REKLAMA

Budowlanka złapała oddech

2021-05-21 10:36
publikacja
2021-05-21 10:36

Kwiecień przyniósł wyraźną poprawę w sektorze budowlanym – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Niemniej jednak wartość produkcji budowlano-montażowej wciąż pozostaje niższa niż w analogicznym okresach poprzednich dwóch lat.

Budowlanka złapała oddech
Budowlanka złapała oddech
fot. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu /

- Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w kwietniu 2021 roku była niższa o 4,2% w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku – obwieścił GUS.

Choć obroty dużych firm budowlanych wciąż są niższe niż w latach 2019-20, to kwietniowy regres był już zdecydowanie mniejszy niż w lutym, gdy roczny spadek produkcji budowlano-montażowej (o 16,9% rdr) był najgłębszy od prawie 5 lat. Kwietniowy rezultat był także wyraźnie lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się spadku produkcji aż o 8% rdr po spadku o 10,8% odnotowanym w marcu.

Po wyeliminowaniu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa była o 5,0% wyższa niż miesiąc wcześniej oraz o 4,9% niższa niż w kwietniu 2020 roku.

Powyżej poziomów z kwietnia 2020 roku (o 1,3%) były obroty firm zajmujących się budową budynków oraz robotami budowlanymi specjalistycznymi (o 0,3%). Regres miał miejsce w budownictwie infrastrukturalnym, gdzie przychody firm budowlanych były o 11,1% niższe niż rok wcześniej.

Sektor budowlany początkowo oparł się covidowej recesji, wiosną 2020 roku notując wzrosty, podczas gdy cała gospodarka mocno się skurczyła. Później jednak cykliczne wyhamowanie inwestycji infrastrukturalnych doprowadziło do silnej recesji w polskiej budowlance. Jest dość prawdopodobne, że cykliczny dołek został osiągnięty w lutym, a kolejne miesiące i kwartały poprawią wyniki branży za sprawą rozpoczęcia nowej perspektywy budżetu unijnego.

KK

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jpelerj
Kwiecień 2020 to pierwszy lockdown. To te dane to chyba raczej trochę dramat LOL

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki