REKLAMA

Ujemne stopy procentowe. Niemcy muszą płacić za trzymanie pieniędzy w bankach

2021-03-02 09:20
publikacja
2021-03-02 09:20

Mimo że w strefie euro od ponad 6 lat obowiązuje ujemna stopa depozytowa, dopiero fala pandemicznych oszczędności przekonała większość banków w Niemczech do obniżenia oprocentowania depozytów gospodarstw domowych poniżej 0.

Ujemne stopy procentowe. Niemcy muszą płacić za trzymanie pieniędzy w bankach
Ujemne stopy procentowe. Niemcy muszą płacić za trzymanie pieniędzy w bankach
/ FORUM

Do niedawna banki działające w strefie euro nie decydowały się na takie kroki, obawiając się ostrego sprzeciwu klientów, a w konsekwencji - potencjalnych działań polityków. Instytucje finansowe radziły sobie w inny sposób - wprowadzając ujemne oprocentowanie depozytów firmowych czy podwyższając opłaty lub zmieniając ich sposób naliczania. Sytuację zmieniła pandemia - zauważa "The Wall Street Journal".

W obliczu wzrostu obaw o przyszłość i ograniczenia możliwości wydawania pieniędzy oszczędności ludności wyraźnie wzrosły. Niemieckie gospodarstwa domowe, odpowiadające za aż 30 proc. depozytów mieszkańców strefy euro, zwiększyły stan posiadania w bankach o 6 proc. do 2,55 bln euro. Ponadto do banków trafiła fala pieniędzy z potężnych programów pomocowych, prowadzonych przez Europejski Bank Centralny (skup obligacji od banków) czy władze poszczególnych państw.

Jako że równocześnie spadło zapotrzebowanie na kredyt - bo firmy mniej chętnie inwestują w okresie niepewności, a konsumenci bardziej boją się zadłużać - a same instytucje finansowe wolą nie ryzykować pożyczania pieniędzy, to banki borykają się z nadmiarem środków. A za trzymanie ich w banku centralnym muszą płacić, bo stopa depozytowa EBC wynosi -0,5 proc.

Według danych portalu Verivox, które przytacza "WSJ", już 237 banków za naszą zachodnią granicą narzuca zwykłym klientom ujemne oprocentowanie depozytów. W marcu ubiegłego roku było to zaledwie 57 instytucji. W 2020 r. na taki krok zdecydowały się m.in. Deutsche Bank i Commerzbank. Ujemnie oprocentowane są depozyty powyżej pewnej kwoty, wynoszącej od 25 tys. do 100 tys. euro. Dzieląc 2,55 bln euro (depozyty niemieckich gospodarstw domowych) przez 41,5 mln (liczba gospodarstw domowych), otrzymamy kwotę ponad 60 tys. euro. Według danych EBC w grudniu oprocentowanie nowych depozytów gospodarstw domowych do 1 roku po raz pierwszy spadło poniżej 0.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych EBC

W Polsce średnia oprocentowanie lokaty do 2 lat włącznie wynosi 0,4 proc. rocznie. W przypadku depozytów bieżących w obu krajach jest równe 0. Stopa referencyjna NBP (główna stopa procentowa polskiego banku centralnego) wynosi 0,1 proc., natomiast stopa depozytowa: 0 proc.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (23)

dodaj komentarz
meryt
volksempfanger 2021-03-01 17:19
"Natychmiastowa likwidacja 500+"

Z tym samym skutkiem, volksempfanger zamiast pobrać opłatę, jej nie wypłaci :)
magic_zone
a naganiali naganiacze przez ostatnie 4 lata na forach bankiera że ceny mieszkań będą spadać

a takiego wała jak będą spadać przy takich tonach drukowania pustego pieniądza i sypania go w rynek

a takiego wała przy tak niskich wręcz ujemnych realnych stopach procentowych

a tym bardziej takiego wała kiedy za trzymanie
a naganiali naganiacze przez ostatnie 4 lata na forach bankiera że ceny mieszkań będą spadać

a takiego wała jak będą spadać przy takich tonach drukowania pustego pieniądza i sypania go w rynek

a takiego wała przy tak niskich wręcz ujemnych realnych stopach procentowych

a tym bardziej takiego wała kiedy za trzymanie kasy na rachunku w banku trzeba dopłacać

w takim osoczeniu makro sprzedaż mieszkania nie ma sensu jeżeli uzyskane w ten sposób pieniądze mają leżeć na rachunku

jedyny sens sprzedawanie mieszkania ma tylko i wyłącznie sytuacja kiedy chce się poprawić swój byt, kupić większe, wygodniejsze po prostu lepsze

no ale mędrców na tym form będzie pełno ,pewnie minusów na dziesiątki ja nie setki, no ale zobaczymy za kilka lat kto miał rację
jasiek2017
U nas też tak będzie za kilka lat. Sami sobie odpowiedzcie czy Polacy będą trzymac pieniądze w bankach czy w domu oraz inwestować. W co? Głównie w nieruchomości, ziemię, sklepy, mieszkania itd.
Oczywiście oznacza to, że nieruchomości potanieją ))))
prs
Co tak placzecie, bogatych niemiachow wam szkoda?..

Potraficie jeszcze - bez "guglowania" - otworzyc puszke owocow?..
innowierca
Po zlikwidowaniu jednej z najbezpiecznieszych (szczegolnie dzisiaj w czasach chmury i powszechnych kradziezy online) i najwygodnieszej formy platnosci czyli gotowki, standardem w tabeli oplat bankow bedzie oplata za przechowywanie pieniedzy. Albo reklama banku - tylko u nas jak otworzysz konto to przez 6 miesiecy oplata za przechowywanie Po zlikwidowaniu jednej z najbezpiecznieszych (szczegolnie dzisiaj w czasach chmury i powszechnych kradziezy online) i najwygodnieszej formy platnosci czyli gotowki, standardem w tabeli oplat bankow bedzie oplata za przechowywanie pieniedzy. Albo reklama banku - tylko u nas jak otworzysz konto to przez 6 miesiecy oplata za przechowywanie pieniedzy w naszym banku za polowe ceny, czyli tylko
99 groszy od kazdego 100 PLN co MIESIAC hehe.
rk_rk_rk
Mam propozycję. Bank1 pożycza mi kasę na zero procent, ktora spłacam oprocentowany kredyt w banku2. Bank1 pozbywa się gotówki, za którą nie chce płacić, ja zyskuje na niespłacaniu odsetek. Wszyscy wygrani w tym absurdzie
demeryt_69
Co na to autorzy tego chorego pomysłu zwanego € ???
my_kroolik
O czym ty gadasz? Przecież w Polsce jest tak samo. Na razie tylko dla firm powyżej pewnego salda gotówki na rachunku, ale spokojnie. Jeszcze parę miesięcy rządów narodowych populistów, w tym grubasa z Pixie i Dixie w NBP i ty też zapłacisz. Uważasz, że jak bank centralny pobiera kasę od banków komercyjnych za obowiązkowe depozyty,O czym ty gadasz? Przecież w Polsce jest tak samo. Na razie tylko dla firm powyżej pewnego salda gotówki na rachunku, ale spokojnie. Jeszcze parę miesięcy rządów narodowych populistów, w tym grubasa z Pixie i Dixie w NBP i ty też zapłacisz. Uważasz, że jak bank centralny pobiera kasę od banków komercyjnych za obowiązkowe depozyty, to one zapłacą z własnej marży? Obudź się może.
piotr76
Tylko na PLN tracisz jeszcze więcej.

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki