Prof. Balcerowicz: Program 500+ może doprowadzić do rozwoju szarej strefy

Część propozycji nowego rządu może się przyczynić do wzrostu szarej strefy - ocenia prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady FOR. Impulsem do jej rozwoju będzie podnoszenie płacy minimalnej, czyli kosztu dla pracodawcy, który skłoni niektórych do zatrudniania na czarno. Z kolei uzależnienie otrzymania wsparcia na dzieci od dochodów może skłaniać rodziców i opiekunów do ukrycia części dochodów.

Prof. L. Balcerowicz: podniesienie płacy minimalnej czy program 500 zł na dziecko mogą doprowadzić do rozwoju szarej strefy


- Każdy oczywiście chciałby więcej zarabiać, ale przedsiębiorstwa prywatne oceniają, ile pracownik może wnieść do danej firmy. Jeżeli on ma na razie niskie kwalifikacje, nie ma stażu, to niewiele może zrobić, w związku z tym płaca nie może być wysoka. Jeżeli się podbije wymaganą płacę, czyli płacę minimalną, to przedsiębiorstwa prywatne zatrudnią na szaro - prognozuje w rozmowie z agencją Newseria prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Według wyliczeń Forum Obywatelskiego Rozwoju w szarej strefie pracuje obecnie około 2 mln Polaków, co stanowi blisko 10 proc. ogółu osób zatrudnionych w naszym kraju. Tak duża skala zjawiska to efekt wysokiego opodatkowania pracy.

- Szczególnie dotyczy to osób o niższych zarobkach legalnych, niższych kwalifikacjach, stąd oczywistą propozycją jest obniżenie opodatkowania pracy. Ale żeby skompensować utratę dochodów budżetu, należałoby wyrównać stawki VAT. Takich propozycji jednak nie słyszymy - mówi Balcerowicz.

Od stycznia 2016 roku płaca minimalna wzrośnie do 1850 zł brutto.

Według ekonomisty do rozwoju szarej strefy może się także przyczynić zapowiedź wypłat 500 zł na dziecko.

- Obietnica ta będzie skłaniała, przynajmniej niektóre osoby, do tego, żeby przechodzić do szarej strefy, bo inaczej pozbawione zostałyby zasiłku, gdyby nadal pracowały legalnie. Takich bodźców pchających ludzi do szarej strefy, która i tak w Polsce jest za duża, jest w programie PiS-u dużo więcej - ocenia Leszek Balcerowicz.

Ekonomista negatywnie ocenia dotychczas przedstawione propozycje gospodarcze PiS. Jak podkreśla, brakuje w nich zapowiedzi konkretnych reform ważnych dla gospodarki, a te zaproponowane mogą być dla niej groźne. Do takich zalicza ponowne obniżenie wieku emerytalnego czy podatek bankowy, który może uderzyć w akcję kredytową, największe problemy mogą mieć małe i średnie firmy. Balcerowicz uważa, że grozi to czarnym scenariuszem rozwoju sytuacji gospodarczej kraju.

Jak wynika z wrześniowego raportu FOR, największymi problemami polskiej gospodarki są starzejące się społeczeństwo i brak ludzi do pracy, niska stopa inwestycji i słaby poziom ogólnej efektywności. W zależności od tego, jak politycy będą się starali je rozwiązywać, FOR przygotował trzy scenariusze rozwoju gospodarczego kraju.

Pierwszy z nich zakładał, że rząd nie przeprowadzi żadnych reform gospodarczych, a poziom inwestycji będzie utrzymany na niewielkim poziomie. W przypadku realizacji takiego scenariusza wzrost produktywności naszej gospodarki będzie niewielki, a Polska praktycznie w ogóle przestałaby doganiać kraje Zachodu.

- Drugi scenariusz jest jeszcze gorszy - to brak reform, ale i cofanie niektórych reform - tłumaczy Leszek Balcerowicz. - W tym scenariuszu wzrost był także wolny, na dodatek byłoby większe ryzyko kryzysu. Nie mówię o tym, że on się zdarzy za miesiąc, ale mówię, że ryzyko by wzrosło.

Trzeci scenariusz - według FOR najlepszy dla Polski - zakłada wprowadzenie środków zaradczych i przeprowadzenie głębokich reform. Powinny one prowadzić do zwiększenia aktywności zawodowej osób starszych (np. przez eliminację możliwości przedwczesnego opuszczania rynku pracy), kobiet (łatwiejsze łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych) oraz osób młodych, ułatwiając im wejście na rynek pracy. Kolejnym postulatem jest pobudzanie inwestycji. FOR rekomenduje m.in. uproszczenie systemu podatkowego i usprawnienie działalności sądów.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~jj

muszę profesora wytłumaczyć i stanąć w jego obronie - on tylko mierzy wszystkich swoją miarą

! Odpowiedz
0 5 ~def

Już wszędzie słychać kwik świnek którym zabierają koryto, a będzie jeszcze głośniej :)

! Odpowiedz
3 7 ~abc

Najwiekszy szkodnik Polski nidgdy nic dobrego ten ideolog ekonomiczny nie zrobił,
na sam jego widok mozna dostać torsji.

! Odpowiedz
3 2 ~RMS

kretyńskie wróżenie z fusuf... Socjal na zachodzie jeszcze raz taki i to nie od dziś... i co dalej istnieją czy szra strefa ich pochłonęła HAHA! Co ludzie potrafią wygadywać za głupoty i wyciągać takie wnioski. Co oni biorą że mają taki odlot

! Odpowiedz
1 5 ~StanRS

"Szara strefa" jest dlatego, że jest bardzo słaba kontrola, lub wręcz jej brak! W takich Niemczech na budowę wpada policja skarbowa i wyłapuje tych co na czarno pracują. A takiemu "byznesmenowi" taką karę wlepiają, że długo pamięta.
W Polsce na budowach pracują w 98% na czarno. Dochodzi do takich sytuacji, że oficjalnie blok stawiają kierownik i elektryk zatrudniony dla picu za najniższą krajową. Reszta pracuje na czarno. Wystarczy się przejść po budowach chociażby w takiej Warszawce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 ~MMXMM

I jak będziesz miał takie kontrole jak w Niemczech to i koszt budowy będziesz miał jak w Niemczech znacznie wyższy niż obecnie mamy. Niskie ceny za nieruchomości i roboty budowlane wynikają z duże rynku pracy na czarno. Gdy się go opodatkuje zapłaci za to klient końcowy. A Klient u nas szuka tanio i koło się zamyka.

! Odpowiedz
0 3 ~Szparag odpowiada ~MMXMM

Napisz jeszcze, ze większość z tego zysku z oszukiwania państwa właściciel firmy bierze sobie do kieszeni.

! Odpowiedz
1 8 ~Henek

Tylko profesor z WUML- u moze takie glupoty wyglaszac! he he he he he .

! Odpowiedz
1 8 ~Nnuluj

No co jeszcze ten dobroczynca bankierow Wschodniego Wybrzeza wymysli? Czas juz schlodzic ta goraca glowe!

! Odpowiedz
1 5 ~Janek

To, ze Balcerowicz przyczynil sie do rozwoju szarych eminencji - to juz wiemy! A jesli chodzi o rozwoj szarej strefy to tylko dyrdymaly profesorka zwanego inaczej - " majster zepsuj"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil