Prokuratura zajmie się giełdą bitcoinów Bitcurex

analityk Bankier.pl

Osoby, które straciły dostęp do swoich środków w związku ze zniknięciem z sieci giełdy Bitcurex mogą kierować zawiadomienia do Prokuratury Okręgowej w Łodzi – informuje instytucja na swojej stronie internetowej. W październiku zeszłego roku jedna z najstarszych polskich platform handlu bitcoinami niespodziewanie zawiesiła działalność.

Pod koniec października 2016 r. informowaliśmy o nagłym zamknięciu funkcjonującej od 2012 r. giełdy Bitcurex. Użytkowników witał lakoniczny komunikat o problemach technicznych i ponownym uruchomieniu handlu w ciągu kilku dni.

Później właściciele serwisu przyznali, że utracono część aktywów, a winą obarczono „ingerencję osób trzecich w systemy informatyczne”.

Łódzka prokuratura zbiera poszkodowanych w sprawie giełdy Bitcurex
Łódzka prokuratura zbiera poszkodowanych w sprawie giełdy Bitcurex (FORUM)

Klienci Bitcurex komunikujący się na forum serwisu Bitcoin.pl dostrzegli, że w przeddzień zamknięcia platformy z jej adresu przeniesiono ok. 2300 BTC. Przy dzisiejszym kursie wirtualnej waluty odpowiadałoby to ok. 10 mln zł. Użytkowników nie uspokoił komunikat informujący o możliwości złożenia zlecenia wycofania środków. Wymagano w nim m.in. potwierdzenia transferów i sald oraz podania danych osobowych, co sugerowało, że operator utracił wszystkie dane pozwalające ustalić stan posiadania poszczególnych klientów.

W kolejnych miesiącach nie pojawiły się zapowiadane informacje o nowym właścicielu platformy, a handlu nie wznowiono w przyrzeczonym terminie. Stało się jasne, że klienci padli ofiarą oszustwa lub operator giełdy utracił powierzone mu środki. Działalność firmy nie była regulowana, a pieniądze klientów nie były w żaden sposób chronione (np. poprzez oddzielenie ich od zasobów firmy, jak wymaga się tego od instytucji płatniczych).

Prokuratura w Łodzi szuka poszkodowanych

17 lutego na stronach internetowych Prokuratury Okręgowej w Łodzi opublikowano komunikat skierowany do pokrzywdzonych w sprawie Bitcurex: „Prokuratura Okręgowa w Łodzi zawiadamia, iż nadzoruje śledztwo o sygnaturze PO VI Ds 50.2016, prowadzone między innymi w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, nieustalonej dotychczas liczby osób fizycznych i prawnych, w związku z działalnością giełdy Bitcurex, prowadzonej przez spółkę „Digital Future Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” Spółka komandytowa z siedzibą w Łodzi, to jest o czyn z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk.”

„Osoby pokrzywdzone, które nie złożyły dotychczas zawiadomienia o przestępstwie mogą kierować takie zawiadomienia bezpośrednio do Prokuratury Okręgowej w Łodzi – korespondencyjnie na adres ul. Kilińskiego 152, 90-322 Łódź. Możliwe jest również złożenie zawiadomienia w każdej, także najbliższej ze względu na miejsce zamieszkania, jednostce organizacyjnej prokuratury lub w jednostce Policji. Do pisemnych zawiadomień należy w miarę możliwości dołączyć kopie posiadanych dokumentów, bądź wydruków potwierdzających wysokość poniesionej szkody (salda w BTC, potwierdzeń przelewów w PLN lub innych walutach)” – wskazano w komunikacie.

Michał Kisiel

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
55 18 ~PolakLegalistaPatrio

Przygotowujemy petycję do ministra sprawiedliwości aby zaniechał czynności wyjaśniających w sprawie zniknięcia giełdy. Uzasadnienie: Uczestnicy obrotu tej giełdy jawnie na forach nawołują do bojkotu organów państwowych i wykorzystywania bitcoina do unikania danin publicznych. W związku z tym wyrażamy sprzeciw, aby państwo polskie z naszych pieniędzy prowadziło postępowanie wyjaśniające wobec nieregulowanego rynku i niesankcjonowanego prawnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 51 ~Vodnik

Od lat czytam Bankiera i widziałem tu wiele głupich komentarzy. Ten jednak bije je wszystkie na głowę. Gratuluję.

! Odpowiedz
4 28 ~Edi

Totalitaryści nie mogą znieść tego, że obywatele przekazują sobie z ręki do ręki owoce swojej pracy, a władze i banki nawet o tym nie wiedzą. Nie wiedzą też do kogo wyciągnąć rękę po haracz i nie mogą tego opodatkować. Pieniądzowi przywrócono margines wolności, jego naturalną funkcję jaką pełnił przez tysiące lat - wymiany wartości między obywatelami, bez możliwości pobierania przez władze i banki haraczu i możliwości kontroli naszych kieszeni. Tu jest największy problem dla władzy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
24 3 ~gfdg

nie rozumiem czy bitziemniaki już zalegalizowano jako legalny środek płatniczy? jak dla mnie to prokuratura powinna zająć się legalnością tego przekrętu

! Odpowiedz
3 10 ~POLAK

Przestań powtarzać że to "przekręt". Poczytaj sobie o tej technologii a potem się wypowiadaj.

! Odpowiedz
3 13 ~Terc

Stracilem na bitcurexie 10 tys zl ale nie bardzo sie przejalem bo w sumie juz wyplacilem 250 tys zl na plusie wiec przygode z bitcurex traktuje jako wypadek przy pracy. A pomysle ze caly ten zysk z 7 tys zl udalo sie wycisnac w ciagu paru lat.

! Odpowiedz
0 3 ~POLAK

Profit na dzisiaj (netto): 164 BTC- $156,287 przy kursie $1233/BTC zakup BTC między połową stycznia a początkiem lutego. Zamierzam trzymać wiele lat w "skarpecie" czyli Trezorze :) Ale fajny przekręt, oby takich więcej :))))))))

! Odpowiedz
39 12 ~bolek

Trzeba być idiotą by handlować bitcoinem. Nie macie już gdzie trzymać kasy i ryzykować, hahaha.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,27% 3,9211
2019-08-23 22:59:00
EUR/PLN 0,29% 4,3695
2019-08-23 23:00:00
EUR/USD 0,51% 1,1137
2019-08-23 22:59:00
CHF/PLN 0,50% 4,0163
2019-08-23 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil