REKLAMA
WAŻNE

Prof. Tyrowicz o obniżce stóp procentowych: Niewątpliwie jest to błąd

2023-09-14 09:15
publikacja
2023-09-14 09:15

Prof. Joanna Tyrowicz zaznaczyła też, że jako obywatelka jest zaniepokojona tym, co się stało z polską walutą. - Ale z perspektywy Rady Polityki Pieniężnej, ponieważ mamy uwolniony kurs walutowy, to on zachowuje się rynkowo - dodaje w wywiadzie dla RMF FM. 

Prof. Tyrowicz o obniżce stóp procentowych: Niewątpliwie jest to błąd
Prof. Tyrowicz o obniżce stóp procentowych: Niewątpliwie jest to błąd
/ Senat RP

Nie cichną komentarze po szokującej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła stopy procentowe aż o 75 pb. Swoje jednoznaczne zdanie wyraziła prof. Tyrowicz, nazywając ją wprost "niewątpliwym błędem". - Widać, że nie wszyscy zrozumieli przesłanki tej decyzji. I w związku z tym nawet jeśli nie da się tej decyzji w tej chwili zmienić, to trzeba zmienić komunikację na jej temat walutą.

Niepokojąca była także reakcja rynków - najpierw na samą decyzję RPP, a następnie na konferencję prezesa NBP Adama Glapińskiego. - Na pewno warto byłoby w przyszłości uniknąć takich sytuacji, bo jak już wielokrotnie podkreślałam, było to najsilniejsze osłabienie polskiej waluty w krótkim okresie - dodała.

Reklama

O możliwości interwencji na rynku złotego pisaliśmy w środę w artykule "Ostry zwrot na walutach. NBP interweniuje na rynku?", po tym jak złoty zaczął się umacniać po kilku dniach strat. Do tego działania bezpośrednio nie odniosła się rozmówczyni radia, a skomentowała słowną interwencję Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, który musiał ratować złotego. W wywiadzie z "Bloombergiem" powiedział on, że "rząd ma instrumenty, które już w 2022 roku były skuteczne w dążeniu do utrzymania optymalnego kursu walutowego". I dodał, że Rada Polityki Pieniężnej powinna uwzględnić kondycję złotego, podejmując kolejne decyzje dotyczące stóp procentowych. 

- Jest okres wyborczy, pan Borys, jak rozumiem, wypowiadał się w imieniu rządu. Jest niezależność polityki rządu od polityki pieniężnej. Zgodnie z ustawą politykę kursową w Polsce prowadzi NBP, a nie rząd - mówiła prof. Tyrowicz. - Czy stan faktyczny szczególnie w słowach pana Borysa jest zgodny ze stanem prawnym, to każdy będzie musiał ocenić sam. Ale nie jest to domena polityki fiskalnej ani innych instrumentów polityki rządowej - dodała.

Jak teraz poradzić sobie z problemem słabego złotego? - To jest oczywiście pytanie do większości Rady, w szczególności do przewodniczącego Rady - mówiła członkini Rady Polityki Pieniężnej.

- Byłam bardzo zaniepokojona słysząc takie stwierdzenia - oczywiście trywializując - że ten kapitał, co tak uciekł to nam nie jest potrzebny i my go nie lubimy, bo ucieka. Oczywiście tak nie jest. Oczywiście każdy kapitał w Polsce jest bardzo cenny, inwestorzy, którzy w Polsce decydują się kupować aktywa jakiekolwiek pomagają nam rozwijać się, finansować potrzeby finansowe państwa. Pod tym względem nie można wybierać na fajniejszych, i mniej fajnych - argumentowała.

Jej zdaniem RPP ma odpowiednie instrumenty, by interweniować "jak coś ją zaniepokoi". 

Ale czy RPP ma odpowiednie instrumenty? - Jak rozumiem na razie większość Rady nie jest wystarczająco zaniepokojona - skwitowała prof. Tyrowicz. I dodała, że sama jest zaniepokojona tą sytuacją.

- Trzeba też patrzeć na sprawę szerzej. Jest coś takiego jak globalny sentyment. W tym samym czasie, w którym osłabił się złoty, osłabiały się inne waluty regionu. Osłabiały się znacznie mniej niż złoty, ale przebieg w czasie tych trendów był podobny. Co sugerowało, że myśmy jako kraj co najwyżej dolali oliwy do ognia - mówiła.

Co przyniesie przyszłość? - Słowa są tanie, żeby słowa nie były tanie muszą za nimi iść działania. W tym sensie interwencje słowne mają wartość finansową, kiedy podejmuje je ktoś z dużą wiarygodnością wobec rynków. A ktoś, kto podejmuje interwencje słowne, a następnie ich nie realizuje swoją wiarygodność traci - mówiła prof. Tyrowicz. - Więc ponieważ ja nie mam pojęcia jakie zamiary poza swoim obszarem kompetencji ma np. pan Borys, to być może on swoje słowa poprze w tej chwili czynami. I to będzie przekonujące dla rynków finansowych. Natomiast jeśli nie, to należy się spodziewać powrotu do trendu - wyjaśnia członkini RPP.

Po drugie wczoraj wyszły dane dotyczące inflacji w USA i to ma duży wpływ oczywiście na decyzję FED. Stopa referencyjna FED jest w tej chwili o pół punktu procentowego niższa niż nasza, polska. A jednocześnie inflacja jest to 7,5 punktów procentowych niższa niż w Polsce. Tempo wzrostu gospodarczego znacznie wyższe - tłumaczyła.

Prof. Tyrowicz stwierdziła, że jakby była inwestorem i "patrzę na rynki, i na jednym mam stopy zwrotu 5,5, wysoki wzrost gospodarczy, niską inflację. A na drugim mam 6, niski wzrost gospodarczy i wysoką inflację”.

- To jak to mówią Amerykanie - nie trzeba się zastanawiać w który instrument pójść. Ta informacja o inflacji będzie miała wpływ na to, czy stopa  w USA pozostanie na poziomie 5, czy zostanie podniesiona do 5,75, a być może będzie podnoszona jeszcze dalej. I z tego wynikałoby, że relatywna atrakcyjność takich aktywów jak polskie po prostu zmaleje - dodała.

Paweł Borys: Rząd ma instrumenty, które okazały się skuteczne w dążeniu do utrzymania optymalnego kursu walutowego

Rząd ma instrumenty, które już w 2022 r. okazały się skuteczne w dążeniu do utrzymania optymalnego kursu walutowego – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w wywiadzie dla agencji Bloomberga. Płynność złotego już spadła, co powinno ustabilizować złotego - dodał.

"Rząd ma instrumenty, które okazały się skuteczne już w 2022 r. w próbie utrzymania optymalnego kursu walutowego" – powiedział w środę Borys w wywiadzie dla Bloomberga. Jak zaznaczył, "płynność złotego już spadła, co powinno ustabilizować złotego".

Komentując ostatnie obniżki stóp procentowych, prezes PFR, który jak zaznacza Bloomberg jest również doradcą premiera Mateusza Morawieckiego, dodał, że NBP w przyszłych decyzjach powinien "brać pod uwagę wpływ na złotego".

Borys określił optymalny kurs polskiej waluty na 4,4-4,6 w stosunku do euro, gdyż "nie jest wtedy za mocny dla eksporterów, ale też nie za słaby, by wywołać presję inflacyjną".

Ostatnia decyzja dotycząca większej niż się spodziewana obniżki stóp procentowych "była zaskoczeniem dla rynków finansowych i dla mnie" – powiedział Borys Bloombergowi.

W październiku ubiegłego roku Polska starała się wzmocnić złotego, celowo ograniczając płynność w instrumentach pochodnych, sprawiając, że dla zagranicznych inwestorów zbyt kosztowna okazała się gra na spadek złotego – przypomina Bloomberg, powołując się na wypowiedź Borysa z tamtego okresu.

Borys kieruje Polskim Funduszem Rozwoju i odegrał kluczową rolę w kształtowaniu polityki gospodarczej rządu Morawieckiego - od stworzenia reakcji kraju na pandemię Covid-19 po zorganizowanie finansowania krajowych wysiłków inwestycyjnych - zaznacza Bloomberg.

Polska gospodarka skurczyła się w drugim kwartale, co przyczyniło się do szybkiego spowolnienia inflacji z 18,4 proc. w styczniu do 10,1 proc. w zeszłym miesiącu - zauważa agencja. Borys powiedział, że ożywienie powinno zacząć nabierać tempa przed końcem roku.

"Nadal uważam, że polska gospodarka realizuje scenariusz miękkiego lądowania" - powiedział. 'Jeśli chodzi o tempo obniżek stóp procentowych, należy zachować ostrożność" - dodał Borys w rozmowie z Bloombergiem.(PAP)

kjm/ adj/

aw/rmf fm

Źródło:Bankier24
Tematy

Godna zaufania metoda oszczędzania – LOKATY FACTO. Zyskaj do 5,75% w skali roku!

Komentarze (40)

dodaj komentarz
podatnik-
Funkcjonariuszko Tyrowicz, najważniejsze, że pierwszy jubiler PRLu bis znany również jako najbogatszy stand-up'er niejaki Dyzma Glapiński Nikodem ogłosił kolejną dobrą nowinę! Stand-up'er swoje po raz kolejny nasz guru cudów wszelakich Nikodem Glapiński Dyzma, ogłosi, że ceny w PRLu bis dzięki NBP prawie się nie zmieniają Funkcjonariuszko Tyrowicz, najważniejsze, że pierwszy jubiler PRLu bis znany również jako najbogatszy stand-up'er niejaki Dyzma Glapiński Nikodem ogłosił kolejną dobrą nowinę! Stand-up'er swoje po raz kolejny nasz guru cudów wszelakich Nikodem Glapiński Dyzma, ogłosi, że ceny w PRLu bis dzięki NBP prawie się nie zmieniają jest to równoległy cud do cudu obniżenia stóp co głosi nam guru już od czterech miesięcy do tego inflacja na łeb na szyję po cudzie złota, który nie wiadomo jak wpłynie na obniżkę stóp czy może zablokować? co jak wiemy jest kolejnym cudem po cudzie jednocyfrowej inflacji mimo, że inflacja pręży się i nadal przebija 11%. Po cudzie braku rozwoju kolejny cud po długo oczekiwanym cudzie czyli cudzie w koszyku z jajkami, czy był już sprawdzić w sklepie ze swoimi przyborami do pisania, nie tym razem proponuje witaminę C w soku z kapusty?(tyle, że teraz kapustę kisi się nalewając kwasu mlekowego lub octu , żeby nie trzeba było długo czekać ? Tak więc nie wiadomo czy to co w jego młodości miało witaminę C ma ją nadal?) Ten zabawny jegomość który nie będąc ekonomistą ani też bankierem a tylko historykiem myśli ekonomicznej! czyt. nauczał co mówili: Lenin, Marks, Engels i wielu innych im podobnych! Co do recesji to rzeczywiście PRLowi bis nie grozi z powodu braku gospodarki!
Jedynymi, którzy korzystają na inflacji są ludzie związani z NBP najpierw powodują swoim brakiem umiejętności inflację a potem cieszą się zyskiem! Emeryci nic nie zyskają ponieważ nadwyżkę zje im inflacja ta za , którą prezes Glapiński weźmie nagrodę bo u niego nazywa się zyskiem NBP. Czyli w rzymsko-katolickim PRLu bis mamy potwierdzenie przemienienia wody w wino jako pierwszego z 37 opisanych w Ewangeliach cudów Jezusa w okresie jego publicznej działalności. Idąc dalej tym tropem zostały zauważone kolejne cudy: a więc cud przy dystrybutorze, cud w gniazdku, cud palnika gazowego, cud szkółki udającą wyższą oraz na koniec coś słodkiego czyli cukru, który mimo spadku ceny na świecie w PRLu bis podrożał 3 krotnie. Mam nadzieje, ze Nikodem Glapiński Dyzma, członkowie RPP, Zarządu NBP będą odpowiadać karnie za złamanie ustawy o NBP i doprowadzenie do tak wysokiej inflacji poprzez zaniechanie działań! Niestety na koniec przykra wiadomość nie będzie cudu braku recesji ponieważ nie ma w PRLu bis gospodarki! i jeszcze jedno Francuzi mieli skuteczną Rewolucję w 1789 r, której w PRLu w 1980 r. zabrakło! Natomiast, co już nie jest cudem, inflacja pozostanie dwucyfrowa do końca roku, czekając na kolejny cud, cud nad urną wyborczą!
jenak
W 2002 roku były jeszcze stopy na poziomie 20%.

W 2004 roku rozpoczął się masowy exodus młodych Polaków. Mamusie z Polski zajęły bodajże pierwsze miejsce w ilości porodów wśród wszystkich mniejszości w Wielkiej Brytanii.

Dzisiaj to u nas rodzą Ukrainki. A rzadko która Polka rodzi na zachodzie, pomijalny ułamek, wróciła
W 2002 roku były jeszcze stopy na poziomie 20%.

W 2004 roku rozpoczął się masowy exodus młodych Polaków. Mamusie z Polski zajęły bodajże pierwsze miejsce w ilości porodów wśród wszystkich mniejszości w Wielkiej Brytanii.

Dzisiaj to u nas rodzą Ukrainki. A rzadko która Polka rodzi na zachodzie, pomijalny ułamek, wróciła normalność.
simonsoft8
jesteś jak obca na nas, może odpuś ta kupczynia wartoś
okragly_stol
Większość półek które wyjechały urodziły tam dzieci …..
uokoee
Rozmiar ma znaczenie!!! Teraz penisa można powiększyć bez operacji i bardzo szybko, już po tygodniu poczuje różnicę. Osobiście po 2 tygodniach mój penis urósł o 6 cm długości i około 1 cm grubości, a także był silniejszy i miał więcej plemników. Naprawdę fajna rzecz, polecam każdemu spróbować~----- https://welcome.to/bullrun
majmun
Nawet jeśli Pani Joanna ma rację, zwróćcie uwagę że żyjemy w czasach potężnego dodruku, covidowego zatrzymywania gospodarki, zadłużania się na niespotykaną dotąd skalę, myślicie że będą martwić się o walutę gdy przed nami być może jeszcze mroczniejsze czasy?
tomcio-paluch
Jak sama przyznała, jest sama z taką opinią. Ja się pytam, czy ta Pani rzeczywiście jest zatroskana osłabieniem złotówki, czy raczej uprawia politykę?
friedens
Nie masz dużego pojęcia o ekonomii i polityce monetarnej. Zobacz, co się dzieje na F/X! Przez brak profesjonalizmu i wykształcenia reżimowych aparatczyków cebulion jak tutek leci w dół prosto w kierunku brzozy! Słuchać jeszcze: Pull up, terrain ahead1 Ale czynownicy na to: Nie będą nas pouczać w obcych językach! Śmiało, zmieścimy Nie masz dużego pojęcia o ekonomii i polityce monetarnej. Zobacz, co się dzieje na F/X! Przez brak profesjonalizmu i wykształcenia reżimowych aparatczyków cebulion jak tutek leci w dół prosto w kierunku brzozy! Słuchać jeszcze: Pull up, terrain ahead1 Ale czynownicy na to: Nie będą nas pouczać w obcych językach! Śmiało, zmieścimy się! Wstajemy z kolan!
simonsoft8 odpowiada friedens
pisz poprawka about NBP
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki