REKLAMA

Ranking deweloperów. Polscy liderzy to czołówka regionu

2012-04-26 07:00
publikacja
2012-04-26 07:00

J.W. Construction jest największym deweloperem mieszkaniowym w Polsce, a tuż za nim znajduje się Dom Development, wynika z rankingu branżowego CiJ Journal porównującego liczbę oddanych mieszkań w latach 2008 - 2012. Polscy deweloperzy należą przy tym do największych w tej części Europy, deklasując pod względem produkcji firmy z Czech, Węgier, Rumunii i Słowacji.

Obaj czołowi deweloperzy, J.W. Construction i Dom Development, oddali do użytku w ostatnich czterech latach prawie 11 tys. mieszkań. Trzeci w rankingu, Gant Development ukończył ponad 3,3 tys. lokali. Tuż za nim plasują się Budimex Nieruchomości i Polnord.

Najwięksi deweloperzy z rodzimym rodowodem


W pierwszej dziesiątce regionalnego rankingu magazynu CiJ Journal aż 8 z 10 pierwszych pozycji zajmują firmy z Polski. W całym zestawieniu jest to aż 32 z 50 pozycji. - Taka skala działalności rodzimych deweloperów jest przede wszystkim efektem wielkości rynku. Polska, jako kraj z największą liczba ludności w regionie, automatycznie daje największe możliwości rozwoju firmom deweloperskim - mówi Krzysztof Nowak, analityk pośrednika nieruchomości Emmerson.

Z opublikowanych wcześniej danych wynika, że podaż nowych mieszkań mimo kryzysu nie maleje. Na przykład w listopadzie - według danych WGN - na jedną ofertę kupna przypadało osiem ofert sprzedaży na rynku pierwotnym i wtórnym. To o 14% więcej niż miesiąc wcześniej. Proporcja ta w najbliższym czasie nie zmieni się na korzyść sprzedających. Zwłaszcza, że łagodna zima sprzyjała pracy pełną parą.

Dalsze spadki cen i przejęcia w branży


Wysoka podaż lokali mieszkalnych w dużych miastach wywiera presję na ceny, które od ponad dwóch lat systematycznie spadają. Wszystko wskazuje na to, że trend ten w najbliższym czasie będzie kontynuowany.

Tymczasem zmiany w prawie, takie jak nowa ustawa deweloperska i wygaszanie programu Rodzina na Swoim, przyczynić się mogą do finansowych kłopotów mniejszych firm, co skutkować będzie konsolidacją branży i jeszcze większą dominacją liderów.

Jarosław Ryba
Bankier.pl
j.ryba@bankier.pl

Pełny raport czeskiego magazynu CiJ Journal do pobrania >> (format PDF).

Źródło:

Do pobrania

WIGDEWELS1YpngWIGDEWELS1Ypng
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~WekSa
Nic dziwnego że jest popyt na mieszkania w blokowiskach. A może przydałaby się analiza które to mieszkanie potencjalnego nabywcy?
~zadowolony
Na przekór istniejącym już wpisom, chcę napisać, że ja jestem zadowolony ze współpracy z moim deweloperem. "Budowniczego" mojego mieszkania wybierałem długo: czytałem fora, sprawdzałem historię, czy nie miał zadłużeń, bo bałem się słysząc o różnych aferach, że zostanę oszukany - i tak wybrałem Na przekór istniejącym już wpisom, chcę napisać, że ja jestem zadowolony ze współpracy z moim deweloperem. "Budowniczego" mojego mieszkania wybierałem długo: czytałem fora, sprawdzałem historię, czy nie miał zadłużeń, bo bałem się słysząc o różnych aferach, że zostanę oszukany - i tak wybrałem zakup mieszkania od Tryboń PPI. Bardzo dobry kontakt na każdym etapie transakcji, brak ukrytych usterek w mieszkaniu, mieszkanie położone w dobrej rozwijającej się dzielnicy. Mnie interesowało mieszkanie małe, ale miał on w swojej ofercie różne mieszkania. Nie jest on dużym kombinatem budowlanym i nie załapał się do rankingu, bo specjalizuje się w małych kilkunastomieszkaniowych obiektach, ale warto skorzystać z jego oferty.
~chwastowy zakątek
http://www.facebook.com/chwastowy.zakatek ......nie daj się oszukać reklamie jakość MURAPOLU sprawdź sam!!!
~Anusewicz
RONSON VERDIS WARSZAWA Jestem bardzo niezadowolony z obsługi na budowie i przy odbiorze mieszkania. Nieprofesjonalnie i bardzo niesympatycznie. Presja ze strony generalnego wykonawcy i dewelopera przy odbiorze ma być szybko. Dużo usterek. Barzo niesympatyczna obsługa uwaga na Pania Jakubowską z Ronson Development w Inwestycji RONSON VERDIS WARSZAWA Jestem bardzo niezadowolony z obsługi na budowie i przy odbiorze mieszkania. Nieprofesjonalnie i bardzo niesympatycznie. Presja ze strony generalnego wykonawcy i dewelopera przy odbiorze ma być szybko. Dużo usterek. Barzo niesympatyczna obsługa uwaga na Pania Jakubowską z Ronson Development w Inwestycji Verdis w Warszawie.
~klamka
oni budują blokowiska a na zachodzie ludzie budują sobie domy bo ich stac na to.
to tylko dowód polskiego dziadostwa. nic wiecej. masowa fuszerka w stanie deweloperskim do wykonczenia przez bednych polaków robiących wszystko samemu byle zaoszczedzic pare tysiecy, bo i ledwo kredyt w banku wyzebrali.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki