REKLAMA

Akcje Allegro zadebiutowały na warszawskiej giełdzie

2020-10-12 09:18, akt.2020-10-12 17:21
publikacja
2020-10-12 09:18
aktualizacja
2020-10-12 17:21

W poniedziałek o 9:15 na warszawskiej giełdzie rozpoczęły się notowania akcji Allegro.eu. Pierwsze transakcje zawarto po kursie 65 zł, a więc o 51 proc. powyżej ceny ofertowej. To największy od przynajmniej dekady debiut na GPW.

Akcje Allegro zadebiutowały na warszawskiej giełdzie
Akcje Allegro zadebiutowały na warszawskiej giełdzie
/ GPW

Na finiszu poniedziałkowej sesji wymieniano się po cenie 70 zł, czyli o 63 proc. powyżej ceny ofertowej ustalonej w ofercie na 43 zł. Obroty akcjami dzisiejszego debiutanta wyniosły niemal 4 mld zł. Wcześniej inwestorzy tłumnie ruszyli po oferowane przed debiutem akcje Allegro, czego dowodem są redukcje w przydziale papierów. W transzy dla inwestorów indywidualnych redukcja wyniosła 84,85 proc.

Akcje Allegro zadebiutowały na warszawskiej giełdzie

Przypomnijmy, że do inwestorów trafiło 213,55 mln akcji Allegro.eu. Razem z opcją stabilizacyjną łączna liczba oferowanych akcji wynosiła 246,86 mln. Wartość przeprowadzonej oferty publicznej wyniosłą blisko 9,2 mld zł. Według obliczeń Bankier.pl to największe IPO na warszawskim parkiecie od maja 2007 roku. Oferta Allegro pod względem wartości przebiła debiut PZU z maja 2010 roku. Do obrotu trafiło 1,023 mld akcji spółki Allegro.eu.

Allegro z kolejnymi rekordami

Dzięki wzrostom podczas pierwszego dnia notowań Allegro zostało bezapelacyjnie największą spółką notowaną na GPW (z wyłączeniem tzw. dual-listingów). Jej kapitalizacja sięga aż 70 mld zł, podczas gdy największa spółka z grona polskich blue chipów - CD Projekt - wart jest 35,6 mld zł. Allegro warte jest zatem blisko dwukrotnie więcej niż producent "Wiedźmina". Za plecami CD Projektu znajdują się PGNiG (28,5 mld zł), PKO BP (27,6 mld zł) oraz KGHM (24,4 mld zł). 

Tak wysoka kapitalizacja oznacza, że Allegro nie będzie miało problemu z zakwalifikowaniem się do WIG20 na zasadzie korekty nadzwyczajnej. Tę GPW Benchmark ogłosiło po sesji, zmiany z kolei wprowadzane są dwa dni po ogłoszeniu, czyli po sesji 14 października. Allegro zastąpi wówczas w indeksie mBank. Szerzej zasady klasyfikacji do indeksu WIG20 opisywaliśmy w tekście o scenariuszach awansu Allegro do głównego polskiego indeksu.

W kontekście rekordów warto także wspomnieć o obrotach. Jeszcze przed godziną 13 przekroczyły one na Allegro 2,55 mld zł. To właśnie ta suma stanowiła do tej pory sesyjny rekord obrotów na pojedyńczej spółce z GPW. Ustanowił go wspominany już PZU podczas debiutu w 2010 roku. Także i ten rekord udało się przebić w trakcie debiutu Allegro. Licznik ostatecznie zatrzymał się tuż przed 4 mld zł.

Nie udało się z kolei pobić sesyjnego rekordu dla całego rynku. Tutaj sesją z największymi obrotami był dzień, gdy GPW dołączyła do grona rynków rozwiniętych w 2018 roku. Wówczas statystyka aktywności sięgnęła aż 5,3 mld zł. Dziś mimo świetnego wyniku Allegro licznik zatrzymał się tuż powyżej 5 mld zł i rekord pozostał niepobity. I tak jednak była to druga pod względem obrotów sesja w historii GPW.

O debiucie i samej spółce można porozmawiać na giełdowym forum Bankier.pl poświęconym Allegro.

KK/AT

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (66)

dodaj komentarz
jarunia
Sasin jesteś ojcem chrzestnym tego badziewia, tam odpłynęły kapitały spółek skarbu państwa
mj12
Da się to jakoś shortować :-) ?
wtomek
Jakaś dziecinada z tym porównywaniem najpierw CDP do innych spółek, obecnie Allegro. Porównuj kolego redaktorze do wartości spółek z okolic szczytu notowań, trwamy w ponad dziesięcioletniej bessie, a rządzą nami największe nieudaczniki w historii, można się długo onanizować na samą myśl jaka giełda kiedyś była duża. (:-)
fred_
Amazon nie jest znaczacym zagrozeniem dla allegro ale FB Marketplace juz tak, i to bardzo duzym.
wtomek
Bezsens, bajzel jest na allegro, a Marketplace to kompletny śmietnik. Kompletnie złe porównanie.
sel
Absurdalna sytuacja, program do sprzedaży w internecie osiągnął wartość 70 mld. ?! Amazon może by kupił , ale za 100 mln.
polak1978
Nie wiemy przecież czy Amazon nie zamierza kupić Allegro i stworzyć przez niego przyczółka na ten obszar Europy.
Może lepsze to dla nich niż wyniszczająca obie strony "wojna" w postaci konkurencji na naszym rynku, którą pewnie wygrałby amazon.
Nie jestem specjalistą w tego typu tematach więc może być tak że takie
Nie wiemy przecież czy Amazon nie zamierza kupić Allegro i stworzyć przez niego przyczółka na ten obszar Europy.
Może lepsze to dla nich niż wyniszczająca obie strony "wojna" w postaci konkurencji na naszym rynku, którą pewnie wygrałby amazon.
Nie jestem specjalistą w tego typu tematach więc może być tak że takie przejęcie nie ma sensu albo zrobiliby to bez wejścia Allegro na GPW.
and-owc
Komentarze dobre dla kupujących (nie dla sprzedających).
prawnuk
No cóż - ani pan Sasin ani pan Tchórzewski nie będą ręcznie zarządzali Allegro w celu ratowania najmniej efektywnego górnictwa na swiecie. Więc nie wiem co wasz dziwi? Jutro można podnieść wartość nominalna akcji np Orlenu do 1000 zl i pobrać ponad `180 zl podatku. Pis, by okraść akcjonariuszy, już to robił. Więc trzeba dmuchać na zimne
loool
Jak można kupić cukierka wartego 1 zł za 110 zł ???? I jeszcze podbić cenę cukierka do 160 zł ?!! To mogą zrobić tylko dzieci ulicy

Powiązane: Debiut Allegro na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki