REKLAMA

Giełda bitcoinów ofiarą włamywaczy? Dalszy ciąg kłopotów Bitcurex

Michał Kisiel2016-10-27 08:24analityk Bankier.pl
publikacja
2016-10-27 08:24
Giełda bitcoinów ofiarą włamywaczy? Dalszy ciąg kłopotów Bitcurex
Giełda bitcoinów ofiarą włamywaczy? Dalszy ciąg kłopotów Bitcurex
/ FORUM

Od niemal dwóch tygodni nie działa jedna z najstarszych giełd bitcoina w Polsce. Po serii lakonicznych komunikatów na stronie Bitcurex znalazła się wczoraj wiadomość o możliwości wycofania przez klientów środków. Jej forma budzi jednak poważne wątpliwości.

Od 14 października nie działa serwisu Bitcurex, który umożliwiał wymianę bitcoinów na oficjalne waluty. Początkowo klientów witało powiadomienie o kłopotach technicznych platformy, a później kolejne komunikaty odsuwające w czasie planowany ponowny rozruch giełdy. Ostatnia wiadomość umieszczona pod adresem bitcurex.com informowała o zawarciu umowy z inwestorem, dokapitalizowaniu spółki i dacie uruchomienia platformy (30 listopada). Klienci mieli 26 października otrzymać możliwość złożenia formularza pozwalającego na wycofanie swoich środków.

Dziś na stronie giełdy znaleźć można informację potwierdzającą podejrzenia wielu klientów platformy. „W dniu 13.10.2016 w wyniku działania osób trzecich systemy informatyczne serwisu www.bitcurex.com / www.bitcurex.com zostały uszkodzone poprzez zewnętrzną ingerencję w automatyczne gromadzenie i przetwarzanie danych informatycznych. Konsekwencją tych działań jest utrata części aktywów zarządzanych przez bitcurex.com / www.dashcurex.com” – czytamy w komunikacie. Operator serwisu potwierdza również, że złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

fot. aa-w / / YAY Foto

Klienci giełdy mogą przesłać do firmy Digital Future, właściciela platformy, formularz rezygnacji ze świadczenia usług. Jego treść budzi jednak poważne wątpliwości i sugeruje, że firma nie jest w stanie samodzielnie ustalić sald użytkowników. Klienci do wiadomości dołączyć mają m.in. potwierdzenie przelewów, numerów rachunków bankowych i operacji przychodzących dla wirtualnych walut. We wzorze formularza nie ma pytania o numer rachunku do dokonania ewentualnych zwrotów czy adresy BTC do transferu kryptowaluty. Niepokój może budzić fakt, że formularz ma być wysłany e-mailem, a nie tradycyjną pocztą. Dodatkowo operator serwisu życzy sobie kopii dokumentu tożsamości i potwierdzenia adresu zamieszkania klienta.

„Warto jednak przypomnieć, że udostępnianie skanów dokumentów zewnętrznym podmiotom może być ryzykowne. Generalny Inspektor Danych Osobowych uważa, że kopia dowodu osobistego nie jest dokumentem potwierdzającym tożsamość, nie ma też jakichkolwiek walorów autentycznego dokumentu. Odradza też udostępnianie komukolwiek takich dokumentów. Warto też pamiętać, że takie dane mogą w określonych przypadkach posłużyć do kradzieży tożsamości” – komentuje Wojciech Boczoń, ekspert Bankier.pl. Więcej informacji na temat wykorzystania obrazów dowodów osobistych znaleźć można w artykule prezentującym stanowisko GIODO.

Niewykluczone, że operator serwisu Bitcurex gra na czas, a klienci będą mieli poważne kłopoty z odzyskaniem swoich środków. Firma zastrzega sobie 7 dni na weryfikację danych zawartych w formularzu. Zakres wymaganych informacji jest tak rozbudowany, że wielu użytkowników, nawet jeśli zdecyduje się spełnić niecodzienne wymagania, nie będzie w stanie zgromadzić wszystkich danych. Przypomnijmy, że działalność firmy nie była regulowana, a pieniądze klientów nie są chronione w żaden sposób (np. poprzez oddzielenie ich od zasobów firmy, jak w instytucjach płatniczych).

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~ws
Problem w tym, że dopóki rząd nie ma praw do bitcoina to wlasnie takie ataki bedą codziennością. Bitcoin już z założenia jest skazany na klęskę, bo jest czymś co każdy moze wytworzyc, nie wiadomo jak do konca dziala algorytm i generalnei nie nadaje sie do wykorzystania jako waluta.
~xyz
jak działa to wiadomo. gdybyś cokolwiek wiedział o nim, to bys takich głupot nie wypisywał.
~tytus
Drodzy "wypowiadacze się" na temat bitcoina!
Jeśli okradną was na giełdzie samochodowej - czy uważacie, że "samochody to ściema'? Jeśli sprzedadzą wam pozłacaną sztabkę wolframu, czy bedziecie uważali, że "złoto nie ma wartości" ? Jeśli w jakikolwiek sposób jesteście związami z finansami, zacznijcie
Drodzy "wypowiadacze się" na temat bitcoina!
Jeśli okradną was na giełdzie samochodowej - czy uważacie, że "samochody to ściema'? Jeśli sprzedadzą wam pozłacaną sztabkę wolframu, czy bedziecie uważali, że "złoto nie ma wartości" ? Jeśli w jakikolwiek sposób jesteście związami z finansami, zacznijcie myśleć, bo inaczej źle skończycie...
Uwaga zaś dla niewypowiadajacych się: 1) Bitcoinów nie trzyma sie na giełdach. Trzyma sie je w portfelach - byle nie zewnetrznych "online" 2) Idea bitcoina w ogóle nie uwzględnia giełd 3) Jeśli zostawisz plik jenów na stoliku w kawiarni i on zniknie, nie oznacza to, ze jeny są nie OK. Oznacza to, że ty jesteś nie OK. Nie wymyślono jeszcze waluty, z którą nie można by postapic głupio.
~silvio_gesell
Samochód się zużywa - bitcoin nie.
Wolfram da się produkować - bitcoina już nie.
Czy waluta, jako sposób na ograniczeń barteru, ma przestać odzwieeciedlać rzeczywistość - w którym populacja ludzi się zmienia a owoce naszej pracy się starzeją? Bitcoin nigdy nie będzie pieniądzem bo:
1) jego ilość nie zależy od populacji
2)
Samochód się zużywa - bitcoin nie.
Wolfram da się produkować - bitcoina już nie.
Czy waluta, jako sposób na ograniczeń barteru, ma przestać odzwieeciedlać rzeczywistość - w którym populacja ludzi się zmienia a owoce naszej pracy się starzeją? Bitcoin nigdy nie będzie pieniądzem bo:
1) jego ilość nie zależy od populacji
2) nie starzeje się tak jak ludzie
~wujciodobrarada odpowiada ~silvio_gesell
Błąd w podpunkcie 1) - bitcoin już jest w tym momencie podzielny do 8 miejsc do przecinku a jego protokół przewiduje zmianę tej podzielności praktycznie w nieskończoność tak więc jest możliwość używania go nawet przez całą populację nawet jeśli osiągnie astronomiczną cenę. Mówienie że bitcoin nie będzie PIENIĄDZEM jest zaklinaniem Błąd w podpunkcie 1) - bitcoin już jest w tym momencie podzielny do 8 miejsc do przecinku a jego protokół przewiduje zmianę tej podzielności praktycznie w nieskończoność tak więc jest możliwość używania go nawet przez całą populację nawet jeśli osiągnie astronomiczną cenę. Mówienie że bitcoin nie będzie PIENIĄDZEM jest zaklinaniem rzeczywistości bo już nim jest. Problemem może być traktowanie go jako WALUTY gdyż jest z założenia deflacyjnym instrumentem a my żyjemy w rzeczywistości keynsowskiej a więc to inflacja napędza gospodarkę
~Szpregel
Bitcoin sam w sobie jest najbezpiecznieszym pieniądzem. Natomiast giełdy serwisy padają i to nie jest wina bitcoina. Tak samo nie można złotówki winić, że ktoś tobie ukradl pieniądze, albo padł jakiś bank. Trzeba mądrze korzystać z bitcoina i mądrze korzytać ze złotówki. Wiedzieć komu powierza się środki jeśli chcesz handlować i Bitcoin sam w sobie jest najbezpiecznieszym pieniądzem. Natomiast giełdy serwisy padają i to nie jest wina bitcoina. Tak samo nie można złotówki winić, że ktoś tobie ukradl pieniądze, albo padł jakiś bank. Trzeba mądrze korzystać z bitcoina i mądrze korzytać ze złotówki. Wiedzieć komu powierza się środki jeśli chcesz handlować i liczyc się wtedy z ryzykiem jakim obarczone są WSZYSTKIE inwestycje
~leonorlikowski
Już we wrześniu 2015 r. ostrzegałem przed oszustwami, jakich ofiarami mogą stać się ci wszyscy, którzy zawierzą krypto walucie, jaką jest bitcoin - zob.: bitcoin - oszustwo stulecia
http://www.fijor.com/blog/2015/09/18/bitcoin-najwieksze-oszustwo/ oraz http://www.fijor.com/blog/2015/10/03/czy-bitcoin-jest-pieniadzemwalutasieciowym-
Już we wrześniu 2015 r. ostrzegałem przed oszustwami, jakich ofiarami mogą stać się ci wszyscy, którzy zawierzą krypto walucie, jaką jest bitcoin - zob.: bitcoin - oszustwo stulecia
http://www.fijor.com/blog/2015/09/18/bitcoin-najwieksze-oszustwo/ oraz http://www.fijor.com/blog/2015/10/03/czy-bitcoin-jest-pieniadzemwalutasieciowym-regulowaniem-platnosci/
~artbeco
od kilku lat gram na giełdzie, głównie newconnect , bitcoin w moim rozumieniu inwestycji nie różni sie zbyt wiele od mojej gry na rynku papierów wartosciowych. Jest jednak pewna różnica, bitcoin oprócz zawirowań kursowych daje gwarancję stabilnego powiększania jego ilości inwestujac w koparkę. Obie inwestycje są narazone na duże od kilku lat gram na giełdzie, głównie newconnect , bitcoin w moim rozumieniu inwestycji nie różni sie zbyt wiele od mojej gry na rynku papierów wartosciowych. Jest jednak pewna różnica, bitcoin oprócz zawirowań kursowych daje gwarancję stabilnego powiększania jego ilości inwestujac w koparkę. Obie inwestycje są narazone na duże ryzyko utraty kapitału. Kreowanie tezy o nielegalnosci bitcoinów są dla mnie smieszne i trochę dziecinne. Kazdy człowiek podejmuje zawsze ryzyko inwestycyjne, nawet jesli zakupi obligacje państwowe. (przykład Grecji) Każda inwestycji w obecnym swiecie podlega cyklom i mozliwoscią peknięcia bańki. 2007 rok pokazał to dobitnie. Banki i Instytucje Finansowe są dla mnie tak samo wiarygodbe jak bitcoin. Dodruk pieniadza stabilizuje waluty, lecz obniza wartosci wytwórcze. Oznacza to nie mniej nie więcej , że Instytucje Finansowe stabilizują sie naszym kosztem, kosztem naszej pracy. To samo robi bitcoin. Różnica jednak polega na tym, że zyski z bitcoin omijają tych którzy uważają się za władców tego świata.
~trarektor
bitcoin to przestępczo złodziejska technologia , prawie codziennie powstaje tam cała masa serwisów i usług które skupiają się tylko i wyłącznie na okradaniu ludzi z pieniędzy, w tym celu właśnie bitcoin stworzył taką architekturę żeby nie można było cofać dokonanej kradzieży. jeżeli nie chcesz być okradzionym to trzymaj swoją kasę bitcoin to przestępczo złodziejska technologia , prawie codziennie powstaje tam cała masa serwisów i usług które skupiają się tylko i wyłącznie na okradaniu ludzi z pieniędzy, w tym celu właśnie bitcoin stworzył taką architekturę żeby nie można było cofać dokonanej kradzieży. jeżeli nie chcesz być okradzionym to trzymaj swoją kasę jak najdalej od bitzłodzieja !!!
~Robert
Bitcoin to nic przy złotówkach czy przy dolarach. Każdego dnia okrada się tysiące ludzi na miliony dolarów i złotych. Zobaczcie chociażby ambergold, albo miliardowe ($) transakcje handlarzy narkotyków. Bitcoin to przy tym pikuś. A teraz koniec sarkazmu i informacja dla wszystkich debili: " To jak jest używana technologia zależy Bitcoin to nic przy złotówkach czy przy dolarach. Każdego dnia okrada się tysiące ludzi na miliony dolarów i złotych. Zobaczcie chociażby ambergold, albo miliardowe ($) transakcje handlarzy narkotyków. Bitcoin to przy tym pikuś. A teraz koniec sarkazmu i informacja dla wszystkich debili: " To jak jest używana technologia zależy od człowieka i technologia nie jest temu winna. Nóż kuchenny to narzędzie każdej gospodyni domowej, ale może również służyć do rozbojów czy morderstw, ale to nie nóż będzie winny tylko człowiek. Nie nazwiemy też noża kuchennego bandyckim wynalazkiem." Bitcoin to też narzędzie dla ludzi z którego korzystają przestępcy tak jak korzystają z noży, złotówek czy dolarów.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki