REKLAMA

Canal+ Polska odwołuje IPO. Debiutu na giełdzie nie będzie

Michał Żuławiński2020-11-10 11:33analityk Bankier.pl
publikacja
2020-11-10 11:33
Canal+ Polska odwołuje IPO. Debiutu na giełdzie nie będzie
Canal+ Polska odwołuje IPO. Debiutu na giełdzie nie będzie
/ Materiały prasowe

Canal+ Polska odwołał pierwszą ofertę publiczną i planowany na koniec listopada debiut na GPW. Powodem jest zmiana sytuacji na rynkach finansowych.

- Decyzja jest następstwem zwiększonej zmienności na rynkach finansowych wpływającej negatywnie na przeprowadzenie oferty - informuje spółka w komunikacie. Oferta została odwołana w całości.

Wczoraj zakończyły się zapisy na akcje Canal+ Polska przez inwestorów indywidualnych. Tego samego dnia ogłoszono informację o postępie w pracach nad szczepionką na koronawirusa, co wywołało silne zmiany cen akcji na światowych rynkach. Sporej przeceny doznały m.in. akcje spółek, które teoretycznie zyskują w czasie lockdownu – np. Netfliksa (-8,5 proc.).

Według nieoficjalnych informacji, powodem odwołania oferty miał być brak zainteresowania ze strony inwestorów instytucjonalnych.

- Inwestorzy detaliczni dopisali, ale popyt ze strony instytucji finansowych, zwłaszcza zagranicznych, był mniejszy od oczekiwań, księga popytu nie została pokryta nawet przy cenie 43 zł za walor – informuje „Puls Biznesu” powołując się na źródła rynkowe.

- Debiut Allegro pokazał, że na rynku jest "ssanie" na akcje wzrostowych spółek tzw. "nowej gospodarki" i oferta Canal+ próbowała się w to wstrzelić, część biznesu spółki nawiązuje bowiem np. do popularnego Netfliksa. Główny biznes Canal+ to jednak dość "nudna" z inwestorskiego punktu widzenia telewizja satelitarna, na której ciężko o fajerwerki i szybki wzrost. To raczej rynek stabilny, a nie wzrostowy. Najwidoczniej takimi ścieżkami poszły myśli inwestorów przy wycenie Canal+ i uznali oni, że przy proponowanej cenie taki model nie jest wart zakupu - komentuje Adam Torchała, analityk Bankier.pl.

Szerzej o mocnych i słabych stronach Canal+ oraz samym debiucie pisaliśmy w ubiegłotygodniowym artykule „Debiut Canal+ Polska. Analiza prospektu przed IPO”.

Odwołanie oferty oznacza, że Canal+ Polska nie będzie ubiegał się o dopuszczenie akcji do obrotu na GPW. Pierwotne plany zakładały, że debiut odbędzie się 23 listopada.

- W związku z odwołaniem oferty: (i) zapisy złożone na Akcje Oferowane zostają uznane za nieważne, a dokonane płatności zostaną zwrócone inwestorom bez jakichkolwiek odsetek i odszkodowań nie później niż 7 dni po dniu publikacji niniejszego komunikatu aktualizującego; oraz (ii) Spółka nie będzie ubiegała się na podstawie Prospektu o dopuszczenie Akcji Dopuszczanych do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW, rynku równoległym prowadzonym przez GPW albo innym rynku – czytamy w komunikacie Canal+ Polska.

- Intencją Akcjonariuszy Sprzedających jest powrót to planów przeprowadzenia Oferty, kiedy sytuacja na rynkach finansowych będzie bardziej sprzyjająca - poinformowała dodatkowo spółka.

Warto dodać, że informacja o odwołaniu IPO nie jest jedyną dotyczącą Canal+, która dotarła dziś na rynek. Nordic Entertainment Group poinformował, że od przyszłego sezonu (za pośrednictwem platformy Viaplay) będzie pokazywał Bundesligę w Polsce. Dziś robią to Eleven Sports i Canal+. Platforma może więc stracić jedne z najcenniejszych praw na polskim rynku sportowym. O ryzyku utraty praw pisaliśmy w przytaczanej już wcześniej analizie IPO. Był to jeden z czynników ryzyka wymienionych w prospekcie spółki.

MŻ/AT

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (28)

dodaj komentarz
loool
Czy inwestorom którzy zamrozili kapitał na zapisy nie należy się odszkodowanie ?
meryt
loool "Czy inwestorom którzy zamrozili kapitał na zapisy nie należy się odszkodowanie ?"

Czytać co się podpisuje przy składaniu zapisów :)
dlaczego_nie odpowiada meryt
No chyba ze się jest w PiS wtedy co najwyżej Anżej uniewinni
jes odpowiada meryt
Mówisz emerytku aby brać przykład z Szumowskiego?
jes
Nikt ci nie broni zaskarżyć spółki albo przeczytać regulamin zapisów. Jednak przy obecnych oprocentowaniach lokat to kwota wydaje się być astronomiczna :)
meryt odpowiada dlaczego_nie
"sprawa „ułaskawienia” Do takiego nigdy nie doszło. Sprawca swoich ohydnych czynów nie został ułaskawiony przez Andrzeja Dudę. Trafił do więzienia i odbył całą karę"

"Prezydent zgodził się jednak, by skrócić mężczyźnie okres izolacji od innych członków rodziny. Dlaczego? Domagały się tego same ofiary! Po odbyciu
"sprawa „ułaskawienia” Do takiego nigdy nie doszło. Sprawca swoich ohydnych czynów nie został ułaskawiony przez Andrzeja Dudę. Trafił do więzienia i odbył całą karę"

"Prezydent zgodził się jednak, by skrócić mężczyźnie okres izolacji od innych członków rodziny. Dlaczego? Domagały się tego same ofiary! Po odbyciu kary sprawca nawiązał z córką i żoną kontakt. Podjął pracę i zbliżył się do rodziny"

"To oczywiście nie zaciera przestępstwa, ale rzuca zupełnie inne światło na tę sprawę."
dlaczego_nie odpowiada meryt
Masz na myśli Wąsika i Kamińskiego..... pisoski najmito
6tyzmysl
Bo kto niby kupuje teraz Telewizję? Przecież to archaizm , musieli by stworzyć nowy Index - starocie XX w
jes
Zwłaszcza, że nie ma większego badziewia niż Canal+
iluminata
A szkoda potem chętnie bym kupił akcje tego szmatławca za 5 zł.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki