RPP: Padł kolejny wniosek o obniżkę stóp proc.

Na posiedzeniu RPP w październiku, drugi miesiąc z rzędu, nie przyjęto wniosku o obniżkę stóp procentowych - wynika z opisu dyskusji na październikowym posiedzeniu RPP. Zdaniem RPP, inflacja w kolejnych miesiącach może nieznacznie wzrosnąć, zaś czynnikiem niepewności dotyczącym możliwego wzrostu CPI na początku '20 są trudne do przewidzenia zmiany regulacyjne na rynku energii.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

"Na posiedzeniu zgłoszono wniosek o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,25 pkt. proc. Wniosek nie został przyjęty" - napisano.

Większość członków Rady uznała natomiast, że stopy procentowe powinny pozostać niezmienione.

"Dyskutując na temat polityki pieniężnej, większość członków Rady uznała, że stopy procentowe powinny pozostać niezmienione. Zdaniem tych członków Rady perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika PKB utrzyma się w najbliższych latach na relatywnie wysokim poziomie, choć będzie się stopniowo obniżać" - napisano w dokumencie.

"Wzrosła jednak niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą i jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą. Jednocześnie inflacja – po przejściowym wzroście w I kw. 2020 r. – w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego. Większość członków Rady oceniła zatem, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - dodano.

Większość członków Rady wyraziła również opinię, że biorąc pod uwagę aktualne informacje, prawdopodobna jest także stabilizacja stóp procentowych w kolejnych kwartałach.

"Członkowie ci zaznaczali, że przemawiają za tym aktualne prognozy wskazujące na ograniczone ryzyko trwałego odchylenia się dynamiki cen od celu inflacyjnego, przy prognozowanym stopniowym obniżaniu się tempa wzrostu gospodarczego" - napisano.

Z dokumentu wynika, że według bieżących prognoz inflacja w kolejnych miesiącach może nieznacznie wzrosnąć, a w I kw. 2020 r. wzrost cen może przejściowo przyśpieszyć i kształtować się w pobliżu górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego.

"Część członków Rady zaznaczała, że prognozowany wzrost inflacji na początku 2020 r. będzie w znacznej mierze wynikał ze statystycznego efektu bazy oraz założonego wzrostu cen energii. Podkreślali oni, że – według aktualnych prognoz – w kolejnych miesiącach 2020 r. inflacja będzie się obniżać i w perspektywie roku ukształtuje się w pobliżu 2,5 proc." - napisano.

"Większość członków Rady oceniała, że czynnikiem niepewności dotyczącym możliwego wzrostu inflacji na początku przyszłego roku są trudne do przewidzenia zmiany regulacyjne na rynku energii elektrycznej. Cześć z członków Rady wyrażała opinię, że w przypadku dalszego pogarszania się koniunktury na świecie i jej silniejszego wpływu na krajową sytuację gospodarczą dynamika cen w kolejnych kwartałach 2020 r. może obniżać się silniej od prognoz" - dodano.

W ocenie Rady, w najbliższych latach dynamika PKB – mimo oczekiwanego obniżenia – utrzyma się na relatywnie wysokim poziomie.

"Zaznaczano, że wzrost gospodarczy będzie w dalszym ciągu wspierany przez wzrost popytu konsumpcyjnego, czemu będzie sprzyjać utrzymujący się wzrost dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych wynikający z korzystnej sytuacji na rynku pracy, a także podwyżki płacy minimalnej w 2020 r. oraz wypłat świadczeń i obniżenia obciążeń podatkowych" - napisano.

"Jednocześnie część członków Rady oceniała, że ze względu na pogarszające się perspektywy światowej koniunktury oraz pojawiające się sygnały ich przekładania się na aktywność polskiego przemysłu tempo wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach może być niższe od przewidywanego w lipcowej projekcji" - dodano.

W załączniku dokument Minutes RPP październik 2019 r. (PAP Biznes)

pat/ map/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 7 silvio_gesell

Ogólnie, gdy stopy są przez długi czas na stałym poziomie, a zatrudnienie jest pełne, wtedy jest bardzo prosto. I to jest pierwszy raz w historii gdy będzie można zweryfikować hipotezę Fishera. Realna stopa dąży do zera z powodów demograficznych, zatem przy nominalnych stopach na 1,5% inflacja będzie dążyć do 1,5%.

! Odpowiedz
18 25 mikolaj01

Skąd brać kasę na obietnice ???
- okradnijmy tych których głosy kupiliśmy !!!!
Polacy to stado baranów jednak w większości :)

! Odpowiedz
24 33 cowabunga

co Łon wyprawia ?

! Odpowiedz
33 41 anty12

Wymieniajcie zlotowki na walute zagraniczna, bo komuniscki nie dadza za wygrana. Pociagna kraj na dno.

! Odpowiedz
6 43 patriota007

Czyli rozsadni ludzie tam siedza, bo w tych czasach pora zastanawiac sie nad podwyzka a nie obnizka

! Odpowiedz
24 15 pan_stanislaw_bezdomny

Nie rodzą się dzieci więc to oczywiste :)

! Odpowiedz
3 89 andre_van_danswijk

Tak się zastanawiam, czy pracy RPP nie da się zautomatyzować? Skoro motywują konkretnie - stopy są na poziomie X na podstawie takich i takich konkretnych danych z gospodarki, to to jest robota, którą mogłoby wykonywać oprogramowanie. Jedyny dodatkowy parametr dostarczony przez różnych członków RPP to chyba tylko "sentyment", a i tak dałoby się go obiektywnie wyliczyć na podstawie danych gospodarczych. RPP miesięcznie kosztuje 600 tys. zł. Wydaje mi się, że jedna osoba obsługująca Excela i podpisująca się pod tym, co ten Excel wyprodukuje, mogłaby zastąpić ten organ.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
44 63 wjagus

Technicznie da się, ale nie można, bo przecież trzeba tym ekonomicznym analfabetom i darmozjadom płacić sowite pensje.

! Odpowiedz
7 53 silvio_gesell

Dobre pytanie. Otóż nie można zautomatyzować. A to dlatego, że FED stosował już algorytm na wysokość stóp (tzw. regułę Taylora), skutkiem czego rynek mógł przewidzieć wysokość stóp, i ograł FED w 2008r.

https://brook.gs/2Mp1YJI

! Odpowiedz
4 13 mkx odpowiada silvio_gesell

dobre

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,01% 3,8776
2019-11-21 12:08:00
EUR/PLN 0,08% 4,2978
2019-11-21 12:08:00
EUR/USD 0,06% 1,1083
2019-11-21 12:08:00
CHF/PLN 0,05% 3,9157
2019-11-21 12:08:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil