ZUS: Ruszył emerytalny suwak bezpieczeństwa

Ruszył system tzw. emerytalnego suwaka bezpieczeństwa - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od piątku 31 października część środków zgromadzonych na OFE na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego będzie przekazywana do ZUS.

(fot. STANISLAW KOWALCZUK / EastNews)

Od piątku suwak objął te osoby płacące składkę na emeryturę, które po 1 lutego 2014 r. - ustawa zmieniająca system emerytalny weszła w życie - miały wiek niższy o mniej niż 10 lat od wieku emerytalnego.

Środki będą przekazywane do ZUS w równych częściach do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. Kwoty będą zapisywane na indywidualnym koncie emerytalnym przyszłego emeryta. Emerytury ze środków OFE będzie wypłacał ZUS. Cały proces przekazywania środków nazwano suwakiem bezpieczeństwa.

Suwak w ustawowym założeniu ma zapewnić bezpieczeństwo i ochronę wartości środków zgromadzonych w OFE w razie załamania rynków finansowych bezpośrednio przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W takim przypadku doszłoby do obniżenia kapitału i uzyskania niższego świadczenia - przypomniał Zakład.

ZUS wyjaśnił, że w ramach procedury przekazywania zgromadzonego w OFE kapitału poinformuje Otwarte Fundusze Emerytalne o tych ubezpieczonych, którzy w danym miesiącu ukończyli lub ukończą wiek niższy o 10 lat od wieku emerytalnego.

OFE będą umarzały im część jednostek rozrachunkowych, a na rachunek ZUS przekażą środki odpowiadające wartości tych jednostek w danym miesiącu. Po przekazaniu do ZUS całości środków - osiągnięciu wieku emerytalnego przez ubezpieczonego, jego członkostwo w OFE ustanie.

Pierwszy przelew środków powinien zostać wykonany przez OFE 12 listopada - wynika z informacji ZUS.

"Dzięki realizacji procesu suwaka, w momencie przejścia na emeryturę, wszystkie środki będą na subkoncie w ZUS, co gwarantuje, że środki te zostaną uwzględnione przy ustalaniu wysokości emerytury" - zapewnia Zakład.(PAP)

ago/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~edekl5757

Zaraz obsikam się ze śmiechu :) Teraz czuję się bezpieczny jak cholera.

! Odpowiedz
0 16 ~224

Przypomina mi się monolog Rewińskiego na temat silnika dwusuwowego, który powostaje poprzez usunięcie z silnika czterosuwowego suwu ssania i suwu pracy. Pozostaje w ten sposób suw wsuwu i suw wysuwu.Myślę że to jest właśnie to co robi z nami rząd: wsuw i wysuw, a my aż piejemy z zadowolenia

! Odpowiedz
1 9 ~lolo

Kolejne etap okradania emerytów przez PO i Tuusska

! Odpowiedz
1 20 ~posel

ZŁODZIEJE Potrzebują kasę na komuchów, SB, milicję i Tzw ludowe wojsko oraz aparat sędziowski, który nękał Polaków. To ich emerytury zabezpieczył przy okrągłym stole WAŁESA, który jako robotnik żyje teraz z rodziną jak szlachcic

! Odpowiedz
0 15 ~rk

Suwak bezpieczeństwa? A może lepiej rozporek Tuska?

! Odpowiedz
3 14 ~lol3

guzik, a nie ruszył. Przecież ZUS zgodnie z ustawą o nacjonalizacji OFE może "zauważyć" te 150 mld zł z OFE dopiero w sierpniu 2015. OFE tylko przelewają kasę, a ZUS zastanawia się ile dostał i gdzie to wpisać do systemu. No bo przecież fizyczny pieniądz już jest dawno rozdany.

! Odpowiedz