REKLAMA

RPP w maju zostawia stopy w spokoju

2021-05-05 17:30
publikacja
2021-05-05 17:30
RPP w maju zostawia stopy w spokoju
RPP w maju zostawia stopy w spokoju
fot. Krystian Maj / / FORUM

Na majowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Na decyzję musieliśmy czekać znacznie dłużej niż zwykle. Pojawiła się ona dopiero po 17:30 - to najpóźniej ogłoszona decyzja rady w historii.

Decyzją RPP na kwietniowym posiedzeniu pozostawiono stopy procentowe na poziomach ustanowionych niemal rok temu, pod koniec maja 2020 r. Takiego scenariusza spodziewała się znaczna większość rynkowych analityków.

Poszczególne stopy procentowe NBP nadal kształtują się więc następująco:

  • stopa referencyjna: 0,10 proc. w skali rocznej
  • stopa lombardowa: 0,50 proc. w skali rocznej
  • stopa depozytowa: 0,00 proc. w skali rocznej
  • stopa redyskonta weksli: 0,11 proc. w skali rocznej
  • stopa dyskontowa weksli: 0,12 proc. w skali rocznej

Wiosną 2020 r. RPP zdecydowała się na trzy cięcia stóp – doszło do nich 17 marca, 8 kwietnia oraz 28 maja, łącznie obniżając stopę referencyjną z 1,50 proc do 0,1 proc. Działania te, połączone m.in. ze skupem aktywów (QE), motywowane były i nadal są walką z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. Skutkiem niższych stóp procentowych są jednak m.in. niskie oprocentowanie lokat czy śladową liczbę atrakcyjnych ofert kont osobistych.

Obecnie problemem numer jeden dla RPP jest inflacja, która w ostatnim czasie wzrosła o wiele mocniej, niż przewidywano. Więcej na ten temat pisaliśmy we wciąż aktualnej zapowiedzi środowego posiedzenia RPP.

RPP mruga okiem w komunikacie

O 17:45 opublikowany został komunikat po dzisiejszym, wyjątkowo długim posiedzeniu. W jego treści pewne wskazówki znajdą zarówno monetarne gołębie, jak i jastrzębie. Co istotne, równie ważne jak to co RPP napisała było to, czego nie napisała.

- Polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera aktywność gospodarczą oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie. Poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałuje także w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego - akapit tej treści, pojawiający się w ostatnich komunikatach po posiedzeniach RPP, nie znalazł się w dzisiejszym komunikacie. Interpretacji tego posunięcia będzie zapewne wiele, lecz można zakładać, że Rada sygnalizuje w ten sposób przynajmniej brak euforycznego entuzjazmu dotyczącego skutków łagodnej polityki pieniężnej.

W majowym komunikacie znalazł się jednocześnie zapis wskazujący na dostrzeżenie "rozjechania się" inflacji z prognozami. RPP przyjęła do wiadomości, że inflacja w kwietniu 2021 r. przekroczyła dopuszczalne odchylenie od 2,5-procentowego celu inflacyjnego, rosnąc do 4,3 proc. Według Rady do wzrostu inflacji przyczyniły się przede wszystkim czynniki niezależne od krajowej polityki pieniężnej (wzrost cen ropy naftowej, żywności oraz podwyżki taryf energii elektrycznej i opłat za wywóz śmieci).

- Wyżej wymienione czynniki przyczynią się prawdopodobnie do utrzymywania się rocznego wskaźnika inflacji w najbliższych miesiącach powyżej górnej granicy odchyleń  od celu inflacyjnego. Jednocześnie w przyszłym roku, po wygaśnięciu czynników przejściowo podwyższających dynamikę cen, oczekiwane jest obniżenie się inflacji. Kształtowanie się inflacji w przyszłym roku będzie zależało od trwałości ożywienia  koniunktury, w tym od przyszłej sytuacji na rynku pracy po zakończeniu programów  pomocowych - czytamy w komunikacie.

RPP zapewnia jednak, że "NBP nadal będzie prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku" oraz "może stosować interwencje na rynku walutowym" (jak miało to miejsce na przełomie roku).

Glapiński wystąpi w piątek

Podobnie jak w miesiącach ubiegłych i wbrew przedpandemicznym standardom nie odbędzie się konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP oraz dwóch innych członków Rady. Zamiast tego Adam Glapiński w piątek 7 maja o 15:00 odpowie na pytania wcześniej przesłane przez dziennikarzy (do czwartku do 10:00).

Kolejne jednodniowe posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się 9 czerwca. Będzie to ostatnie posiedzenie przed zapoznaniem się przez Radę z lipcową projekcją inflacji i PKB. Jej pierwsze szczegóły poznamy po posiedzeniu zaplanowanym na 8 lipca. Publikacja pełnego raportu z projekcjami analityków NBP odbędzie się 12 lipca. Następnie Rada uda się na wakacje – 24 sierpnia odbędzie się posiedzenie niedecyzyjne, zaś kolejne posiedzenie decyzyjne zaplanowano na 8 września.

Michał Żuławiński, Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (83)

dodaj komentarz
lukaszslask
My przede wszystkim musimy skonczyc sponsorowac zachodnie koncerny....
bo teraz to wyglada tak,ze placimy podatki,po to zeby powstawaly mieszkania socjalne,dla Pracownikow Amaz,Mc itp,bo maja za niskie wynagrodzenia,zeby kupic lub wynajac mieszkanie,a Pan Bezo jednym z najbogatszych na swiecie......chory system.....i nikt tego nie widzi
lukaszslask
Inflacja sluzy tylko Rzadzacym i cos w tym jest......
Fizjoterapeuta kasowal w 2019 100 zl za wizyte,mial 200 Pacjentow,przychod 20 tys,minus oplaty = 15 tys
w 2020 roku podniosl stawke na 150zl,bo cowid,bo zus,bo prad,bo lokal drozszy,ogolnie inflacja i nagle ciezko tyrajacy Pracownik Amaz,skladu budowlanego nie przychodzi,
Inflacja sluzy tylko Rzadzacym i cos w tym jest......
Fizjoterapeuta kasowal w 2019 100 zl za wizyte,mial 200 Pacjentow,przychod 20 tys,minus oplaty = 15 tys
w 2020 roku podniosl stawke na 150zl,bo cowid,bo zus,bo prad,bo lokal drozszy,ogolnie inflacja i nagle ciezko tyrajacy Pracownik Amaz,skladu budowlanego nie przychodzi,bo na 150zl juz go nie stac,ilus przyszlo,bo musialo,ale ogolnie mniej,tylko 100,czyli przychod 10tys,a lokal,prad zus drozszy,to gdzie ta inflacja daje dobrobyt jak mu spadlo......:)
lukaszslask
To czekanie polega na tym,ze jak duzo urosnie w tym roku np inflacja na poziomie 10%,to w przyszlym roku ceny sie unormuja i inflacja spadnie do 2% i RPP powie,ze jest wszystko w porzadku i nie trzeba podnosic stop,tylko,ze nam tych 10 % nikt nie odda.....
jas2
I tak trzymać. Dostosowywać stopy do najlepszych gospodarek: USA, UE, Szwajcaria czy Japonia.
itso_agresja_indukowana
możesz napisać coś więcej ?
friedens
A przede wszystkim jest to niebywały skandal, cynizm i draństwo względem obywateli. Organ powołany do obrony wartości narodowego pieniądza zrezygnował ze swego podstawowego, konstytucyjnego zadania (art. 227 Ustawy Zasadniczej). Ludzie hojnie opłacani przez współobywateli (pensje rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych A przede wszystkim jest to niebywały skandal, cynizm i draństwo względem obywateli. Organ powołany do obrony wartości narodowego pieniądza zrezygnował ze swego podstawowego, konstytucyjnego zadania (art. 227 Ustawy Zasadniczej). Ludzie hojnie opłacani przez współobywateli (pensje rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie) realizują politykę populistycznej partii rządzącej, której zależy na wysokiej inflacji i słabym złotym, gdyż gwarantuje to wyższe wpływy do budżetu jej rządu, którymi pokrywa się m.in. telewizyjną propagandę sukcesu, inwestycje w elektrownie w Ostrołęce oraz programy socjalne, gwarantujące głosy wyborcze partii rządzącej.
jas2
"Ludzie hojnie opłacani przez współobywateli", to chyba przenośnia, figura retoryczna.
Pracownicy NBP nie są opłacani z budżetu.
Poza tym utrzymują stopy na takim poziomie, jak w najlepszych gospodarkach.
Dolar kosztuje mniej niż 20 lat temu. Czego się więc czepiać?
itso_agresja_indukowana
NBP realizuje cele rządu wiec do rządu pretensje ''przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu,''

źródło: Art. 3. Cel działalności i zadania NBP
itso_agresja_indukowana
rządy swoimi mechanizmami spowalniają gospodarkę ograniczając wzrost gospodarczy aby miał szanse zaistnieć rozwój gospodarczy stad właśnie inflacja to pożądana sprawa ?
godojoshi
Ta inflacja to taka przejściowa będzie, ze 3 lata...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki