REKLAMA

Przedsiębiorcy pracują o 6 godzin dłużej niż osoby na etacie

2022-12-07 11:30
publikacja
2022-12-07 11:30

Polacy przepracowali średnio około 43,3 godzin tygodniowo w 2021 r. Najdłuższą tygodniówkę mają przedsiębiorcy. Osoby prowadzące własną działalność pracują o 6 godzin dłużej niż etatowcy, wynika z „Raportu z badania ludności w wieku 18-69 lat” przygotowanego w ramach projektu Bilans Kapitału Ludzkiego.

Przedsiębiorcy pracują o 6 godzin dłużej niż osoby na etacie
Przedsiębiorcy pracują o 6 godzin dłużej niż osoby na etacie
fot. trattieritratti / / Shutterstock

"Aktywni zawodowo Polacy zadeklarowali, iż poświęcają na pracę zawodową średnio około 43,3 godz. tygodniowo. Najdłużej pracują osoby z wykształceniem niższym (46 godz./tyg.), przy czym mężczyźni spędzali w pracy o 6 godz. dłużej niż kobiety (odpowiednio 45,8 i 40,3 godz. w tygodniu). Najmniej czasu poświęcały pracy osoby z wykształceniem wyższym (ok. 42 godz. w porównaniu do ok. 44 godz. deklarowanych przez osoby z niższym wykształceniem)" podają autorzy „Raportu z badania ludności w wieku 18-69 lat”. 

Nierówności w tygodniowym czasie pracy nie są uzależnione wyłącznie od płci osób zatrudnionych. Przedsiębiorcy pracują o 6 godzin dłużej tygodniowo niż etatowcy, wynika z raportu. Mężczyźni prowadzący własną działalność gospodarczą spędzają średnio ponad 50 godzin w pracy w tygodniu. Dla porównania kobiety posiadające swój biznes pracują tygodniowo ok. 44 godziny. 

„Raport z badania ludności w wieku 18-69 lat” / PARP

Największą popularnością wśród form zatrudnienia wciąż cieszy się umowa o pracę. Ponad połowa osób w wieku od 18 do 69 r.ż. posiadała ten rodzaj umowy. Zdecydowana większość pracowników z tej grupy była zatrudniona na czas nieokreślony - ponad 80 proc. Natomiast "umowy cywilnoprawne najpopularniejsze były w grupie do 24. roku życia - w okresie ostatnich 12 miesięcy pracę taką wykonywało 22,6% osób w tej kategorii. Wraz z wiekiem popularność tej formy zatrudnienia systematycznie spada - aż do 1,5% w grupie 65+" – czytamy w raporcie.

Projekt Bilans Kapitału Ludzkiego realizowany jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Uniwersytet Jagielloński. Raport podsumowuje wyniki badań prowadzonych na przełomie 2021 i 2022 r. pośród osób dorosłych w wieku 18-69 lat.

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (32)

dodaj komentarz
mikroprzedsiebiorca
Ciekawe badania, osobiście znam sporo przedsiębiorców, którzy żyją praktycznie tylko pracą. Myślę że jakby zaczęli liczyć czas poświęcony pracy to sami by się przestraszyli. Polacy na tle innych krajów europejskich to bardzo pracowity naród, możemy być z tego dumni.
msp
Chyba 8 g więcej na tydzień. Od której do której ? A weekendy? Najmniej zwolnień lekarskich , największe podatki , nienawiść władzy . To jest chleb powszedni przedsiębiorcy ! Oni jacyś pierd…. ze jeszcze im się chce.
zbyszek_
Tylko ze oni traktują jeżdżenie Q15 i gadanie przez zestaw głośno mówiácy jako godziny pracy...
jo41
A masz coś przeciwko? Dzięki mojemu jeżdżeniu i gadaniu przez zestaw głośnomówiący ja i moi pracownicy mamy pracę - oni zresztą też jeżdżą i gadają (co jest bardzo cenne). Więc weź się do roboty, tylko tyle. A może dla Ciebie aż tyle...
prawdziwynierobot
dziś w radiu cytowali "anonimowego posła PIS", który stwierdził, że przedsiębiorcy z natury powinni być przedsiębiorczy, więc jak ich nie stać na opłacenie zwiększonego zusu, to nie powinni być przedsiębiorcami.

No i kurze jajo nie będę, bo pójdą na bezrobocie, pytanie kto ich będzie utrzymywał - pan, panie (p)ośle?
baibina
Odechciewa mi się coraz bardziej pchać ten wózek zwany Wolską na którym siedzą tylko Paniusie Nauczycielusie na etacie 15 h w tygodniu, Górnicy na L4 na 4 letnich wypowiedzeniach i 200 tys odprawy w kieszeni, piloci 3eci rok chodzacy za kosiarką i Emeryci z 15ta emeryturą! I to wszystko ZA MOJE 50 godzin w tygodniu! Sorry juz nie Odechciewa mi się coraz bardziej pchać ten wózek zwany Wolską na którym siedzą tylko Paniusie Nauczycielusie na etacie 15 h w tygodniu, Górnicy na L4 na 4 letnich wypowiedzeniach i 200 tys odprawy w kieszeni, piloci 3eci rok chodzacy za kosiarką i Emeryci z 15ta emeryturą! I to wszystko ZA MOJE 50 godzin w tygodniu! Sorry juz nie daje radey juz nie mogę wiecej juz nie starcza, nie ma skad zabierać !
zgadujzgadula
Nie jesteś cool . Oddaj nerkę wtedy brać etatową poprosi o wątrobę.. a jak już oddasz wątrobę FGSP będzie Ciebie ścigać do os.... śmierci o serce. Brać zaniesie jaja gdzieś indziej a ty nie jesteś cool.
baibina odpowiada zgadujzgadula
No tak a w kolejce jeszcze madki z 500+, masowo zaproszeni nad wisłę ukraincy, lekarze którzy jak mi coś dolega to dzwonią do mnie zamiast przyjąć i krawężniki próbujacy mi wcisnać mandat 8 tys zł za to ze przekroczyłem o 10 km/h predkosc dozwoloną
baibina
Poprosze do utrzymania wiecej Żołnierzy na straży macierzy! Bo Marszałek Kaczynski mowil ze chce pol milionowa armie budować (nie wiem tylko przeciwko komu). A potem bedzie jak w II RP ze jak przyjdzie co do czego to się rozpierzchną żołdacy na wszystkie strony jak w 39tym i sie trzeba bedzie siekierą bronić jak w 43 przeciwko hajdamakom Poprosze do utrzymania wiecej Żołnierzy na straży macierzy! Bo Marszałek Kaczynski mowil ze chce pol milionowa armie budować (nie wiem tylko przeciwko komu). A potem bedzie jak w II RP ze jak przyjdzie co do czego to się rozpierzchną żołdacy na wszystkie strony jak w 39tym i sie trzeba bedzie siekierą bronić jak w 43 przeciwko hajdamakom (bo broni też nie dadza)
baibina odpowiada (usunięty)
Skad to wzielem? Z RAPORTU OECD to wziąłem!

https://forsal.pl/artykuly/549718,polscy-nauczyciele-pracuja-najkrocej-na-swiecie.html

Nie dziwie się ze brakuje nauczycieli skoro pracują tylko 15 godzin w tygodniu!
A powiedz mi kogo teraz nie brakuje na rynku pracy ? Pielęgniarek moze nie brakuje? Lekarzy nie brakuje?
Skad to wzielem? Z RAPORTU OECD to wziąłem!

https://forsal.pl/artykuly/549718,polscy-nauczyciele-pracuja-najkrocej-na-swiecie.html

Nie dziwie się ze brakuje nauczycieli skoro pracują tylko 15 godzin w tygodniu!
A powiedz mi kogo teraz nie brakuje na rynku pracy ? Pielęgniarek moze nie brakuje? Lekarzy nie brakuje? inzynierów? Budowlanców tez nawet brakuje a pracują 45 a nie 15!

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki