REKLAMA

Prezes UOKiK: Póki stopy nie są ujemne, nie zgodzimy się na ujemne oprocentowanie depozytów

2021-03-16 19:03, akt.2021-03-16 20:41
publikacja
2021-03-16 19:03
aktualizacja
2021-03-16 20:41

Póki stopy procentowe nie będą poniżej zera, nie zgodzimy się na to, żeby banki wprowadziły ujemne oprocentowanie depozytów i lokat dla klientów indywidualnych - zadeklarował we wtorek prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Prezes UOKiK: Póki stopy nie są ujemne, nie zgodzimy się na ujemne oprocentowanie depozytów
Prezes UOKiK: Póki stopy nie są ujemne, nie zgodzimy się na ujemne oprocentowanie depozytów
fot. Grzegorz Kawecki / / Puls Biznesu

"Tak długo jak stopy procentowe nie są ujemne nie zgodzimy się na to, żeby banki wprowadzały ujemne oprocentowanie depozytów i lokat dla klientów indywidualnych i podejmiemy wszystkie niezbędne działania do tego, żeby powstrzymać sektor od tego typu ruchów" - powiedział Chróstny we wtorek na antenie Polsat News pytany o kwestię ewentualnego wprowadzenia ujemnego oprocentowania depozytów w Polsce.

W ubiegłym tygodniu Rzeczpospolita powołując się na nieoficjalne informacje poinformowała, że czołowy polski bank szykuje się do wprowadzenia ujemnej stawki depozytów lub prowizji dla klientów indywidualnych. "To by oznaczało, że już nie tylko oszczędności firm, ale teraz także przeciętnego klienta indywidualnego będą obciążone nową daniną. W 2020 r. polskie banki po raz pierwszy wprowadziły regularne, miesięczne ujemne oprocentowanie lub prowizje od dużych złotowych depozytów przedsiębiorstw spoza branży finansowej" - wskazywała gazeta.

"Rz" zwracała uwagę, że polskie banki w oficjalnych komentarzach bardzo ostrożnie wypowiadają się w tej sprawie. "Twierdzą, że dopóki nominalne stopy procentowe u nas nie spadną poniżej zera, nie będą wprowadzać ujemnego oprocentowania dla klientów indywidualnych. W nieoficjalnych komentarzach przyznają, że muszą rozważać takie ruchy już teraz, bo konieczna jest obrona rentowności" - informował dziennik.

Prezes UOKiK podkreślił, że póki stopy procentowe są na poziomie większym od zera bądź równe zeru, "nie będziemy akceptowali ujemnego oprocentowania".

Według Chróstnego wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów byłby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Przypomniał ponadto, że w ciągu roku ceny usług bankowych wzrosły o połowę.

Uczestniczący w debacie wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek przekonywał, że banki mają podstawy tak prawne jak i ekonomiczne do ewentualnego wprowadzenia ujemnego oprocentowania depozytów. "Toczą się prace koncepcyjne dotyczące tego, aby ujemne oprocentowanie depozytów rzeczywiście zaistniało" - poinformował.

Dodał, że opierają się one na rozwiązaniach, jakie obowiązują w kilkunastu państwach UE. Przedstawiciel ZBP wymienił tu Niemcy, gdzie - jak podkreślił - ponad sto banków stosuje ujemne oprocentowanie depozytów, a jeden duży bank takie rozwiązaniach stosuje także wobec klientów detalicznych.

"Generalnie to jest tendencja, która dotyczy klientów korporacyjnych, dużych firm, zależy też od progu kwoty, która znajduje się na rachunku, czy jest to rachunek złotowy, czy też walutowy" - tłumaczył Białek.

Przedstawiciel ZBP dodał, że są prowadzone również analizy dotyczące ewentualnego zastosowania ujemnego oprocentowania w przypadku depozytów klientów indywidualnych. "Takie prace koncepcyjne - nie będę zaprzeczał - toczą się również wobec klientów detalicznych wzorem innych państw członkowskich. Natomiast to jeszcze pewnie daleka droga zanim to się stanie, a jeśli to się stanie, to stanie się to na pewno w bardzo ograniczonym zakresie i w sposób bardzo ewolucyjny" - powiedział Białek.

Pytany, kiedy taka sytuacja mogłaby zaistnieć, wiceprezes ZBP odpowiedział, że zależy to od wielu czynników w tym od środowiska stóp procentowych.

"Te prace będziemy kontynuować i tak finalnie każdy bank będzie taką decyzję podejmował od strony swojej oceny biznesowej, ekonomicznej i prawnej. W najbliższym czasie zapewne zaobserwujemy takie ruchy, one przede wszystkim na ten moment będą wobec klientów korporacyjnych, wobec zapewne również depozytów walutowych - nie koniecznie złotowych" - powiedział.

Białek dodał, że "nikt nie mówi o lokatach o ujemnym oprocentowaniu". "Takiego produktu z pewnością nigdy nie będzie" - przekonywał.

Chróstny odnosząc się do kwestii sytuacji banków i ich klientów w innych państwach europejskich, a tego jak to wygląda w Polsce podkreślił, że ciężko jest dokonać takich porównań m.in. z tego względu, że mieszkańcy Europy Zachodniej więcej zarabiają od Polaków. Są tam też inne relacje między sektorem bankowym a konsumentami.

Prezes UOKiK zwrócił uwagę, że klienci banków w zeszłym roku wycofali z lokat 93 mld zł, a taki spadek depozytów był notowany w 1996 roku.

Prezes przestrzegał, że wprowadzenie ujemnego oprocentowania lokat, mogłoby doprowadzić do tego, że ludzi nie byłoby stać na trzymanie pieniędzy w bankach. Zachęciłoby ich to do wyciągania środków z lokat, co z kolei mogłoby narazić oszczędności np. na kradzieże, jeśli byłyby trzymane w domu.

Zaapelował do sektora bankowego, aby ten wziął odpowiedzialność za swoje działania i "nie wychodził z propozycjami, które mogą doprowadzić wielu konsumentów do utraty oszczędności poprzez kradzieże, poprzez oferty alternatywnych inwestycji". "Sektor bankowy ma gwarantować pewną stabilność i bezpieczeństwo dla oszczędności Polaków" - zaznaczył.

Na początku lutego prezes NBP Adam Glapiński przekonywał, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w kolejnych miesiącach i kwartałach, to całkowity brak zmian stóp procentowych. W połowie stycznia mówił z kolei, że dopuszcza dalsze obniżenie stóp procentowych, a także stopy ujemne. Zwracał jednak uwagę, że do ewentualnej obniżki stóp mogłoby dojść w przypadku "radykalnego pogorszenia ogólnej sytuacji gospodarki". Ewentualną podwyżkę stóp prezes nazwał wówczas "abstrakcją".

Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
trolley
Ojojoj :) A tak sie Glapa zarzekal że stóp nie podniesie hehe. No chyba jednak podniesie :) Tym bardziej po 25 marca, bo zapowiada się że banki dostaną zdrowo po dupie. No i albo zapłacą klienci banków albo stopy w góre. Cudów nie ma. A ujemne oprocentowanie na koncie zwykłego Kowalskiego nic dobrego dla PISu nie wróży :) Zresztą Ojojoj :) A tak sie Glapa zarzekal że stóp nie podniesie hehe. No chyba jednak podniesie :) Tym bardziej po 25 marca, bo zapowiada się że banki dostaną zdrowo po dupie. No i albo zapłacą klienci banków albo stopy w góre. Cudów nie ma. A ujemne oprocentowanie na koncie zwykłego Kowalskiego nic dobrego dla PISu nie wróży :) Zresztą nie tylko ja obstawiam wzrost stóp. https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/wzrost-stop-procentowych-w-polsce-francuski-fundusz-stawia-na-to-pieniadze/40nklkk
jasiek2017
Czyli ziomek próbuje zastraszyć banki )))) Super !
Na pewno działy prawne boją się jego zapowiedzi tak samo jak przedsiębiorcy rozporządzeń.
innowierca
Dopoki istnieje gotowka dopoty beda sie bac. Ale az sie slinia na mozliwosc likwidacji gotowki i pobierania oplat za przechowywanie pieniedzy. Rzeczywiscie banki beda musialy byc ewolucyjne he he bo chyba nie ulega watpliwosci, ze klienci zabiora pieniadze z banku. Nie straszcie ludzi zlodziejami sami sie powoli nimi stajac. Bedzie Dopoki istnieje gotowka dopoty beda sie bac. Ale az sie slinia na mozliwosc likwidacji gotowki i pobierania oplat za przechowywanie pieniedzy. Rzeczywiscie banki beda musialy byc ewolucyjne he he bo chyba nie ulega watpliwosci, ze klienci zabiora pieniadze z banku. Nie straszcie ludzi zlodziejami sami sie powoli nimi stajac. Bedzie sie dzialo. Pracowac tak naprawde juz dzis duzej grupie zatrudnionych
sie nie oplaci bo to wegetacja z kredytem ratalnym dodatkowo zeby sobie telewizor kupic-bez sensu. Po likwidacji gotowki chyba rzeczywiscie 50% populacji przejdzie szybko na dochod podstawowy, czyli prace zamienimy na kontrolowane dozowanie drukowanego pieniadza.Hipotetycznie jest to mozliwe tylko 2 strony musza wyrazic na to zgode.Koniec pewniej epoki i poczatek zycia pozbawionego jakiejkolwiek kreatywnosci i mozliwosci osiagniecia czegokolwiek dla wielu.
meryt
Niemcy "ponad sto banków stosuje ujemne oprocentowanie depozytów, a jeden duży bank takie rozwiązaniach stosuje także wobec klientów detalicznych"
demeryt_69
Raiffeisen Volksbank od ponad 2 lat na ROR i KO -0,5%

Większość z tych banków w Rajchu stosujących ujemne oprocentowanie robi to począwszy od sald €20k lub dopiero od €100k.
volksempfanger
Trzeba obniżyć, dla narodu. Tak jak Władimir Władimirowicz obniżył cenę zbyt drogich parówek.
demeryt_69
To wstyd, żeby wice-prezio organizacji, która reprezentuje lichwiarzy w PRL-bis serwował tak żałosne teksty graniczące z bełkotem!
meryt
demeryt_69 "teksty graniczące z bełkotem!"

demeryt_692020-10-27 16:38
"To wyjątkowo smutna laurka dla polskiej 'gospodarki' - firma handlująca produktami pochodzącymi głównie z CHRL jest więcej warta niż jakakolwiek rodzima firma - komuno wróć!"

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wycena-
demeryt_69 "teksty graniczące z bełkotem!"

demeryt_692020-10-27 16:38
"To wyjątkowo smutna laurka dla polskiej 'gospodarki' - firma handlująca produktami pochodzącymi głównie z CHRL jest więcej warta niż jakakolwiek rodzima firma - komuno wróć!"

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wycena-Allegro-przekroczyla-100-mln-zl-7989318.html

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki