REKLAMA
PIT 2023

Prezes NBP: Nie ma powodu dla ujemnego oprocentowania depozytów

2021-04-09 16:24, akt.2021-04-11 09:05
publikacja
2021-04-09 16:24
aktualizacja
2021-04-11 09:05

Nawet gdyby pojawiła się ujemna stopa referencyjna NBP, to nie ma powodu, żeby depozyty bankowe miały ujemne oprocentowanie - ocenił w piątek prezes NBP Adam Glapiński. Jak zauważył, informacje o możliwości ujemnego oprocentowania depozytów były dementowane.

Prezes NBP: Nie ma powodu dla ujemnego oprocentowania depozytów
Prezes NBP: Nie ma powodu dla ujemnego oprocentowania depozytów
fot. Piotr Malecki / / FORUM

„Sam Związek Banków Polskich dementował, że są takie plany w stosunku do środków klientów indywidualnych” - podkreślił Glapiński.

Przypomniał, że również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zapowiedział przeciwdziałanie i niedopuszczenie do tego, żeby banki mogły stosować ujemne oprocentowanie lokat.

„Raczej banki mogą iść w kierunku rozszerzania wachlarza usług płatnych i tam znajdować jakieś korzyści czy wycofywać się z usług darmowych. Takie zjawisko jest już nawet obserwowane” - zauważył prezes NBP.

Eksperci mają inne zdanie

W ubiegłym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego podała, że zysk banków w okresie styczeń - luty br. wyniósł 1,36 mld zł po spadku rdr o 24 proc. Wynik banków z tytułu odsetek w pierwszych dwóch miesiącach tego roku to 7,25 mld zł, co oznacza spadek o 15 proc., a wynik z tytułu prowizji wyniósł 2,6 mld zł, po wzroście o 13 proc.

Według Iwony Galbierz-Sztrauch, partnera w Dziale Usług Doradczych dla Sektora Finansowego w KPMG w Polsce, spadek zysku sektora bankowego w pierwszych dwóch miesiącach tego roku o 0,43 mld zł, czyli o 24 proc. pokazuje, że w tym roku sektor bankowy nadal będzie znajdować się pod silną presją i należy się liczyć z dalszymi spadkami rentowności banków.

"Główną przyczyną spadających zysków sektora bankowego pozostaje widoczny w wyniku odsetkowym efekt znaczących obniżek stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski w okresie marzec-maj 2020 r." - tłumaczyła przedstawicielka KPMG.

Jej zdaniem można zakładać, że zeszłoroczne cięcia stóp będą przekładały się negatywnie na wynik z tytułu odsetek przez cały 2021 rok. Jak oceniła, dotkliwość tego efektu widać szczególnie w zestawieniu wyniku odsetkowego za okres styczeń-luty 2021 r. do wyniku z pierwszych dwóch miesięcy roku poprzedniego (spadek o 15 proc., czyli o 1,28 mld zł), kiedy to banki funkcjonowały jeszcze w środowisku wyższych stóp procentowych, a branża i gospodarka nie były dotknięte przez pandemię.

"Negatywny wpływ obniżek stóp procentowych po stronie przychodów odsetkowych został jedynie częściowo zneutralizowany przez redukcję kosztów finansowania, ponieważ stanowiące istotne źródło finansowania depozyty bieżące już wcześniej pozostawały oprocentowane na poziomie zbliżonym do zera" - uważa ekspertka.

Jak dodała, sektor bankowy w celu złagodzenia negatywnego wpływu obniżek stóp procentowych dokonał szeregu działań mających na celu rewizję polityk cenowych, co przełożyło się na wzrost wyniku banków z tytułu opłat i prowizji. Ponadto, banki w ramach dostosowania do funkcjonowania w środowisku niskich stóp procentowych wdrożyły w trakcie 2020 roku szereg inicjatyw mających na celu optymalizację działalności i redukcję kosztów operacyjnych.

Niemniej jednak, zaznaczyła Galbierz-Sztrauch, rosnąca presja ze strony wyniku odsetkowego oraz kosztów ryzyka kredytowego, a także przewidywane obciążenie wyników rezerwami na postępowania sądowe dotyczące kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich będzie powodować dalsze poszukiwania oszczędności po stronie kosztowej oraz optymalizacji polityk cenowych i kosztów finansowania.

"Jednym z możliwych działań mających na celu poprawę wyników banków jest wprowadzenie ujemnego oprocentowanie depozytów klientowskich. Rozwiązanie to nie jest wykluczane przez przedstawicieli sektora, jednakże można oczekiwać, że będzie miało ograniczony charakter i dotyczyć będzie, o ile zostanie wdrożone, wyłącznie depozytów wysokokwotowych o określonej charakterystyce" - uważa partner w KPMG.

"Należy się spodziewać, że ze względu na oczekiwaną negatywną reakcję klientów, którzy mogliby masowo wycofać pieniądze z lokat w przypadku wprowadzenia ich ujemnego oprocentowania, banki będą starały się osiągnąć zbliżony ekonomicznie efekt poprzez podnoszenie kosztów prowadzenia rachunków bieżących" - dodała.

wkr/ amac/ mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (25)

dodaj komentarz
pippin
Polecam ten wywiad/rozmowe - sporo sie dowiecie:
https://www.youtube.com/watch?v=TkCU_n0h4Qc
peluquero
kto nie ogladał to polecam na u tube wykładzik pod tytułem

Banks Face Mysterious SLR Crisis!! (Hidden Dangers Revealed)
harrytracz
Oby tak nie było:
Z racji ujemnych stóp procentowych i gigantycznych podatków nakładanych na banki opłaty wzrosły tak bardzo, że powstał pomysł aby bank centralny prowadził darmowe konta tylko z obsługą bezgotówkową. Koszty funkcjonowania pokrywa budżet, przepierdzielając przy tym masę kasy (mnóstwo stołków w banku, ale obywatele
Oby tak nie było:
Z racji ujemnych stóp procentowych i gigantycznych podatków nakładanych na banki opłaty wzrosły tak bardzo, że powstał pomysł aby bank centralny prowadził darmowe konta tylko z obsługą bezgotówkową. Koszty funkcjonowania pokrywa budżet, przepierdzielając przy tym masę kasy (mnóstwo stołków w banku, ale obywatele siedzą cicho bo mają za darmo konto).
harrytracz
Dodatkowo, bank centralny w wyniku zamieszania z frankowiczami przejmuję obsługę ich kredytów. Tak więc bank centralny posiada już nie tylko konta obywateli, ich wydatki, ale również ma w garści ich zobowiązania.
harrytracz odpowiada harrytracz
Co więcej, mając wszystkie konta w jednym miejscu bank centralny zaczyna analizować przepływy pieniężne wszystkich obywateli. Wymyśla więc bajkę o uszczelnianiu systemu podatkowego i zaczyna dopierdzielać kary za uszczuplanie wpływów do budżetu. Np. dojeżdzasz z kimś do pracy i mu dorzuciłeś do paliwa? Jest to niezgłoszony dochód!Co więcej, mając wszystkie konta w jednym miejscu bank centralny zaczyna analizować przepływy pieniężne wszystkich obywateli. Wymyśla więc bajkę o uszczelnianiu systemu podatkowego i zaczyna dopierdzielać kary za uszczuplanie wpływów do budżetu. Np. dojeżdzasz z kimś do pracy i mu dorzuciłeś do paliwa? Jest to niezgłoszony dochód! (Rostowski miał taki pomysł).
Zakupiłeś coś w punkcie stacjonarnym a powinieneś być na kwarantannie? Mandat za złamanie obostrzeń!
demeryt_69 odpowiada harrytracz
Zastanawiam się jaką pomoc można zasugerować w takim przypadku ...
henk54
„Raczej banki mogą iść w kierunku rozszerzania wachlarza usług płatnych i tam znajdować jakieś korzyści czy wycofywać się z usług darmowych."

No to rzeczywiście fantastyczna wiadomosc. Dziękujemy z całego serca Panie Prezesie!
innowierca
Wszedzie ostatnio az HUCZY od roznych wypowiedzi znanych finansistow w roznych krajach ktorzy twierdza(uspokajaja) ze nikt nie ma zamiaru likwidowac fizycznej gotowki, lub pobierac oplat od przechowywana pieniedzy w banku( ktore juz czesciowo istnieja)
W takim razie skoro juz wiemy ze fizyczna gotowka nie bedzie likwidowana a
Wszedzie ostatnio az HUCZY od roznych wypowiedzi znanych finansistow w roznych krajach ktorzy twierdza(uspokajaja) ze nikt nie ma zamiaru likwidowac fizycznej gotowki, lub pobierac oplat od przechowywana pieniedzy w banku( ktore juz czesciowo istnieja)
W takim razie skoro juz wiemy ze fizyczna gotowka nie bedzie likwidowana a oplaty od przechowywania pieniedzy w banku nie beda pobierane, to przeciez mozemy juz przestac o tym "mowic". Juz to wiemy. Gotowka nie bedzie likwidowane a oplaty za przechowywanie pieniedzy w banku nie beda pobierane. W takim razie prosze juz nie "podnosic" tego tematu w mediach i przestac sie tym zajmowac skoro nikt tego nie planuje.
demeryt_69
W listopadzie 2019 r. Volksbank Raiffeisenbank wprowadził ujemne stopy procentowe dla osób oszczędzających swoje pieniądze na rachunkach i lokatach.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Niemiecki-bank-kaze-sobie-placic-za-trzymanie-depozytow-7777262.html

300_pala
Sprawdź sobie jeszcze jakie jest oprocentowanie pożyczek
Dla konsumentów

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki