Prezes PFR uważa, że przyszłość OFE powinna być znana przed startem PPK

Prezes PFR Paweł Borys uważa, że przyszłość Otwartych Funduszy Emerytalnych powinna być znana przed startem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jego zdaniem pomogłoby to w odbudowie zaufania do rynku kapitałowego.

(fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera)

"Bardzo ważne jest to, co stanie się z OFE, takie pytania często się pojawiają. Dzisiaj jest tak, że wpłaty do OFE wynoszą niewiele ponad 3 mld zł rocznie, a odpływy z tytułu suwaka niewiele ponad 7 mld zł. Rocznie odpływa więc z OFE około 4 mld zł. To powoduje, że na warszawskiej giełdzie brakuje długoterminowych środków" - powiedział podczas konferencji organizowanej przez PKO BP w Londynie Paweł Borys.

Dodał, że bez tego żaden rynek nie jest w stanie się rozwijać.

"Dlatego jestem przekonany, że bardzo ważne byłoby z perspektywy przewidywalności rynku, ale przede wszystkim z perspektywy 15 mln członków OFE, aby możliwie szybko, najlepiej jeszcze przed startem PPK, czyli przed 1 lipca, pojawiły się już rozwiązania dotyczące przyszłości OFE" - powiedział prezes PFR.

"Taka decyzja odbudowywałaby zaufanie Polaków do tego typu form oszczędzania na emeryturę" - dodał.

Prezes Borys ocenia, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wdrożenie w życie projektu premiera Mateusza Morawieckiego, który zakłada, że większość środków z OFE trafi na indywidualne konta emerytalne.

"To najlepszy pomysł, żeby zaufanie do rynku zostało odbudowane, zniknie niepewność i będziemy mieli w pełni zreformowany system emerytalny" - powiedział. (PAP Biznes)

pr/ gor/

Źródło: PAP Biznes
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 5 kosiaczkaa

No ale przecież ppk to nie ofe. Mam nadzieję, że jak rozpocznie się już na dobre ten pierwszy system to nikt nie będzie wspominał tego drugiego, bo tak naprawdę to też nie ma po co. W końcu każdemu z nas zależy na oszczędnościach

! Odpowiedz
3 6 r4k

A jaka jest różnica?

! Odpowiedz
0 2 ferenc odpowiada r4k

głownie taka że do ofe szły pieniądze ze składki na zus, a więc tak czy inaczej nie były to Twoje pieniądze bo składki które wpłacasz do zus idą na bieżące emerytury

! Odpowiedz
5 8 nostsherlock

Premier bankster szykuje nowy przekręt finansowy o nazwie "PPK". Na końcu wybuchnie afera i środki zostaną zawłaszczone przez rząd

! Odpowiedz
12 9 artur17

OFE to gigaprzekręt tzw liberałów z Lewandowskim na czele. Miliardy zysków dla wąskiej grupy zarządzających, nieudane inwestycje, dziwne transakcje na GPW. Czas to zaorać.

! Odpowiedz
0 6 r4k

W bankach też były przekręty. To co, zaorać?

! Odpowiedz
6 31 syn-proboszcza

ciekawe kiedy Don Mateo zaorze PPE i kase tam zebrana na 500+

! Odpowiedz
1 26 sublt2

Niech GPW buduje zaufanie u inwestorów samodzielnie, a emeryci powinni na nią wrócić ewentualnie gdy wiarygodność GPW wygrzebie się z tych 2m mułu. :-)

! Odpowiedz
5 26 sublt2

Podstawowy błąd: PPK = oszczędności przyszłego emeryta są po to aby kreować odpowiednią stopę zwrotu dla niego, a nie po to żeby zarządzający mieli nową kasę do zabawy.
Innymi słowy: do oszczędzania na emeryturę GPW wcale nie jest koniecznie potrzebna.

! Odpowiedz
4 32 antek10

Wyglada na to że to OFE było po to aby wyzywic zarządzających wysokimi prowizjami.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne