REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Radziwiłł: 6 proc. w 2025 r. - bo są marzenia, ale i odpowiedzialność

2017-11-29 15:40
publikacja
2017-11-29 15:40
Radziwiłł: 6 proc. w 2025 r. - bo są marzenia, ale i odpowiedzialność
Radziwiłł: 6 proc. w 2025 r. - bo są marzenia, ale i odpowiedzialność
fot. Krystian Maj / / FORUM

Ustawa dot. wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. mówi o - progach minimalnych, nie oznacza, że środki nie będą większe; nie można zapisać więcej i szybciej, bo są marzenia, ale i odpowiedzialność uważa minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

"Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, nazywana w ministerstwie +ustawą sześć procent+, a coraz częściej także +zdrowie plus+ (), to ustawa, która skupia się na niespotykanym dotychczas w historii polskiego systemu służby zdrowia wzroście nakładów na ochronę zdrowia" ocenił w środę Radziwiłł na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia.

Wzrost ten, jak podkreślał, ma charakter planowy, systematyczny i systemowy. "Zgodnie z oceną skutków regulacji, gdzie jesteśmy zobowiązani policzyć faktyczny skutek dla sektora finansów publicznych, to ponad 547 mld zł w skali 10 lat. Nie jestem historykiem parlamentaryzmu, ale myślę, że trudno byłoby znaleźć ustawę, poza budżetowymi oczywiście, o tak wielkim ciężarze" wskazał minister. Dla porównania podał, że regulacja, która wprowadziła program "Rodzina 500+", wygeneruje koszt ok. 240 mld w 10 lat.

Szef MZ mówił, że w Sejmie, gdzie odbyła się burzliwa debata ustawę w głosowaniu poparło 346 posłów, tylko jeden był przeciw i jeden wstrzymał się do głosu. "To pokazuje, że istnieje bardzo daleko idąca zgoda, co do tego, że rozwiązanie przyjęte w ustawie jest słuszne" ocenił.

Minister dodał, że przeznaczanie 6 proc. PKB na zdrowie było od lat marzeniem wielu środowisk związanych ze służbą zdrowia - m.in. ekspertów, pracowników i organizacji pacjenckich. "Padał taki postulat, ale nikt nie wierzył, że jest możliwe by to zrealizować. My wchodzimy na tę ścieżkę" podkreślił.

Konstanty Radziwiłł, komentując pojawiające się w przestrzeni publicznej postulaty szybszego tempa i większego poziomu wzrostu nakładów, stwierdził, że "przełamywana jest bariera niemożności", "wkraczamy na drogę, która jawi się jako wielka szansa dla polskiego systemu służby zdrowia".

Minister podkreślił, że progi, które zawarte są w ustawie mówiące o tym ile w kolejnych latach będzie środków to poziom minimum. "To nie jest tak, że w przyszłym roku musi być 4,67 proc. PKB, a w 2023 r. 5,6 proc. PKB. Nie może być mniej, i to zagwarantujemy tą ustawą" dodał.

"Ktoś mógłby powiedzieć: to dlaczego nie zapisać od razu szybciej, więcej. Dlatego, że z jednej strony mamy marzenia, a z drugiej strony jest kwestia odpowiedzialności" podkreślił. Minister dodał, że służba zdrowia jest niewątpliwie jednym z najważniejszych zadań państwa, ale nie jest jedynym. "Musimy ważyć możliwości budżetu; zadania, które trzeba sfinansować i potrzeby służby zdrowia" powiedział.

Rządowa nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać. Docelowy poziom nakładów wyznaczono na 6 proc. PKB - ma on być osiągnięty w 2025 r. W przyszłym roku na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB, a rok później - 4,86 proc.

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ochrona zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki