REKLAMA

Prezes NBP: Przedłużanie wakacji kredytowych niewskazane

2023-12-06 17:10
publikacja
2023-12-06 17:10

Przedłużanie powszechnych wakacji kredytowych jest zbędne, a nawet niewskazane ze względu na promowanie postaw moral hazard - ocenił prezes NBP Adam Glapiński na spotkaniu świątecznym online środowiska bankowego.

Prezes NBP: Przedłużanie wakacji kredytowych niewskazane
Prezes NBP: Przedłużanie wakacji kredytowych niewskazane
fot. Filip Błażejowski / / FORUM

"(...) odniosę się do koncepcji przedłużania powszechnych wakacji kredytowych na kolejny rok. NBP uważa je za zbędne, powtarzamy to kolejny raz, a nawet niewskazane, gdyż w długim okresie wspiera promowaniu postaw moral hazard" - powiedział Glapiński.

Dodał, że osoby, które nadal odczuwać będą nadmierne obciążenia dochodów spłatami rat mogą skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców przy BGK, który sprawdza się dobrze i nadal dysponuje znacznymi środkami.

Kończą się wakacje kredytowe. Banki podsumowały zainteresowanie

Grudzień będzie ostatnim miesiącem, w którym kredytobiorcy hipoteczni mieli możliwość zawieszenia spłat. Losy przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 rok nadal się ważą. Tymczasem Związek Banków Polskich podsumował dotychczasowe zainteresowanie tym niezwykłym rozwiązaniem.

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (32)

dodaj komentarz
elendir
Rozumiałbym gdyby w ofercie były kredyty na stałą stopę procentową na cały czas kredytowania. Ale ich nie było. A moral hazard dotyczy tu bardziej poprzedniej władzy która korzystała na inflacji.
lukaszslask
a w gospodarce masz stale ceny???nieruchomosci rosna??auta drozeja??woda,paliwa ,prad???
to czemu akurat tylko kredytow zadacie na staly procent,to nikt tylko kupowac i sprzedawac jak zdrozeja.....
jakslo232323
Cóż za metamorfoza, Głapa nagle sobie przypomniał czego się uczył z ekonomii. Timing tejże przemiany na pewno przypadkowy xD
marmaj
No to zacznie się wyprzedaż nieruchów. Już w zachodniopomorskim widzę sporo domów na hipotece. Zawsze pytam sprzedającego o powód sprzedaży, to w większości mam odpowiedź że wyjazd za granicę za pracą. Miałem też przypadki gdzie budowa jest w toku, i zwyczajnie nie starcza kasy na budowanie, małżeństwo nie pracuje, a bank pyta gdzie jest dom.
no_comment
Raz chłop ma rację. Wakacje kredytowe itp. skłaniają ludzi do brania kredytu na maxa bo "jakoś to będzie". Jak w Londynie powstał program pomocy młodym, samotnym matkom to po paru latach się okazało, że ich liczba mocno wzrosła i go zamknęli. I tutaj podobnie, wakacje itd. promują postawy "bierz jak dają" itd.
juri1986
Gdzie jest granica bezczelności upasionego banksterstwa? Mamy najwyższe raty kredytu w Europie. Banki za swoją chciwość, pazerność muszą zostać ukarane. Kłamali , kłamią i będą kłamać.wiec trzeba to powtarzać do skutku. Banki zostały zmuszone do proponowania oferty na stałe oprocentowanie i zrobiły to dopiero w 2022 roku. 99 procent Gdzie jest granica bezczelności upasionego banksterstwa? Mamy najwyższe raty kredytu w Europie. Banki za swoją chciwość, pazerność muszą zostać ukarane. Kłamali , kłamią i będą kłamać.wiec trzeba to powtarzać do skutku. Banki zostały zmuszone do proponowania oferty na stałe oprocentowanie i zrobiły to dopiero w 2022 roku. 99 procent ludzi ma zmienne oprocentowanie. Nikt w Europie nie płaci więcej za kredyt niż Polacy. Ten cały fwk to kompletna iluzja. Ile jeszcze bezczelności banksterskiej można znieść? Ilu ludzi tak drastycznie podwyżki rat kredytu wpędziły w depresje, myśli samobójcze, długi, windykację?
grzedobro odpowiada (usunięty)
Zysk a lichwa to dwie różne sprawy. Zysk może przynosić zarówno kredyt na 2% jak i na 8-9%. Większość Polaków pracuje na 4-5 biur w Polsce. W Niemczech i na zachodzie kredyty są na poziomie 1.5%-2% i stopa jest stała przez cały czas trwania kredytu. Nikt nie deprecjonuje chęci zysku tylko lichwę i krwiopijstwo systemu na którym kredyt Zysk a lichwa to dwie różne sprawy. Zysk może przynosić zarówno kredyt na 2% jak i na 8-9%. Większość Polaków pracuje na 4-5 biur w Polsce. W Niemczech i na zachodzie kredyty są na poziomie 1.5%-2% i stopa jest stała przez cały czas trwania kredytu. Nikt nie deprecjonuje chęci zysku tylko lichwę i krwiopijstwo systemu na którym kredyt w Polsce został zbudowany...
no_comment odpowiada grzedobro
Kredyt na 2% przynosi bankom zysk bo się cały naród na to składa tak samo jak na 14 tłustych pensji górnika. Zejdź na ziemię, jeżeli masz ok. 10% inflacji, ludziom za lokaty płacą 5% to kredyt na 2% działa tylko jak ktoś inny, czyli MY, płaci różnice.
kobiety_na_traktory
człowieku o co ci chodzi? Masz oprocentowanie niższe od inflacji, ciesz się bo mogłeś mieć już ponad 18% i ciekawe co byś wtedy powiedział. To oprocentowanie nie bierze się znikąd tylko mamy inflację, pieniądz traci wartość. Twoje mieszkanie też podrożało. Trzeba było kupować za gotówkę a jak wziąłeś kredyt to będziesz spłacał nominalnie człowieku o co ci chodzi? Masz oprocentowanie niższe od inflacji, ciesz się bo mogłeś mieć już ponad 18% i ciekawe co byś wtedy powiedział. To oprocentowanie nie bierze się znikąd tylko mamy inflację, pieniądz traci wartość. Twoje mieszkanie też podrożało. Trzeba było kupować za gotówkę a jak wziąłeś kredyt to będziesz spłacał nominalnie coraz więcej bo pieniądz traci wartość i 1000 zł raty 3 lata temu to to samo w sile nabywczej co 2000 zł dziś
nazare
Choć raz jeden powiedział coś mądrego

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki