REKLAMA

Provident ukarany za pożyczki udzielane w domu

2019-02-19 09:16
publikacja
2019-02-19 09:16

Firma pożyczkowa zapłaci ponad 12 mln zł kary za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. W listopadzie zeszłego roku Sąd Apelacyjny odrzucił apelację firmy, wskazując na szkodliwość praktyk stosowanych przy udzielaniu pożyczek w domu klienta.

– Na działania te byli szczególnie podatni konsumenci znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej, pilnie potrzebujący gotówki - przypomina uzasadnienie sądu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przy okazji większego podsumowania niedawnych wyroków dotyczących ochrony konsumentów.

Sąd nałożył na Providenta karę w wysokości 12 mln zł / YAY Foto

Wyrok w sprawie Providenta zapadł w listopadzie 2018 roku i odnosił się do decyzji UOKiK-u jeszcze z 2013 roku, w której urząd dopatrzył się naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Chodziło o pożyczki z obsługą w domu. UOKiK zwracał uwagę, że firma podawała w umowie nieprawdziwe informacje o całkowitym koszcie takiej pożyczki i wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) - klient nie był informowany o dodatkowej opłacie z tytułu obsługi pożyczki w domu oraz tzw. opłacie przygotowawczej. Wówczas Urząd nałożył na spółkę kary w łącznej wysokości 12 mln zł.

W listopadzie 2017 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów obniżył karę do kwoty ok. 770 tys. zł. Od wyroku odwołały się obie strony.

Pod koniec ubiegłego roku Sąd Apelacyjny oddalił apelację Providenta, powracając do wysokości kary wskazanej przez prezesa UOKiK. W ocenie SA na praktyki stosowane przez przedsiębiorcę szczególnie podatni byli konsumenci znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej, pilnie potrzebujący gotówki. Mieli oni łatwiej decydować się na niekorzystne warunki stawiane przez firmę pożyczkową, przy czym dowiadywali się o nich dopiero na ostatnim etapie zawierania umowy.

– To stara sprawa, z 2013 roku, i jest dzisiaj bez znaczenia z perspektywy klientów – podkreślała w komentarzu dla "Pulsu Biznesu" w listopadzie ubiegłego roku Alicja Kopeć, członek zarządu Provident Polska. Nie kryła też zaskoczenia decyzją Sądu Apelacyjnego. Firma podkreśla jednak, że praktyki na rynku pożyczek pozabankowych ulegają silnym transformacjom. – Liczba skarg składanych do Rzecznika Finansowego na działania firm pożyczkowych to niewielki odsetek na tle całego sektora finansowego – zwraca uwagę Kopeć. – Deklarujemy dalszą pracę na rzecz jeszcze większego bezpieczeństwa klientów na tym rynku – dodaje.

MW

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki