bardzo tego nie amortyzuje ponieważ dość dużą produkcję mają za granicą. Ponadto zagraniczny koszt wydobycia przekracza >4000$
~as
Co to za mądrala przecież każdy widzi że spada od 5 kwartałów - jak już się pisze to może jakieś konkrety !?
~pipiripi
Idzie wojna. A jak wojna to złoto a nie miedź.
~cynk
miedz spada a kghm rosnie. super analityk !

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki