REKLAMA

RPP w listopadzie nie zmieniła stóp procentowych

2019-11-06 14:45
publikacja
2019-11-06 14:45
RPP w listopadzie nie zmieniła stóp procentowych
RPP w listopadzie nie zmieniła stóp procentowych
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Rada Polityki Pieniężnej ponownie nie zmieniła nastawienia i na listopadowym posiedzeniu utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Zgodnie z decyzją RPP stopa referencyjna w Polsce nadal wynosić więc będzie 1,5 proc., lombardowa - 2,5 proc., depozytowa - 0,5 proc., a redyskontowa weksli - 1,75 proc. Stopy procentowe są obecnie na najniższym poziomie w historii. Taka decyzja była powszechnie oczekiwana na rynku.

Poprzednio rada, jeszcze w starym składzie personalnym, obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 r., a więc ponad cztery lata temu. Oznacza to, że żyjemy w zdecydowanie najdłuższym w historii okresie stabilizacji stóp procentowych ustalanych przez RPP (co ma i będzie miało swoje konsekwencje).

Warto dodać, że dzisiejsza decyzja RPP ogłoszona została wyjątkowo późno. Zazwyczaj Rada informuje o swoich postanowieniach ok. 13.00. W przeciwieństwie do wielu innych banków centralnych (z Fedem i EBC na czele), NBP nie wyznacza stałych godzin publikacji komunikatów z decyzjami.

Z całą pewnością wiemy jedynie, że o 16.00 rozpocznie się konferencja z udziałem Adama Glapińskiego oraz dwóch innych członków Rady Polityki Pieniężnej. Po zakończeniu konferencji opublikujemy podsumowanie najważniejszych wypowiedzi.

O tym, co czy na dzisiejszym posiedzeniu ponownie padł wniosek o obniżkę stóp procentowych, przekonamy się w momencie publikacji opisu dyskusji – nastąpi to 21 listopada. Więcej o tle decyzji oraz mocnych podziałach w RPP przeczytasz w artykule „Rada Podzielonych Profesorów. Dyskusja trwa, zmiany stóp brak”.

Kolejne, ostatnie w tym roku dwudniowe posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano na 3-4 grudnia.

MZ

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
cowabunga
silvio czyżbyś zmienił punkt widzenia? Przecież ujemne stopy i dodatnia inflacja są super. Tak na poważnie - RPP i NBP są kompletnie niewiarygodne. Każdy widzi jak ceny dookoła zap....ją a to dopiero preludium bo od stycznia wzrost cen prądu a wtedy inflacja conajmniej +5 procent
silvio_gesell
Tak, tylko że w długim terminie inflacja jest spowodowana przez wyższe stopy, gdyż skutkują wyższymi deficytami budżetowymi.

https://bit.ly/2PZlpuG
cowabunga odpowiada silvio_gesell
Oczywiście bo to jest zawsze tzw. trade off - czyli
Albo Podatek Inflacyjny
albo VAT + Akcyza +many more w kazdym sprzedanym produkcie
Państwo jak kasyno zawsze d....a , sorry zawsze zarabia
silvio_gesell odpowiada cowabunga
Mam nadzieję dożyć czasów gdy Polacy będą uważać Polskę za swoje państwo, które zarabia wraz z nimi.
gornikspekulant
Czyli nowe rekordy kredytów ze zmienna stopą!!!! Nagonka baranów do zagrody!!!!
silvio_gesell
Powinni podnieść tylko po to, żeby wszyscy zrozumieli jak zły to był pomysł.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki