REKLAMA
PIT 2023

Ubyło promocji kredytów hipotecznych. Stawki są nieco niższe

Michał Kisiel2021-04-09 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-09 06:00

W kwietniu kredytobiorcy poszukujący promocyjnych ofert hipotek mają nieco mniejszy wybór. Bankier.pl sprawdził, jak prezentują się stawki w porównaniu z propozycjami przedstawianymi przez kredytodawców w poprzednich miesiącach.

Ubyło promocji kredytów hipotecznych. Stawki są nieco niższe
Ubyło promocji kredytów hipotecznych. Stawki są nieco niższe
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

Początek wiosny stoi pod znakiem ożywienia na rynku kredytów hipotecznych. Jak wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu banki przesłały do BIK-u zapytania o hipoteki na kwotę wyższą o 36,8 proc. niż w marcu 2020 r. Świetny wynik to nie tylko efekt porównania z okresem początku pandemii. Rekordowa okazała się liczba wnioskodawców. O finansowanie starało się 56 tys. osób, najwięcej w okresie ostatnich 10 lat.

Zestaw dostępnych na rynku ofert promocyjnych nieco się skurczył. Pekao Bank Hipoteczny nie przedłużył ostatniej akcji i proponuje dziś klientom wyłącznie standardowy pakiet. W przypadku pozostałych banków goszczących od kilku miesięcy w zestawieniach promocji można wyróżnić dwa podejścia. Pierwsze opiera się na częstym manipulowaniu cennikami i serwowaniu klientom co miesiąc nowych edycji promocji (np. mBank, ING Bank Śląski), a drugie bazuje na akcjach z dłuższym, kilkumiesięcznym terminem ważności.

Nowa edycja promocji kredytu hipotecznego w mBanku

Od 31 marca do 24 kwietnia w mBanku dostępna jest nowa oferta promocyjnych kredytów hipotecznych pod nazwą „Wiosenna promocja”. Minimalna kwota kredytu dla klientów, którzy nie są zaliczani do segmentu Intensive, to 100 tys. zł. Bank nie pobiera prowizji za przyznanie finansowania. Klient musi przystąpić do ubezpieczenia na życie i opłacać składki przez co najmniej 5 lat. Składka pobierana jest co miesiąc, w wysokości 0,045 proc. salda zadłużenia. Warunki akcji są zróżnicowane w zależności od statusu klienta.

Osoby, które nie są klientami banku lub nie należą do segmentu Active lub Intensive, mogą liczyć na marżę obniżoną do poziomu:

  • 2,50 pp. – przy wkładzie własnym równym co najmniej 20 proc.,
  • 3,40 pp. – przy wkładzie własnym poniżej 20 proc.

Stawki są nieco niższe niż wcześniej, w marcowej akcji promocyjnej. W obu scenariuszach marża spadła o 0,05 pp.

Klienci Active to osoby, które nie tylko posiadają rachunek osobisty w mBanku, ale również zapewniają na niego wpływy (co najmniej 5 tys. zł miesięcznie), wykonują minimum 15 transakcji kartą płatniczą (w co najmniej 3 pełnych miesiącach z ostatnich sześciu) oraz korzystają z kredytu odnawialnego lub karty kredytowej (alternatywnie – posiadają depozyty z minimalnym saldem 25 tys. zł). W ich przypadku promocyjne stawki marży kredytu hipotecznego wynoszą odpowiednio 2,10 pp. (dla wkładu własnego co najmniej równego 20 proc., obniżka o 0,1 pp. w stosunku do poprzedniej edycji) i 3,00 pp. (dla niższej wpłaty własnej, mniej o 0,05 pp. niż w marcu).

Klienci z segmentu Intensive muszą spełnić bardziej wygórowane warunki aktywności. Minimalne wpływy na rachunek wynoszą w tym przypadku 7 tys. zł miesięcznie. Stawki marży to: 1,95 pp. (dla LTV równego 80 proc. lub mniejszego) i 2,80 pp. (dla LTV powyżej 80 proc.). Również zamożniejszych kredytobiorców obowiązują niższe niż poprzednio stawki (o 0,05 pp.).

Trwa promocja w Alior Banku

W Alior Banku trwa akcja promocyjna pod hasłem „Własne M w wielkim mieście”. Specjalne warunki przygotowano dla kredytobiorców, którzy do 30 czerwca zamierzają sfinansować zakup:

  • domu lub lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym, garażowym lub garażem,
  • położonego w granicach administracyjnych miast: Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa lub Wrocław,
  • a kwota kredytu mieści się w przedziale od 100 do 700 tys. zł.

Kredytobiorcy muszą uzyskiwać dochody z umowy o pracę na czas nieokreślony lub z tytułu kontraktu menedżerskiego, emerytury lub renty. Najpóźniej w dniu zawarcia umowy kredytowej należy również posiadać otwarty rachunek w banku i kartę debetową. W drugim wariancie promocji konieczne jest przystąpienie do ubezpieczenia na życie.

Alior Bank proponuje klientom obniżenie marży o:

  • 0,5 pp. dla korzystających z rachunku i karty debetowej (stawka wyjściowa 2,9-3,1 pp.),
  • 1,5 pp. dla korzystających z rachunku i karty debetowej oraz ubezpieczenia na życie (stawka wyjściowa 3,35-3,55 pp.).

Najlepsze warunki, na jakie mogą zatem liczyć klienci, to marża 2,4 pp. dla wariantu pierwszego oraz 1,85 pp. dla wariantu drugiego. W pierwszym wariancie stawka prowizji wynosi 2 proc., a w drugim – 1 proc.

Promocja kredytu hipotecznego w Banku BPS

Do odwołania, ale nie dłużej niż do końca czerwca 2021 r., trwać będzie promocja „Intensywnie zielona” kredytu hipotecznego „Mój Dom” w Banku BPS. Kredytodawca proponuje kilka wariantów oferty, w tym specjalny bonus dla kupujących lub budujących nieruchomość, której roczne zapotrzebowanie na energię (do ogrzewania i wentylacji) nie przekracza 40 kWh/m kw.

W pierwszym scenariuszu wymagane jest posiadanie przez cały okres kredytowania konta osobistego VIP Konto oraz karty kredytowej Mastercard World i wykupienie pakietu ubezpieczenia nieruchomości. Marża wynosi 2,09 pp., a prowizja 0 proc. Ekologiczny bonus to zerowe oprocentowanie przez pierwsze pół roku kredytowania.

W drugim scenariuszu dodatkowo kredytobiorca opłaca ubezpieczenie na życie z oferty banku przez minimum 5 lat. Marża kredytowa wynosi 1,98 pp., a prowizja 0 proc. Ekologiczny „dodatek” działa na takiej samej zasadzie jak w pierwszym w wariancie.

Do 18 kwietnia trwa jeszcze promocja w ING

Do 18 kwietnia w ING Banku Śląskim obowiązuje kolejna edycja promocji kredytów hipotecznych. W ramach akcji „Najlepiej na swoim” dostępne są produkty ze zmiennym oprocentowaniem i stałą przez 5 lat stawką.

Kredyty hipoteczne w ING dostępne są dla osób, które wniosą co najmniej 20-procentowy wkład własny. Kwota hipoteki objętej promocją musi mieścić się w przedziale od 100 tys. zł do 1,5 mln zł. Klient powinien także posiadać lub założyć przed podpisaniem umowy o finansowanie rachunek osobisty w banku z deklaracją comiesięcznych wpływów w kwocie 2 tys. zł. Dodatkowo co najmniej jedna osoba powinna zawrzeć umowę ubezpieczenia indywidualnego za pośrednictwem ING Banku Śląskiego.

Klienci banku mają do wyboru kilka wariantów promocji:

  • „Łatwy start” – z marżą 2,20 pp. i zerową prowizją,
  • „Lekka rata” – z marżą 1,99 pp. i prowizją 1,50 proc.

W przypadku kredytów ze stałą stopą procentową przez 5 lat oprocentowanie na 8 kwietnia wynosi odpowiednio 3,97 proc. w wariancie „Łatwy start” i 3,76 proc. w opcji „Lekka rata” (z prowizją 1,50 proc.).


Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona. Telefon: 501 820 788

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (6)

dodaj komentarz
dareku87
No chętnych jest dużo – trudno się dziwić ,wydaje się, świetny moment na zakup mieszkania jest teraz. Tanie kredyty, nadciąga inflacja – nie będzie taniej. My teraz chcemy drugie, pod wynajem – myślimy o mikroapartemencie Modern Space w Warszawie. To teraz modne, będzie łatwo wynająć a stawka z metra będzie nieco wyższa.
demeryt_69
"Początek wiosny stoi pod znakiem ożywienia na rynku kredytów hipotecznych" - znaczit wsio w pariadkie :)
lorelie
dzis według sondażu CBOŚ przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie Polaków w związku z wypowiedzią sędzi TK Pawłowicz, szeroko komentowanej w mediach. Pytanie brzmiało : czy szkoła ma prawo zarządzić na wniosek rodziców aby dziecko płci męskiej zgodnie z aktem urodzenia tytułowane było i zwracano się do niego jak do osobnika płci dzis według sondażu CBOŚ przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie Polaków w związku z wypowiedzią sędzi TK Pawłowicz, szeroko komentowanej w mediach. Pytanie brzmiało : czy szkoła ma prawo zarządzić na wniosek rodziców aby dziecko płci męskiej zgodnie z aktem urodzenia tytułowane było i zwracano się do niego jak do osobnika płci męskiej ( mężczyzny) odpowiedzi : kategoryczne NIE 82% , raczej nie 17% , TAK 0.5% , nie mam zdania 0.5%
encjusz
Na ich stronie nie ma informacji o takim sondażu.
Informacja wyssana z d....
darek_znawca
Brać, brać kredyty. Ja za rok za połowe ceny odkupie od komornika wasze nieruchy!!!
warmiak007
a co z kebabem przy S3? zamknięty?

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki