REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Przed nami debiuty spółek za ponad 9 mld zł. Największe IPO jest już za nami

Michał Kubicki2021-12-01 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-12-01 06:00
Przed nami debiuty spółek za ponad 9 mld zł. Największe IPO jest już za nami
Przed nami debiuty spółek za ponad 9 mld zł. Największe IPO jest już za nami
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Rok 2021 jest najlepszym od lat pod względem liczby debiutów na rynku głównym warszawskiej giełdy. Wartość IPO wszystkich tegorocznych ofert może zamknąć się na poziomie 9 mld zł.

Chociaż liczba zejść z giełdy jest ciągle większa niż nowych debiutów — pisaliśmy o tym w artykule „Exodus na GPW” - to trzeba uczciwie powiedzieć, że rok 2021 jest najlepszy od 3 lat pod względem nowych IPO. Od 2018 rok do końca pandemicznego 2020 na GPW debiutowało równo 7 spółek rocznie.

Wartość IPO i Kapitalizacja

Obecny rok już pobił poprzednie lata w liczbie wejść na giełdę, a w grudniu prawdopodobnie dojdzie do kolejnych dwóch, które poprawią obecny wynik i pozwolą zamknąć go z liczbą 14 wejść. Będą to spółki o kapitalizacji w sumie przekraczającej 9 mld zł. Największa z nich, czyli Grupa Pracuj.pl, została wyceniona na ponad 5 mld zł.

Nie będzie to jednak największa spółka debiutująca w tym roku na GPW. Taką było Pepco, którego kapitalizacja wyniosła 23 mld zł. To była też największa oferta, bowiem spółce udało się zebrać 3,7 mld zł. Pod tym względem IPO Grupy Pracuj.pl znajdzie się na drugim miejscu, nieznacznie wyprzedzając ofertę Huuuge z lutego br. Dla przypomnienia ubiegłoroczny, największy debiut na GPW w historii dotyczył Allegro, a wartość oferty wyniosła blisko 9,2 mld zł. Cena, po jakiej sprzedawano Allegro (43 zł), dała wycenę na poziomie 44 mld zł. Wówczas było to najwięcej na giełdzie.

SPÓŁKA  WARTOŚĆ IPO (mln zł)  KAPITALIZACJA (mln zł) 
Photon Energy  przejście z NewConnect                                    710   
Answear.com                                         80                                      429   
Huuuge  1 670    4 200   
Creepy Jar  przejście z NewConnect                                    715   
Captor Therapeutics                                       184                                      710   
Vercom                                       225                                      831   
Brand24  przejście z NewConnect                                      62   
Pepco  3 700     23 000   
Shoper                                       363      1 320   
Onde                                       444    1 430   
Cavatina Holding                                       187                                      622   
Poltreg                                       100                                      350   
Murapol*  571      1 630   
Pracuj.pl*  1 120     5 040   
STS Holding*  1 200     4 000   
Bankier pl. na podstawie danych z gpw.pl

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to kapitalizacja wszystkich debiutujących spółek w tym roku przekroczy 45 mld zł, z czego 7 będzie o wartości powyżej 1 mld zł (tekst był przygotowany przed decyzją Murapolu). Kwotę ponad 1 mld zł uda się prawdopodobnie zebrać z rynku 4 spółkom. Oprócz wspomnianych Pepco i Grupy Pracuj.pl ta sztuka już się udała Huuuge i ma szansę powieść się w przypadku STS Holding.

Struktura transz

Pozyskanie kapitału z rynku to podstawowy cel przeprowadzenia oferty publicznej i zadebiutowania na giełdzie. Spółki emitują nowe akcje oraz sprzedają już istniejące tak, aby przy możliwie jak najmniejszym dzieleniu się udziałami w firmie pozyskać jak najwięcej gotówki. Najwięcej kapitału spółki pozyskują od inwestorów instytucjonalnych. Udział indywidualnych inwestorów w podziale transz IPO przeważnie oscylował wokół poziomu 10 proc. Tylko w przypadku Answear i Poltregu był większy i wyniósł 20 proc.

Spółka Struktura transz IPO Redukcja transzy inwestorów indywidualnych
Instytucjonalni Indywidualni
Photon Energy nie dotyczy
Answear.com 80% 20% 96,60%
Huuuge  95% 5% 96,60%
Creepy Jar nie dotyczy 
Captor Therapeutics 90% 10% 91,71%
Vercom 88% 12% 92,41%
Brand24 nie dotyczy
Pepco 97% 3% 87,99%
Shoper 92% 8% 92,49%
Onde 92% 8% 89,42%
Cavatina Holding 88% 12% 37,20%
Poltreg 80% 20% 24,22%
Bankier pl. na podstawie danych z gpw.pl

Mniejsza liczba akcji przydzielona dla indywidualnych inwestorów oraz popyt przekraczający podaż sprawiają, że firma przeprowadzająca debiut musi każdemu zapisanemu uczestnikowi IPO przydzielić mniejszą liczbę akcji. Mierzy to stopa redukcji, która im wyższa, tym pokazuje większe zainteresowanie akcjami debiutującej spółki. Jest to mechanizm podobny do tego stosowanego w buybackach, opisanego w innym artykule. W tym roku wśród inwestorów indywidualnych największym zainteresowaniem cieszyły się dwa debiuty dotyczące Huuuge i Answear. Stopa redukcji wyniosła wtedy 96,6 proc.

To, od kogo pochodzi kapitał pozyskiwany na giełdzie, dobrze widać na przykładzie Poltregu. Wartość IPO zamknęła się  tam w okolicach 100 mln zł. Zgodnie z podziałem transzy 80 proc., czyli 80 mln zł, wyłożyli inwestorzy instytucjonalni, pozostałe 20 milionów pochodziło od mniejszych inwestorów. Tych dużych było tylko 26, a mniejszych zapisanych na akcje ok. 1500.  Przy Allegro inwestorów indywidualnych było 36 tys.

Co dalej po IPO

Debiut na giełdzie to dopiero początek zarówno dla spółki, jaki i inwestorów. Duży popyt na akcje i znaczna redukcja zazwyczaj przekłada się na zainteresowanie zdobyciem akcji w dniu pierwszych notowań. To generuje często najwyższe obroty na spółce oraz w przypadku dużej kapitalizacji także zwiększone obroty na całej GPW. Przywoływany przykład Allegro to 4 mld obrotu na akcjach spółki w dniu debiutu i wzrost kursu o blisko 63 proc. na zamknięciu (ostatnie sesje na GPW to ok. 1,5 mld dziennego obrotu wszystkich spółek). Niestety tegoroczni debiutanci nie dali zarobić tak wiele swoim inwestorom. W dniu debiutu najlepiej poradziły sobie akcje Answear, zyskując blisko 30 proc. Po przeciwnej stronie jest niedawny debiutant Poltreg, którego redukcja była najmniejsza i jak się okazało nie bez przyczyny, bo w dniu debiutu podaż wygrała z popytem.

Spółka Zmiana w dniu debiutu 
Photon Energy 0%
Answear.com 29,80%
Huuuge  -1%
Creepy Jar -3,50%
Captor Therapeutics 0%
Vercom 16,40%
Brand24 -2,50%
Pepco 12,50%
Shoper 11,70%
Onde 8%
Cavatina Holding 0%
Poltreg -17,30%
Bankier pl. na podstawie danych z gpw.pl

Notowania w dzień debiutu często ustawiają sentyment do spółki i przesądzają o handlu w następnych tygodniach. Spadkowy debiut Huuuge (akcje w ciągu dnia traciły kilkanaście procent, pomogła stabilizacja kursu przez Ipopemę) i tegoroczny sentyment do producentów gier przełożył się już na ponad 40 proc. spadek od pierwszych notowań. Pepco ciągle jest na 3 proc. plusie, a jeszcze na początku października wzrost od dnia debiutu wynosił ponad 17 proc. Do tych dwóch największych tegorocznych debiutów wkrótce dołączą następni.

Pierwszy dzień notowań Grupy Pracuj.pl jest wyznaczony na 9 grudnia,  a STS Holding ma przypaść na 10 grudnia. Początek przyszłego tygodnia zapowiada się więc emocjonująco. Murapol we wtorkowe popołudnie poinformował, że jednak wycofuje się z debiutu giełdowego. Mamy więc sytuacje podobną do tej z Canal Plus, kiedy spółka w ostatniej chwili zmieniła zdanie i anulowała IPO.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek.

Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki