REKLAMA

Prokuratura zajmie się giełdą bitcoinów Bitcurex

Michał Kisiel2017-03-01 11:38analityk Bankier.pl
publikacja
2017-03-01 11:38

Osoby, które straciły dostęp do swoich środków w związku ze zniknięciem z sieci giełdy Bitcurex mogą kierować zawiadomienia do Prokuratury Okręgowej w Łodzi – informuje instytucja na swojej stronie internetowej. W październiku zeszłego roku jedna z najstarszych polskich platform handlu bitcoinami niespodziewanie zawiesiła działalność.

Pod koniec października 2016 r. informowaliśmy o nagłym zamknięciu funkcjonującej od 2012 r. giełdy Bitcurex. Użytkowników witał lakoniczny komunikat o problemach technicznych i ponownym uruchomieniu handlu w ciągu kilku dni.

Później właściciele serwisu przyznali, że utracono część aktywów, a winą obarczono „ingerencję osób trzecich w systemy informatyczne”.

fot. / / FORUM

Klienci Bitcurex komunikujący się na forum serwisu Bitcoin.pl dostrzegli, że w przeddzień zamknięcia platformy z jej adresu przeniesiono ok. 2300 BTC. Przy dzisiejszym kursie wirtualnej waluty odpowiadałoby to ok. 10 mln zł. Użytkowników nie uspokoił komunikat informujący o możliwości złożenia zlecenia wycofania środków. Wymagano w nim m.in. potwierdzenia transferów i sald oraz podania danych osobowych, co sugerowało, że operator utracił wszystkie dane pozwalające ustalić stan posiadania poszczególnych klientów.

W kolejnych miesiącach nie pojawiły się zapowiadane informacje o nowym właścicielu platformy, a handlu nie wznowiono w przyrzeczonym terminie. Stało się jasne, że klienci padli ofiarą oszustwa lub operator giełdy utracił powierzone mu środki. Działalność firmy nie była regulowana, a pieniądze klientów nie były w żaden sposób chronione (np. poprzez oddzielenie ich od zasobów firmy, jak wymaga się tego od instytucji płatniczych).

Prokuratura w Łodzi szuka poszkodowanych

17 lutego na stronach internetowych Prokuratury Okręgowej w Łodzi opublikowano komunikat skierowany do pokrzywdzonych w sprawie Bitcurex: „Prokuratura Okręgowa w Łodzi zawiadamia, iż nadzoruje śledztwo o sygnaturze PO VI Ds 50.2016, prowadzone między innymi w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, nieustalonej dotychczas liczby osób fizycznych i prawnych, w związku z działalnością giełdy Bitcurex, prowadzonej przez spółkę „Digital Future Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” Spółka komandytowa z siedzibą w Łodzi, to jest o czyn z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk.”

„Osoby pokrzywdzone, które nie złożyły dotychczas zawiadomienia o przestępstwie mogą kierować takie zawiadomienia bezpośrednio do Prokuratury Okręgowej w Łodzi – korespondencyjnie na adres ul. Kilińskiego 152, 90-322 Łódź. Możliwe jest również złożenie zawiadomienia w każdej, także najbliższej ze względu na miejsce zamieszkania, jednostce organizacyjnej prokuratury lub w jednostce Policji. Do pisemnych zawiadomień należy w miarę możliwości dołączyć kopie posiadanych dokumentów, bądź wydruków potwierdzających wysokość poniesionej szkody (salda w BTC, potwierdzeń przelewów w PLN lub innych walutach)” – wskazano w komunikacie.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (44)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~PolakLegalistaPatrio
Przygotowujemy petycję do ministra sprawiedliwości aby zaniechał czynności wyjaśniających w sprawie zniknięcia giełdy. Uzasadnienie: Uczestnicy obrotu tej giełdy jawnie na forach nawołują do bojkotu organów państwowych i wykorzystywania bitcoina do unikania danin publicznych. W związku z tym wyrażamy sprzeciw, aby Przygotowujemy petycję do ministra sprawiedliwości aby zaniechał czynności wyjaśniających w sprawie zniknięcia giełdy. Uzasadnienie: Uczestnicy obrotu tej giełdy jawnie na forach nawołują do bojkotu organów państwowych i wykorzystywania bitcoina do unikania danin publicznych. W związku z tym wyrażamy sprzeciw, aby państwo polskie z naszych pieniędzy prowadziło postępowanie wyjaśniające wobec nieregulowanego rynku i niesankcjonowanego prawnie.
~Vodnik
Od lat czytam Bankiera i widziałem tu wiele głupich komentarzy. Ten jednak bije je wszystkie na głowę. Gratuluję.
~Edi
Totalitaryści nie mogą znieść tego, że obywatele przekazują sobie z ręki do ręki owoce swojej pracy, a władze i banki nawet o tym nie wiedzą. Nie wiedzą też do kogo wyciągnąć rękę po haracz i nie mogą tego opodatkować. Pieniądzowi przywrócono margines wolności, jego naturalną funkcję jaką pełnił przez tysiące Totalitaryści nie mogą znieść tego, że obywatele przekazują sobie z ręki do ręki owoce swojej pracy, a władze i banki nawet o tym nie wiedzą. Nie wiedzą też do kogo wyciągnąć rękę po haracz i nie mogą tego opodatkować. Pieniądzowi przywrócono margines wolności, jego naturalną funkcję jaką pełnił przez tysiące lat - wymiany wartości między obywatelami, bez możliwości pobierania przez władze i banki haraczu i możliwości kontroli naszych kieszeni. Tu jest największy problem dla władzy.
~gfdg
nie rozumiem czy bitziemniaki już zalegalizowano jako legalny środek płatniczy? jak dla mnie to prokuratura powinna zająć się legalnością tego przekrętu
~POLAK
Przestań powtarzać że to "przekręt". Poczytaj sobie o tej technologii a potem się wypowiadaj.
~Terc
Stracilem na bitcurexie 10 tys zl ale nie bardzo sie przejalem bo w sumie juz wyplacilem 250 tys zl na plusie wiec przygode z bitcurex traktuje jako wypadek przy pracy. A pomysle ze caly ten zysk z 7 tys zl udalo sie wycisnac w ciagu paru lat.
~POLAK
Profit na dzisiaj (netto): 164 BTC- $156,287 przy kursie $1233/BTC zakup BTC między połową stycznia a początkiem lutego. Zamierzam trzymać wiele lat w "skarpecie" czyli Trezorze :) Ale fajny przekręt, oby takich więcej :))))))))
~bolek
Trzeba być idiotą by handlować bitcoinem. Nie macie już gdzie trzymać kasy i ryzykować, hahaha.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki