REKLAMA

Prezydent: Obniżenie wieku emerytalnego likwiduje niesprawiedliwość

2016-11-23 16:58
publikacja
2016-11-23 16:58
Prezydent: Obniżenie wieku emerytalnego likwiduje niesprawiedliwość
Prezydent: Obniżenie wieku emerytalnego likwiduje niesprawiedliwość
fot. Łukasz Gagulski / / FORUM

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn od października 2017 r. to likwidacja ewidentnej niesprawiedliwości - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Piekar Śląskich.

Przypomniał, że dzięki jego wnioskowi i decyzji Sejmu wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn - "podniesiony mimo protestów społecznych" - zostanie przywrócony. "Ten wiek 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn zostaje przywrócony tą ustawą, która wejdzie w życie w przyszłym roku, w październiku. I mam nadzieję, że to jest realizacja tego, na co większość polskiego społeczeństwa rzeczywiście czekała i likwidacja ewidentnej niesprawiedliwości" - podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, ta wielka niesprawiedliwość w szczególności dotknęła tych ludzi, którzy najciężej pracują. "Którzy bardzo często pracują ponad siły. Ich praca przez tak długi okres była czymś, czego sobie w ogóle nie wyobrażali. Tu na Śląsku jest bardzo wielu takich ludzi" - dodał Andrzej Duda.

Dziękował też samorządowi w Piekarach Śląskich za realizowanie "Programu 500 Plus". Dodał, że wierzy, iż Piekary Śląskie będą korzystały z Programu "Mieszkanie Plus".

Prezydent odwiedził Kopiec Wyzwolenia, gdzie oddał hołd powstańcom śląskim, a także sanktuarium maryjne, gdzie co roku odbywają się pielgrzymki. "Państwo jako Ślązacy, a Polacy jednocześnie, jesteście niezwykle ważnym składnikiem naszego społeczeństwa, niezwykle ważnym elementem tego, co nazywamy polską tradycją, polską kulturą" - podkreślił.

Prezydent: Wierzę, że polska władza będzie wspierała rozwój Śląska

Wierzę, że śląski etos ciężkiej pracy będzie budował Rzeczpospolitą, a polska władza będzie to wspierała, aby Śląsk mógł się rozwijać i stanowił siłę RP - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Piekar Śląskich.

"Górny Śląsk to miejsce, gdzie się ciężko pracowało od stuleci i gdzie się ciężko pracuje nadal, i gdzie ta elementarna sprawiedliwość oraz szacunek dla człowieka pracy są tak bardzo oczekiwane" - mówił Duda. Nawiązał w ten sposób do uchwalonej w ubiegłym tygodniu ustawy obniżającej wiek emerytalny. Projekt ustawy skierował do Sejmu Duda, realizując swoje zapowiedzi z kampanii wyborczej.

Prezydent wyraził nadzieję, że wartości te "będą realizowane w bieżącej polityce, także w trosce o miejsca pracy". W trosce o to - dodał - aby umożliwiać (pracę) tym, którzy są kreatywni, którzy mogą wdrażać nowe rozwiązania gospodarcze, którzy chcą prowadzić badania.

Andrzej Duda zaznaczył, że w środę w Pałacu Prezydenckim podpisał pierwszą z trzech ustaw dotyczących innowacyjności. Jak mówił, wprowadzane rozwiązania mają pomóc "przede wszystkim ludziom, którzy chcą prowadzić działalność w zakresie innowacyjnym, jak i instytucjom, które prowadzą badania naukowe, aby efekty tych badań były komercjalizowane, wdrażane i aby to wiązało się to z wymiernymi ulgami podatkowymi, specjalnymi procedurami, które będą tę działalność innowacyjną wspierały".

"Wierzę w kreatywność i w etos ciężkiej, wytrwałej pracy tutaj na Śląsku; wierzę, że będzie on budował Rzeczpospolitą, że polska władza będzie to wszystko wspierała, aby Śląsk mógł się rozwijać; aby rozwijał się w Polsce i stanowił siłę Rzeczypospolitej" - oświadczył prezydent.

(PAP)

kno/ lun/ par/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~polak2
sprawiedliwie to każdy 65 lat nie ważne czy to kobieta czy mężczyzna .ten czy inny zawód ,nie masz sił to renta.W Konstytucji każdy równy a tu dup.........
~Racjonalista
Dlaczego sytuacja, kiedy kobiety przechodzą 5 lat wcześniej na emeryturę, uznawana jest za sprawiedliwą? Dodatkowo, to kobiety mają dłuższą średnią życia...
~plebs
Tylko ze weglokopy maja wczesniejsze emerytury do kury nedzy
~łoj
A może dla każdego taka emerytura jak Henryka Krzywonos tj. 6200zł
~italiano
Odprowadzają za ciebie rządzący ZUS czy na śmieciówce piszesz ?
~Człowiek
Piotrowski -morderca Popiełuszki -ile pobrał świadczeń rok po roku? UB-, SB-cy, ZOMO, wojskowi rządowi, parlamentarni , mundurowi, górnicy co nigdy pod ziemią nie pracowali...
~JOJO
A tajne współpracowniki jak Moczulski z KPN??
~silvio_gesell
Nie widzę żadnego powodu dlaczego to dzieci nie powinny utrzymywać rodziców. A ci emeryci którzy nie mają dzieci nie powinni być utrzymywani przez tych którzy nie mają rodziców. Obecny system emerytalny zniechęca do założenia rodziny.
~Marek
Ja na moją wiedzę to puki co każdy ma rodziców.
~silvio_gesell odpowiada ~Marek
Są ludzie, których rodzice odeszli z tego świata i nadal pracują.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki