REKLAMA

Przeszacowany budżet zemści się na nas wszystkich

Krzysztof Kolany2012-09-05 09:34główny analityk Bankier.pl
publikacja
2012-09-05 09:34
Nawet obniżone szacunki przyszłorocznego budżetu zapewne i tak okażą się przeszacowane. Rząd liczy na 2,2% wzrostu PKB, ale powinniśmy się cieszyć, jeśli gospodarka w ogóle urośnie w 2013 roku. Dlatego bezrobocie będzie wyższe niż założone 13% i w przyszłym roku może sięgnąć nawet 15%. O planowanym przez rząd wzroście wpływów podatkowych możemy zapomnieć.

Jest to także budżet dalszego wzrostu wydatków państwa (o 6 mld zł), wzrostu deficytu (o 600 mln zł) i nieustannego przyrostu długu publicznego, co w dalszej perspektywie grozi przekroczeniem konstytucyjnego limitu zadłużenia 60% w relacji do PKB. Sytuacja gospodarcza najprawdopodobniej zmusi rząd do nowelizacji budżetu.Czy założenia budżetowe na 2013 rok nie są przesadnie optymistyczne? Czy uda się opanować inflację? O propozycji budżetowej rządu rozmawiają Analitycy Bankier.pl - Jarosław Ryba i Piotr Lonczak.


Ministerstwo Finansów znów poszuka oszczędności w naszych kieszeniach. Podwyżka głównej stawki VAT do 25% jest niemal pewna. Niewykluczony jest też „skok na OFE” w stylu węgierskim, czyli nacjonalizacja środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych. Taka góra pieniędzy (240 mld zł) stanowi nieodpartą pokusę dla każdego rządu rozpaczliwie poszukującego pieniędzy na finansowanie rozdętych wydatków publicznych.

»Rząd przyjął kryzysową wersję budżetu


Zamiast podnosić podatki, rząd mógłby zdecydować się na cięcia wydatków. Ale zapewne tego nie uczyni, obawiając się spadku poparcia wyborców. A wystarczyłoby zawiesić waloryzację emerytur i rent, abyśmy tylko w przyszłym roku zaoszczędzili 8 mld złotych. Jeszcze większe oszczędności przyniosłaby redukcja niepotrzebnej i często wręcz szkodliwej biurokracji. Ale gdzie wtedy pracowaliby krewni i znajomi członków partii rządzących?

Krzysztof Kolany
Główny Analityk Bankier.pl
Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki