OFE w ramach suwaka przekazały do ZUS aktywa warte 630,17 mln zł

Otwarte fundusze emerytalne przelały do ZUS środki w wysokości 630,17 mln zł w ramach tzw. suwaka - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe ZUS.

Jest to transfer lipcowy, a przelewy są za czerwiec.

W czerwcu OFE otrzymały z ZUS 248,9 mln zł.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia 2013 r. przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki zgromadzone przez ubezpieczonego w OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie. To tzw. suwak bezpieczeństwa, który ma zapewnić bezpieczeństwo i ochronę wartości środków zgromadzonych w OFE w razie załamania rynków finansowych bezpośrednio przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W takim przypadku doszłoby do obniżenia kapitału i uzyskania niższego świadczenia.

W ramach suwaka, OFE będą stopniowo umarzały część jednostek rozrachunkowych takich osób, a na rachunek ZUS przekażą środki odpowiadające wartości tych jednostek w danym miesiącu. Po przekazaniu do ZUS całości środków i osiągnięciu wieku emerytalnego przez ubezpieczonego jego członkostwo w OFE ustanie. (PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 jendreka

Tu jeszcze raz powtórzę, suwak wyciągnął z gpw 600 mln, a ZUS przekazał na gpw w ramach OFE 60 mln, czego w tym artykule nie zamieszczono. Można to znaleźć w innej publikacji z przed kilku dni. Dodam jeszcze, że tenże suwak w ciągu 2 lat zredukowal mój kapitał w OFE o 50%!!!!!, w dwa lata !!!. Tak jest skonstruowany. Brawo dla pomysłodawców. Czy z ppk bedzie to samo? Niech każdy sobie odpowie. Debata nad ta ustawa już tyle i ciągle nie ma końca.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil