REKLAMA

Rada Europy: Niemcy powinny rozprawić się z korupcją w swoim rządzie

2020-12-17 06:18
publikacja
2020-12-17 06:18
Rada Europy: Niemcy powinny rozprawić się z korupcją w swoim rządzie
Rada Europy: Niemcy powinny rozprawić się z korupcją w swoim rządzie
fot. franz12 / / Shutterstock

Zdaniem antykorupcyjnej agendy Rady Europy (GRECO) Niemcy powinny rozprawić się z korupcją w najwyższych kręgach rządowych. Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" opisując opublikowany przez GRECO raport wskazuje, że w niemieckim rządzie brakuje przejrzystości co do tego, jak duży wpływ mają lobbyści na władze federalne.

"Niemcy mają wiele do poprawienia" - podkreśla "Zeit". "Należy na przykład ujawnić, z kim rozmawiali czołowi politycy i na jakie tematy" - komentuje raport tygodnik "Spiegel".

Według ekspertów z GRECO - ministrów federalnych i parlamentarnych sekretarzy stanu w Niemczech powinny obowiązywać jasne zasady natychmiastowego ujawniania konfliktów między prywatnymi interesami, a ich urzędem.

W odniesieniu do byłych czołowych polityków zajmujących wysokie stanowiska gospodarcze raport sugeruje dłuższy okres przejściowy po odejściu z polityki - także dlatego, że są oni częściowo zaangażowani w lobbing.

Postuluje się wprowadzenie kodeksu postępowania dla osób zajmujących wysokie stanowiska polityczne. Ma on pomóc "w zapobieganiu korupcji i regulować uczciwe obchodzenie się z prezentami i lobbystami".

Skrytykowano też zasady regulujące publiczny dostęp do dokumentów urzędowych. Jak czytamy w raporcie - koszty do 500 euro związane z wnioskiem mogą działać odstraszająco. Panel ekspertów Rady Europy wezwał do niezależnej analizy systemu.

Antykorupcyjna agenda dostrzega również "potrzebę poprawy w odniesieniu do policji federalnej i federalnego urzędu kryminalnego".

Do końca kwietnia 2022 r. Niemcy mają złożyć raport, jak realizują zalecenia zawarte w opracowaniu.

GRECO, czyli Grupa Państw Przeciwko Korupcji (Group of States against Corruption), została powołana przez Radę Europy w 1999 roku.

Wśród członków Grupy znajduje się 45 krajów z Europy i Stany Zjednoczone. Siedzibą GRECO jest Strasburg.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
samsza
W RFN przejrzystość i praworządność o niebo przewyższa działanie Komisji Europejskiej.
Choćby ujawniony przez europosła S-W tajny od 2 lat raport własnych ekspertów, że działania KE w sprawie polskiej praworządności łamią traktaty europejskie i co ? - nic, brak mechanizmu wymuszenia
W RFN przejrzystość i praworządność o niebo przewyższa działanie Komisji Europejskiej.
Choćby ujawniony przez europosła S-W tajny od 2 lat raport własnych ekspertów, że działania KE w sprawie polskiej praworządności łamią traktaty europejskie i co ? - nic, brak mechanizmu wymuszenia praworządności.
antek10
Praworzadność po niemiecku łahahahahaha Cały ten NS2 to siedzenie w kieszeni lobbystów. Szreder dostał posadkę w NS1. NS2 miał byc kalką NS1. Ciekawe kto miał być niemieckim szefem NS2.
ajwaj_
W ramach walki z korupcja w Europie drastyczne kary odstrasza,

od 1 mln €, urzednik UE dostanie mandat 5 € na raty
Niekt juz kradl nie bedzie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki